Bir Başvuruyla Binlerce TL Ödeniyor! Kadın, Erkek, İşsiz, Hasta, Yaşlı, Çocuk Destekleri

Aile Bakanlığı vatandaşlara çok sayıda alanda binlerce TL ödemesi yapıyor. İşi olmayanlara, hasta olanlara, engelli vatandaşlara, çocuk sahibi olan ailelere, yaşlılara yapılan yardımların bazıları tek seferlik bazıları ise dönem dönem yapılıyor.

Bir Başvuruyla Binlerce TL Ödeniyor! Kadın, Erkek, İşsiz, Hasta, Yaşlı, Çocuk Destekleri

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı vatandaşların ekonomik sorunlarına destek olmaya 2021 yılı itibariyle devam ediyor. Destek kapsamını genişleten vatandaşların çok sayıda ihtiyacına yanıt veren bakanlığın sağladığı destekleri tek tek aktardık. 

Kamugundemi.com olarak bu haberimizde de siz okuyucularımız için kendisine özel durumları olan ve devlet desteğine ihtiyaç duyan vatandaşların alabilecekleri yardımları listeledik. 

AİLE BAKANLIĞI DEVLET DESTEKLERİ

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan ve en çok kullanılan devlet desteği evde bakım parası. Evde bakım parası kendi kişisel bakımını yapamayan belli bir düzeyde engeli olan vatandaşlara ödenir. Ödemeler her ay düzenli olarak yapılır. Evde bakım maaşı almak için hem hasta olan kişinin sağlaması gereken koşullar var hemde bakımı yapacak olan kişinin sağlaması gereken koşullar var. En önemli koşul ise hane gelir düzeyi ve hastanın alacağı sağlık raporu. 

Sağlıklı ancak gelir düzey düşük olan ailelere bakanlık barınma yardımı öder. Barınma yardımları kapsamında yapılan ödemelere ilişkin Aile Bakanlığı "İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında  20.000.-TL, prefabrik ev yapımlarında 30.000.-TL, betonarme ev yapımlarında 40.000 TL’ye kadar destek verilir." açıklamasında bulunur. Barınma yardımları ailenin gelir düzeyi ve üzerinde gayrimenkul olup olmaması şartlarına göre ödenir. 

Tüm kadın ve erkeklerin alabileceği desteklerden bir tanesi çocuk yardımı. Çocuk yardımı ailenin doğan çocuk sayısına göre ödenir. Aile Bakanlığı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapar. Ödemelerin alınması için anne veya babadan birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir. 

Sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan 65 yaş üstü vatandaşlara aylık maaş bağlanır. Başvurular SYDV'ler üzerinden yapılır. Aylık ödenen tutar 763 TL'dir. 

Bakanlık yine çalışmayan ve SGK primi ödemeyip sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlara engelli maaşı ödemesi yapar. Destek aylık hane gelirinin düşük olduğu ailelere yapılur. Ödenen destek rakamı %40-%69 arası engelli aylığı 609,61-TL, %70 ve üzeri engelli aylığı  914,41-TL'dir. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@