Birikmiş Emekli Maaşını Öğren! Hesaplama Formülü ve e-Devlet Sorgu Ekranı

Emekli vatandaşlar birikmiş emekli maaşlarına dair sorgu işlemlerinin e-Devlet kanalı üzerinden yapabilirler. Emekli maaşına dair tüm sorgu işlemleri tek tıkla e-Devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilir. İşte o ekran.

Birikmiş Emekli Maaşını Öğren! Hesaplama Formülü ve e-Devlet Sorgu Ekranı

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik şartlarını sağlayanların emeklilik başvurularını kabul ediyor. SGK prim şartını, sigortalılık gün şartını ile birlikte emeklilik yaşı gelenler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine giderek şahsen başvuruda bulunabilirler. 

BİRİKEN EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA İŞLEMLERİ

Emeklilik dilekçesini kuruma veren vatandaşlar maaşlarının düzenli olarak ödenmesi için ilk adımı atmış oluyorlar. Emeklilik dilekçesini veren vatandaşlar daha sonra süreci e-Devlet kanalı üzerinden takip edecekler. E-Devlet sistemine kendi kimlik numaraları ve şifreleri ile birlikte giriş yapan emekli vatandaşlar daha sonra SGK hizmetlerine gelecekler. Buradan 4A, 4B ve 4C Emeklilik Aylık Bilgisi hizmetlerini bulacak vatandaşlar maaşları hakkında tüm detayları bu ekran üzerinden öğrenebilecekler. 

Başvurudan Sonraki İlk Ay Maaş Bağlanır

Emeklilik başvurusunda bulunan vatandaşlar için en önemli detay ilk maaş ödemesi. 

SGK'ya yapılan başvuruların ardından dilekçenin verildiği tarihten sonraki ilk ay için emeklilik aylığı hesaba yatmaya başlar. SGK'nın emeklilik başvurusunu incelemesi ve karara bağlaması belli bir süreyi bulabilir. Sürecin uzun veya kısa olması kurumun işlem yoğunluğu, bulunan şehir ve başvuru dönemine göre değişebilir. 

Emekli olan kişiler birikmiş emekliliklerini öğrenmek ve ne zaman yatacağını sorgulatmak için e-devlet hizmetinden yararlanırlar. Emekli kişiler birikmiş emeklilik maaşlarını ve hangi ayın kaçıncı günü yatacağı bilgisine e-devlet sistemi üzerinden SGK Birikmiş Maaş Sorgulama ve Bağ-Kur Birikmiş Maaş Sorgulama yazarak aratma işlemi gerçekleştirilebilir.

BİRİKMİŞ EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

Birikmiş ödemelerin ne kadar olacağı kişiden kişiye değişir. Net bir hesaplama formülü bulunmamakta. Her çalışanın ödemiş olduğu prim tutarıo ve süreci farklı olduğundan ödemeler kişiye özel yapılır. Ayrıca birikmiş emekli maaşı hesaplaması için başvuru yapılan tarihte önemlidir. 

Emeklilik başvuru yapılan tarih ile ilk emekli maaşı alınacak tarihe kadar olan süre için ödemeler toplu halde yapılır. Her vatandaşın emeklilik maaşı ödemiş olduğu primlere göre belirlenir. Ödemeler başuru sonucunun ne zaman belli olduğu ve kişinin beklediği süreye göre hesaplanır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@