Başçı(1): Enflasyondaki Düşüş Eğilimi Bu Aydan İtibaren Hız Kazanacak

-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, son 1 yılda para politikasında temkinli bir yaklaşım sergilediklerini ve bu yaklaşım sonunda olumlu sonuçlar almaya başladıklarını vurgulayarak, “Enflasyondaki düş

Haberler 27.01.2015, 12:08
Başçı(1): Enflasyondaki Düşüş Eğilimi Bu Aydan İtibaren Hız Kazanacak

-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, son 1 yılda para politikasında temkinli bir yaklaşım sergilediklerini ve bu yaklaşım sonunda olumlu sonuçlar almaya başladıklarını vurgulayarak, “Enflasyondaki düşüş eğilimi Ocak ayından itibaren hız kazanacaktır. Bu nedenle faiz indirim sürecini de Ocak ayında itibaren başlattık. İndirim süreci boyunca da temkinli yaklaşımımızı korumamız halinde 2015 sonunda son 45 yılın en düşük yılsonu enflasyonunu gerçekleştirmemiz mümkün görünüyor” dedi.

ANKARA(ANKA) - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, son 1 yılda para politikasında temkinli bir yaklaşım sergilediklerini ve bu yaklaşım sonunda olumlu sonuçlar almaya başladıklarını vurgulayarak, “Enflasyondaki düşüş eğilimi Ocak ayından itibaren hız kazanacaktır. Bu nedenle faiz indirim sürecini de Ocak ayında itibaren başlattık. İndirim süreci boyunca da temkinli yaklaşımımızı korumamız halinde 2015 sonunda son 45 yılın en düşük yılsonu enflasyonunu gerçekleştirmemiz mümkün görünüyor” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2015 Ocak Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Son 1 yılda para politikasında temkinli bir yaklaşım sergilediklerini, bu temkinli yaklaşımın olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını belirten Başçı, “Enflasyondaki düşüş eğilimi bu aydan itibaren hız kazanacaktır. Bu nedenle faiz indirim sürecini de Ocak ayında itibaren başlattık. İndirim süreci boyunca da temkinli yaklaşımımızı korumamız halinde 2015 sonunda son 45 yılın en düşük yılsonu enflasyonunu gerçekleştirmemiz mümkün görünüyor” dedi.

-“PETROL FİYATLARI KAYNAKLI OLARAK GELİŞEN ÜLKE RİSK PRİMLERİ DALGALI BİR SEYİR İZLEDİ”-

Konuşmasına politikalar üzerinde önemli rol oynamaya devam eden küresel iktisadi görünüme değinerek başlayan Merkez Bankası Başkanı Başçı, “2014 yılının dördüncü çeyreğinde, küresel para politikalarındaki ayrışmaların devam etmesi ve normalleşme sürecine dair belirsizliklerin sürmesi sonucunda finans piyasalarında oynaklık artışları gözlemledik. Bu çerçevede, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları dalgalı bir seyir izledi ve bu ülke kurlarında oynaklıklar arttı. Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyet görünümünün bozulmaya devam etmesi ile birlikte arz yönlü faktörlerin etkisiyle petrol fiyatlarında sert düşüşler yaşanırken, bu gelişmeler sonucunda özellikle enerji ihracatçısı gelişmekte olan ülkelerde önemli dalgalanmalar meydana geldi. Genel olarak, para politikası belirsizlikleri, iktisadi faaliyetteki yavaşlama ve petrol fiyatları kaynaklı olarak gelişmekte olan ülke risk primleri dalgalı bir seyir izledi” diye konuştu.

-“KÜRESEL OYNAKLIKLARIN TÜRKİYE’YE OLUMSUZ YANSIMALARINI SINIRLANDIRAN FAKTÖRLER OLDU”-

Başçı, küresel piyasalarda yaşanan oynaklığın Türkiye ekonomisini de etkilediğini, ülkenin risk primi göstergeleri ile kurlarda çeşitli dalgalanmalar yaşandığını vurgulayarak, “Petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında yaşanan düşüşün temelde enflasyon ve dış denge açısından ekonomiyi olumlu etkileyecek olması ve para politikasındaki sıkı duruşumuz, bu dönemde küresel oynaklıkların Türkiye’ye olumsuz yansımalarını sınırlandıran faktörler oldu” dedi.

