Bddk'dan Terör Ve Afet Kurbanlarına Yapılandırma İmkanı

ANKARA(ANKA) - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), terörden zarar görenlere karşı bankalarca ayrılacak karşılıklar için düzenleme yaptı.

Haberler 14.10.2015, 09:55
Bddk'dan Terör Ve Afet Kurbanlarına Yapılandırma İmkanı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), terörden zarar görenlere karşı bankalarca ayrılacak karşılıklar için düzenleme yaptı. BDDK’nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, zarara neden olan terör olayları nedeniyle birinci, ikinci grup krediler ve diğer alacaklar arasında izlenenlerin sözleşmelerinde belirtilen ilk ödeme planının uzatılmasına yönelik olarak değişiklik yapılması halinde, öngörülen ilave genel karşılıklarının ayrılması bankaların ihtiyarında olacak.

Aynı kapsamda, üçüncü, dördüncü ve beşinci grup krediler ve diğer alacaklar arasında izlenenlerden yeniden yapılandırılanların tekrar yeniden yapılandırılması için aranan her yıl kalan anapara borcunun yüzde 20'sinin tahsil edilmiş olması şartının aranması da bankaların ihtiyarına bırakıldı.

Söz konusu işlem, zarara neden olan terör olayının gerçekleştiği tarihten itibaren altı ay içinde banka tarafından işlem tesis edilmesi kaydıyla geçerli olacak.

Kararın uygulanmasında, terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle zarara uğrayan kişilerin ve zararlarının bankalarca belirlenmesinde, Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunda belirtilen zarar tespit komisyonlarına yapılan başvuru belgeleri ve bankaların kendi tespitleri esas alınacak. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@