BDDK'nın Yeni Altın Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlanıp Yürürlüğe Girdi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından altın düzenlemesi yapıldı. Gerçekleştirilen altın düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BDDK'nın Yeni Altın Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlanıp Yürürlüğe Girdi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapıldığı bildirildi.

BDDK'nın altın satışına yönelik yaptığı son düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre toplanan fiziki altınların karşılığı asgari olarak milyem değerleri üzerinden yapılacak hesaplamayla belirlenecek.

ALTIN ALIM VE SATIMINA YENİ DÜZENLEME!

Yönetmelikte değişikliğe giden BDDK, bankaların alım ve satımını yapabilecekleri değerli madenlere ilişkin kısma bir yeni madde ekledi. Bu madde ile artık bankaların altın alım ve satımlarında uygulayacakları hesaplamalarda düzenleme yapıldı.

MİLYEM DEĞERİ ÜZERİNDEN HESAPLAMA!

Yönetmeliğe eklenen bu maddeye göre bankalar, bankalar adına kıymetli maden değerlerme ve toplama hizmeti sunan anlaşmalı kuyumcular ve kıymetli maden eksperleri tarafından banka müşterilerinin altın cinsinden mevduat, özel cari, katılma hesaplarına alacak kaydetmek üzere toplanan fiziki altınlar asgari olarak milyem değerleri üzerinden hesaplanarak işletilecektir. Altınların değerleme işlemlerine ilişkin değerlemeyekonu olan her bir altın parçasının ayırt edici ve tanımlayıcı ibaresi, gram cinsinden ağırlığı, ayarı, dönüşümünde kullanılan milyem değeri, dönüşüm sonrasındaki ağırlığı, tüm parçaların dönüşüm sonrası ağırlığının yer aldığı teslim tutnağı düzenlenecektir.

Bankalar tarafından hazırlanacak olan teslim tutanağının bir örneği de müşteriye verilecek. Milyem değeri, altının saflığı üzerinden yapılan bir hesaplamadır. Saf altın 1.000 birim üzerinden değerlendirilir. Altından yapılan maddenin içerisinde bulunan saf altın oranı toplam ağırlık ile bölünerek 1.000 ile çarpılarak milyem değeri bulunur.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@