Beyanlı Trafik Cezası İtiraz Etme, Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Trafik cezası yemiş olan vatandaşlar , en çok beyanlı trafik cezası nedir, nasıl ödenir ve nasıl sorgulanır gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar. Trafik cezasının teblig edilmesini beklemeden, e devlet sistemi üzerinden kendi beyanınıza göre cezayı ödeyebilirsiniz. İşte Beyanlı Trafik Cezası Ödeme yöntemleri...

Beyanlı Trafik Cezası İtiraz Etme, Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Beyanlı trafik cezası ödemesi yapmak isteyen kimseler bu ödeme işlemini en basit yol ile Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile yapabilir. Bu işlem Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi web sayfası kullanılarak yapılır. Bu kısımda İnternet Vergi Daire sayfasından trafik cezası ödeme bölümüne erişim sağlanmalı. Ardından cezanın tebliğ tarihinden 15 gün süre zarfı boyunca ödenmesi durumunda ceza sahibi kişi toplam ceza tutarının %25’i oranında erken ödeme indiriminden yararlanabilir.

Tebliğ tarihinden 15 gün geçtikten sonrada indirimsiz Beyanlı Trafik Cezası tutarını Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi web sayfasından yapabilir ceza sahipleri. Bu web sayfasında yer alan ödeme kısmında ödemeyi yapabilmek için istenilen bilgilerin doldurulması gerekir. Bu bilgiler şu şekildedir:

  • Ceza Seri/Sıra No
  • Ceza düzenleme tarihi
  • Ceza tebliğ tarihi
  • Ceza uygulanan araç plakası

Ceza tutarını ödemek için banka kartları, internet bankacılığı yöntemleri kullanılabilir.

Beyanlı Trafik Cezası Ödemesinde Kullanılan Ödeme Yönetmeleri Nelerdir?

Beyanlı trafik cezası ödemesi için ödeme yöntemleri kredi kartları, banka kartları gibi yöntemlerin dışında mobil bankacılıktır. Fakat bu mobil bankacılık kullanımı için yalnızca anlaşmalı bankalar ile ödeme yapılması mümkündür. Bu beyanlı trafik cezası ödemesi için anlaşmalı bankalar şu şekildedir:

  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Şekerbank
  • Vakıfbank
  • Yapı ve Kredi Bankası

Ayrıca beyanlı trafik cezası ödemesi için Garanti Bankasına ait olan Garanti Pay uygulaması doğrudan hizmet verir. Bunun Maximum Mobil, İş Bankası için aynı şekilde uygulama sağlar iken bir diğer uygulama kolaylığı ise Yapı Kredi Pay olarak Yapı Kredi Bankasına aittir. Bunların yanı sıra ödeme işlemleri uluslararası kartlar ile de gerçekleştirilebilir. Card, UnionPay, BanContact, Alipay, GiroPay, iDEAL, Safetypay gibi ödeme yöntemleri ile de Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi web sayfasından ödeme yapılması mümkündür.

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezası sorgulaması için E-Devlet sisteminden yararlanılabilir. Bunun için kişi E-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapmalıdır. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar şifrelerini en yakın PTT şubelerinden temin edebilir. E-Devlet sistemine girişin ardından arama bölümüne ‘’Trafik Ceza Sorgulama’’ yazıldığı takdir de kişinin 1 yıl öncesine kadar uzanan süre zarfında ki var ise tüm cezalarına ulaşması mümkündür.

Bu beyanlı trafik cezası sorgusunda kişi cezaya ait araç sahibinin T.C. kimlik numarası, araç plakası bilgisine, cezanın düzenlendiği şehre ve şehrin ilçesi bilgilerine erişim sağlar ayrıca cezanın düzenlendiği gün, ay, yıl ve saat bilgileri tam olarak erişime açıktır. Cezanın tutarı da bilgiler arasında yer alır.

Beyanlı Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Beyanlı Trafik Cezasına itiraz etmek isteyen sürücü ya da araç sahipleri için itiraz süreci farklı işler. Bu itiraz sürecine göre beyanlı trafik cezası sürücü adına düzenlenmiş ise bu cezaya itiraz süresi 15 gündür ve bu cezaya itiraz etmek isteyen sürücüler için ceza itiraz süresi o günden başlar. Beyanlı trafik cezası araç plakası adına düzenlenmiş ise bu durumda da itiraz süresi 15 gün olur ancak itiraz süresinin başlangıcı cezanın tebliğ edilmesiyledir.

Beyanlı Trafik Cezasına İtiraz Nereye Yapılır?

Beyanlı trafik cezasına itiraz etmek isteyen sürücüler ya da araç sahipleri itiraz işlemlerini Sulh Ceza Mahkemesine yapmalıdır. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilen ceza itirazları kabul edilmesi durumunda sürücü ya da araç sahibine yönelik cezai işlem geri alınır iken itirazı kabul edilmeyenler ise beyanlı trafik cezası ödemesini gerçekleştirmek zorundadır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@