Binlerce Aileye 118 TL Elektrik Fatura Parası! Devlet PTT Üzerinden Ödüyor

Devlet tarafından sağlanan desteklerden bir tanesi de elektrik yardım parası. Elektrik faturası üzerinden sağlanan destek bir aylık süreçte 118 TL'ye kadar çıkabiliyor. Peki kimler, nasıl hangi şartlarda devletin elektrik yardımından yararlanabilir? Elektrik yardım parası başvuru detayları.

Binlerce Aileye 118 TL Elektrik Fatura Parası! Devlet PTT Üzerinden Ödüyor

 Vatandaşların faydalanabilecekleri onlarca devlet desteğinden bir tanesi de elektrik yardım parası. 

Elektik kullanımları üzerinden sağlanan elektrik yardım parası PTT üzerinden ödenen faturalara yansıtılıyor. Aylık 118 TL'ye kadar çıkan elektik yardım faturasında vatandaşlar faturalarından 118 TL eksik ödüyorlar. Peki kimler elektrik yardım desteği alabilrler. 

ELEKTRİK YARDIM DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Elektrik yardım desteği, belli bir gelir seviyesinin altında olan ve diğer özel koşulları sağlanan ailelere ödenir. Ödemeler her ay düzenli olarak PTT hesabına tanımlanır. Vatandaşlar elektrik yardım desteği ile faturalarını aldıkları destek tutarına göre daha az, indirimli öderler. Elektik yardım desteğini almak için gerekli özel iki koşul ise şu maddeler ile duyuruldu. 

* 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden haneler elektrik yardım parası alabilir. 

* Elektik desteği ayrıca kronik hastalığı olup cihaza bağımlı yaşayan hastaların ailelerine ödenir. 

Sosyal yardım alan ailelere sağlanan elektrik yardım parası, hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenir. Aile Bakanlığı 2021 yılına ilişkin ailelere ödenecek yardım tutarlarını resmi sitesinden açıkladı. 

Bu kapsamda; 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır. Destek tutarı 56 TL'den 118 TL'ye kadar çıkar. 

BAŞVURU YAPMAK İSTEYENLER NE YAPACAKLAR?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü elektrik yardım desteği için başvuruda bulunulmasına gerek olmadığını sistemde kayıtlı olan ailelere doğrudan yardım sağlandığını açıkladı. 

Ancak aileler kendilerine yardım sağlanması için şahsen başvuruda bulunabilirler. Şahsen başvuru işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılacak. Bu kurumlara aileler ilçe kaymakamlıkları aracılığıyla ulaşabilecekler. 

DESTEK ONAYI ALANLAR

Aile Bakanlığı'ndan destek onayı olanlar PTT üzerinden elektrik faturalarını ödeyecekler. PTT üzerinden yapılan ödemeler sırasında yardım tutarı fatura borcundan düşülecek. Örneğin 200 TL elektrik faturası ödeyen bir aile elektrik desteği alırsa bu rakamın 118 TL'si düşecek ve 82 TL ödeme yaparak borcunu kapatacak. 

Yorumlar (1)
Nihal karademir 3 gün önce
ASKERİ ÜCRETLE YETİŞTİREMİYOK LÜTFEN YARDIMCI OLUN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@