Bir Müjde de Sanayi Bakanı Varank'tan Geldi! Petrol ve Doğalgaz'dan Sonra Altın ve Gümüş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank son günlerde açıklanan yeraltı zenginliklerine bir yenisini ekledi. Bakan Varank Ağrı'da hem altın hemde gümüş tespit edildiğini duyurdu.

Bir Müjde de Sanayi Bakanı Varank'tan Geldi! Petrol ve Doğalgaz'dan Sonra Altın ve Gümüş

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yapmış olduğu son dakika açıklaması ile Türkiye ile bir müjde verdi. 

Son dönemlerde yeraltı keşifleri ile verilen güzel haberlere petrol, doğalgaz dışında altın ve gümüş eklendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ağrı'da 20 ton altın ve 3.5 ton gümüş rezervi bulunduğunu duyurdu. 

ALTIN VE GÜMÜŞ MÜJDESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tespit edilen yeni rezerve dair konuşmasında Ağrı'nın Mollakara İlçesinde piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın bulunduğunu söyledi. Aynı bölgede bir de gümüş rezervi tespit edildiğini açıklayan Bakan Varank, tespit edilen gümüşün piyasa değerinin 2,8 milyon dolar miktarının ise 3,5 ton olduğunu söyledi. 

Bina İnşaatları için Temel Atılacak

Ağrı Molkara'da bulunan altın ve gümüş rezervleri için de ilk adım atılıyor. 

Koza Altın'ın, Mollakara Altın ve Gümüş projesinde bazı binaların yapımı için bugün temel atılacak. Gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından ise üretim başlayacak. Üretim için öne çıkan tarih ise 2022'nin son dönemi olarak tahmin edildi. 

Enerji Bakanı Dönmez'den İlk Açıklama

Tespit edilen rezervlere dair bir açıklama da Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den geldi. Bakan Fatih Dönmez üretilecek ve hedeflenen altın miktarına dair bilgiler vererek konuşmasında "Bu sene inşallah 45 ton üzeri bir üretim yapmayı hedefliyoruz. 5 yıl içerisindeki üretim hedefimiz ise inşallah yıllık 100 tona ulaşmak." dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@