Bazı Yağlı Tohumlar ve Yağlardaki Gümrük Vergisi Oranları Sıfırlandı

Kademeli normalleşme ile ekonominin hareketlenmeye başlaması ile beraber İthalat Rejim Kararı’nda yapılan değişiklik ile bazı yağlı tohumlar ve yağlardaki gümrük vergisi oranları geçici olarak rafa kaldırıldı. Fiyat istikrarının sağlanmasının amaçlandığı düzenleme 30 haziran tarihine kadar geçerli olacak.

Bazı Yağlı Tohumlar ve Yağlardaki Gümrük Vergisi Oranları Sıfırlandı
Gümrük Vergisi 30 Hazirana Kadar Alınmayacak

2020 yılının başında itibaren tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgının etkileri kendini göstermeye devam ediyor. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde İthalat Rejimini Kararında Değişiklik Yapılamasına ilişkin düzenleme yer aldı.

Temel gıda maddelerinde arz ve güvenliğin sağlanması için düzenlemeler yapıldı. İthalat Rejimini Kararında Değişiklik Yapılamasına ilişkin düzenleme ile bazı yağlı tohumlar ve yağlardaki gümrük vergisi oranlarının yüzde sıfır olarak kullanılması kararı alındı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alınan kararların 30 haziran tarihine kadar geçerli olacağı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kararnamede Yer Alan Yeni Düzenlemede ile Fiyat İstikrarı Temel Hedef Belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alınan kararlar pandemi sürecinde ekonomide yaşanan durgunluk, yüksek fiyat artışı ve piyasalarda görülen yüksek enflasyon üzerine koronavirüs salgınının etkisini ortadan kaldırarak temel gıdaların arz güvenliğini ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla gümrük vergisi oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verildi. Temel hedefin ekonomi ve temel gıda maddeleri üzerindeki fiyat istikrarının sağlanması olduğu belirtilirken, yüzde sıfır vergi oranı uygulamasının 30 haziran 2021 tarihine kadar uygulamada kalacağı, bazı yağlı tohumlar ve yağların gümrük geçişlerinde uygulanacağı belirtildi.

Koronavirüs Aşıları Gümrük Tarife Cetveline Alındı

Yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 30 haziran tarihine kadar uygulanacak olan yüzde sıfır gümrük vergisi oranlarının yanında İstatistik Pozisyonlarında Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar da aynı kararname ile yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kararnamede koronavirüs aşılarının gümrüklerden geçirilmesine yönelik olarak yapılan değişiklikler yer aldı. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme SARS ile ilişkili koronavirüs aşılarını ön plana çıkarıyor. Karar da teknik anlamda yapılan düzenleme ile SARS ile ilişkili koronavirüs salgınına yönelik olan aşılar Türk Gümrük Tarife Cetveli’ndeki tarife numaralarını alabilecek şeklide yeniden düzenlendi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@