Batık Krediler, İşsizliğin Zirve Yaptığı Kriz Dönemlerinde Yükselişe Geçiyor

ANKARA(ANKA) -Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınladığı istatistikler kredi kartından dolayı yasal takibe girenlerin sayısındaki tehlikeli artışı gözler önüne serdi. 2014’te işsiz sayısı 3 milyonu, batık kredi kar

Haberler 21.04.2015, 16:01
Batık Krediler, İşsizliğin Zirve Yaptığı Kriz Dönemlerinde Yükselişe Geçiyor

ANKARA(ANKA) -Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınladığı istatistikler kredi kartından dolayı yasal takibe girenlerin sayısındaki tehlikeli artışı gözler önüne serdi. 2014’te işsiz sayısı 3 milyonu, batık kredi kartı sayısı ise 1 milyonu geçti. Ödenmeyen kredi kartı borç toplamı da 2002’de 222 milyon TL’yken, 25 kat artarak 5,8 milyar TL’ye ulaştı. Batık kredilerin, işsizliğin zirve yaptığı kriz dönemlerinde yükselmesi dikkat çekiyor.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Haftalık Tüketici Bülteni’ni açıkladı. Bültene göre, Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu'nun Petrol ve LPG Piyasası Fiyatlandırma Raporu'nda yer alan verilere göre, nihai litre fiyatı 4,41 TL olan benzinde, fiyatın yüzde 64.52'sini vergiler oluşturdu.

Benzinden alınan vergiler Mart ayında yüzde 64'ü aşarken, aynı ay içinde vergisiz satış fiyatları benzinde 1,57 TL, motorinde ise 1,60 TL oldu.

-EVLİ, ÇOCUKLU VE VERGİLİ-

Türkiye'de evli ve iki çocuklu bir işçi maaşının yüzde 25.7'si vergiye gitti. Türkiye bu sonuçla söz konusu kesime OECD'de en fazla vergi uygulayan üçüncü ülke oldu.  

OECD'nin "2015 Ücretlerin Vergilendirilmesi" raporu yayınlandı. Raporda, üye ülkelerde, ücret üzerinde işçi-işveren sosyal güvenlik katkı payı, nakit transfer ve gelir vergisinden oluşan "vergi takozu" ile eve götürülen net maaş anlamına gelen "net vergi yükü" incelendi. Evli ve iki çocuklu bir ailede tek çalışana uygulanan eve götürülen net maaşı belirleyen yüksek "net vergi yükü" sıralamasında Türkiye OECD üçüncüsü oldu. Birinci Yunanistan'dan sonra ikincilik Danimarka ve Portekiz tarafından paylaşıldı.

-ŞEHİT SAVCI KİRAZ'IN ADINI KULLANARAK VURGUN YAPTILAR-

Tüm uyarılara karşın her gün onlarca kurbanı ağına düşürerek milyonlarca liralık vurgun yapan dolandırıcılar, toplumda infiale yol açan terör saldırısını da fırsata çevirdi. Saldırıdan sonraki 10 günde Türkiye genelinde 89 kurban, “Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden DHKP-C militanlarıyla görüşmeleriniz tespit edildi” diye başlayan yalanlarla yaklaşık 300 bin TL dolandırıldı.

-BATIK KREDİ KARTI SAYISI KRİZ YILLARINA YAKLAŞTI-

2014’te işsiz sayısı 3 milyonu, batık kredi kartı sayısı ise 1 milyonu geçti. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınladığı istatistikler kredi kartından dolayı yasal takibe girenlerin sayısındaki tehlikeli artışı gözler önüne serdi. Ödenmeyen kredi kartı borç toplamı da 2002’de 222 milyon TL’yken, 25 kat artarak 5,8 milyar TL’ye ulaştı. Batık kredilerin, işsizliğin zirve yaptığı kriz dönemlerinde yükselmesi dikkat çekiyor.

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı avukat Mehmet Bülent Deniz, kredi kartı borcundaki artışın felakete doğru gittiği uyarısında bulundu. 3 milyona yakın kişinin yasal takip altında olduğunu, 9 milyon insanın da kart borcunun yalnızca asgari tutarını ödeyebildiğini söyledi. Mutfaktaki enflasyonun açıklanandan fazla olduğunu belirtti ve “Vatandaş aç oturamayacağına göre, mecburen kartına yükleniyor. Problem, kartın bilinçsiz kullanılmasında değil, yanlış ekonomik politikalarda” dedi.

Batık kredi kartlarındaki artışı, tüketici güven endeksiyle incelediklerinde, sayının felakete doğru sürüklendiğine işaret eden Deniz, şu bilgileri verdi: “Bugün 3 milyona yakın insan yasal takip altında. 9 milyon insan da kart borcunun yalnızca asgari tutarını ödeyebiliyor. Yani, bu kadar insanın yasal takibe düşme tehlikesi söz konusu. Ailelerle hesapladığımızda, bu, nüfusun hemen hemen yarısının çok sıkıntı içerisinde olduğuna işaret ediyor.”

-İSTENMEYEN MESAJLAR SONA ERİYOR-

Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Mehmet Enver Aytaç, pazarlama ve tanıtım amaçlı mesaj, arama ve maillerinin 1 Mayıs'ta sona ereceğini bildirdi.

Telefon ve internet hizmeti veren şirketlerin, Pazarlama ve tanıtım amaçlı mesajların tüketicileri ciddi şekilde rahatsız edecek boyuta ulaştığını belirten Aytaç, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından 'Pazarlama Amaçlı Haberleşmelere İlişkin Usul ve Esaslar' hazırlandı. Buna göre 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek uygulamayla tüketicilerimize yönelik mesaj, arama ve mail bombardımanı da sona erecek. Buna göre artık belli kurallara uyarak abonelerine mesaj gönderebilecek" dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@