Belediyelerden Marketlerde, Alışverişlerde Geçerli Yardım Kartı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Belediye başkanlıkları ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardım kartı sağlamaktadır. Yardım kartı ile vatandaşlar marketlerden alışveriş yapabilirler. İçerisinde para tanımlı olan kart ile ailelere destek olan belediyelerden bir tanesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. Peki İBB'ye sosyal yardım kartı başvuruları nasıl yapılır?

Belediyelerden Marketlerde, Alışverişlerde Geçerli Yardım Kartı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Bilindiği üzere belediye başkanlıkları çok sayıda alanda destek ödemesi yapmaktadır. Son dönemlerde vatandaşlara sağlanan destek hizmetleri arasında en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi de 'Yardım Kartı' desteği.

Genel bir ifade ile yardım kartı ailelere verilen ve daha sonra içerisine belli bir tutarda yardım sağlanan kartlardır. Aileler bu kartları kullanarak belediyelerin anlaşmalarının olduğu marketlerden alışveriş yapabilirler. Banka kartına benzer şekilde çalışan sistemde belediyelerin sağladığı yardım tutarı kadar harcama yapılabilir. 

BELEDİYELERDEN YARDIM KARTI NASIL ALINIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı sağlayan belediyelerin başında geliyor. İstanbul'da yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere İBB yardım kartı veriyor. Başvuru koşullarının sağlanması durumunda ailelere ulaştırılan yardım kartına daha sonra belirlenen tutarda bakiye tanımlanıyor. Yardım kartı kullanıma açıldığında düzenli olarak bakiye tanımı yapılır. Bu süreç aylık olarak uygulanıyor. 

Belediyelerin yardım kartı hizmetinden faydalanmak için ise genel bazı koşulları sağlanması gerekir. Yardım kartı için başvuru yapacak ailelerin bilmeleri gereken en önemli husus bu desteğin, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere sağlandığı. 

Başvuruda Bulunacakların Sağlamaları Gereken Koşullar

* Yardım kartı başvurusunda bulunan kişinin SSK, SGK yada Başkur'dan sosyal güvencesi olmaması gerekiyor. 

* Aylık hane geliri belli bir seviyenin üzerinde olan ailelere yardım kartı verilmez. 

* Üzerinde gayrimenkul olan vatandaşların yardım kartı başvuruları kabul edilmeyebilir. 

* Yardım kartı başvuruları sadece 18 yaşından büyükler için geçerlidir.

* İBB için İstanbul'da ikamet etmek gerekir. Diğer belediyelerde yardım kartı başvurularında ikamet şartı ararlar. 

* Yardım kartı başvurularında muhtarlardan alınacak fakirlik kağıdı istenebilir. 

3 ŞEKİLDE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Belediye yardım kartı başvurusunda bulunmak isteyenler ilk olarak belediyeler aranabilir. İBB için 0212 444 00 93 hattını aranabilir. Diğer belediyeler için ise kendi numaraları aranabilir. 

İkinci bir yöntem ise belediyelere doğrudan başvuru yapmaktır. Vatandaşlar kendi şehirlerinde yer alan il belediyelerine giderek hem yardım kartı desteği sağlanıp sağlanmadığını öğrenebilir hemde başvuruda bulunabilirler. 

Bu yöntemlerin yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşların muhtarlıklar, STK ve İnceleme Merkezi’ne de bizzat başvuru yapması mümkündür.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BELEDİYE YARDIMI BAŞVURUSU

Hizmete Gitmek için TIKLAYINIZ

Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden belediye yardımı için başvuru yapabilirler. İçişleri Bakanlığı'nın sağladığı e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama hizmeti üzerinden vatandaşlar sosyal yardım başvurusunda bulunabilirler. 

e-Devlet e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama hizmeti üzerinden ayrıca belediye yardım başvuruları da sorgulanabilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@