 2014 yılı ilk çeyreğinden sonra büyümede bir miktar ivme kaybı yaşadıklarının altını çizen Başçı, “Gözlemlediğimiz bu yavaşlamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle gerileyen tarım hasılasının yanı sıra jeopolitik gelişmelerden dolayı ihracatta gözlenen yavaşlama etkili oldu. Son çeyreğe dair yakından takip ettiğimiz göstergeler dış talebin zayıf seyri nedeniyle yıllık büyümenin ılımlı seyretmeye devam ettiğini gösteriyor. Önümüzdeki yıl ise iç talebin daha fazla katkı vermeye başlamasıyla birlikte büyüme oranında kademeli artışlar bekliyoruz” şeklinde konuştu.

-“YIL ORTALARINDA ENFLASYON HEDEFLE UYUMLU SEVİYELERE YAKLAŞACAK”-

Gerileyen petrol fiyatlarının enflasyondaki düşüş sürecini desteklemesi ile enflasyon beklentilerinde yakın dönemde belirgin bir iyileşme yaşandığının altını çizen Erdem Başçı, “2015 yılında, birikimli kur etkilerinin azalmaya devam etmesinin, gıda enflasyonunun geçmiş yıllar ortalamasına dönmesinin ve gerileyen petrol fiyatlarının katkıları ile enflasyonda kayda değer bir düşüş süreci yaşanacağını öngörüyoruz. Çizdiğim bu çerçeve kapsamında, yıl ortalarında enflasyonun hedefle uyumlu seviyelere yaklaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Başçı, 2014 yılı son çeyreğinde, Merkez Bankası olarak sıkı politika duruşlarını sürdürdüklerini, küresel oynaklıkları da dikkate alarak dönem içinde sıkı para politikasını sıkı likidite politikasıyla desteklediklerini bildirdi.

Çekirdek enflasyon eğilimlerinin düşmeye devam ettiğinin altını çizen Erdem Başçı, şunları kaydetti:

“Gerileyen petrol fiyatları ve beklentilerde gözlenen iyileşme sonucunda enflasyon görünümünde oluşan olumlu gelişmeleri değerlendirerek Ocak ayında bir hafta vadeli repo ihale faizini ölçülü bir adımla yüzde 8.25’ten yüzde 7.75’e indirdik. Öte yandan, küresel piyasalarda artan oynaklığı göz önüne alarak gecelik faiz oranları sabit tuttuk ve enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için temkinli bir yaklaşım izleyeceğimizi karar metninde belirttik. Bu çerçevede, enflasyon beklentilerini, fiyatlama davranışlarını ve enflasyonu etkileyen diğer unsurları yakından izleyeceğimizi ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruşumuzu koruyacağımızı vurguladık. Bu duruşun etkisiyle, 5 yıllık piyasa faizleri ve BIST Bankalararası Gecelik Repo Faizleri arasındaki fark negatif değerlerde seyretmeye devam ediyor. Bu gelişmelere bağlı olarak getiri eğrisi de yataya yakın konumunu devam ettirdi."

-“ENFLASYON ÜZERİNDE PETROL FİYATLARININ DÜŞÜŞ YÖNLÜ ETKİSİNİ AÇIK ŞEKİLDE GÖZLEMLEDİK”-

Erdem Başçı yakın dönem enflasyon gelişmelerini de şu şekilde özetledi:

“2014 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık tüketici enflasyonu bir önceki çeyrek sonuna kıyasla 0.7 puan azalarak yüzde 8.17 oranına gerilerken Ekim Enflasyon Raporu öngörüsünün altında gerçekleşti. Bu dönemde yıllık enflasyon alt gruplar genelinde azalırken en belirgin yavaşlama uluslararası petrol fiyatlarındaki keskin düşüşe bağlı olarak enerji grubunda oldu. Gıda grubu ise enflasyona en yüksek katkı yapan bileşen olmaya devam etti. Temel mal grubunda yıllık enflasyon sınırlı bir oranda gerilerken, ana eğilimde yılın ikinci çeyreğinden itibaren kaydedilen iyileşme durakladı. Buna karşılık, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin akaryakıt ile bağlantısı güçlü hizmet grupları üzerindeki etkilerini belirgin biçimde hissettik ve hizmet enflasyonu ana eğiliminde kayda değer bir iyileşme gördük.

Alınan makroihtiyati önlemler ve para politikasındaki sıkı duruşumuz çekirdek enflasyon eğilimini olumlu bir şekilde etkilemeye devam ediyor. 2014 yılsonu itibarıyla çekirdek enflasyon eğiliminin yüzde 5’e yaklaştığını görüyoruz. Yakın dönemde enflasyon dinamiklerini etkileyen en önemli gelişme ise petrol fiyatlarında yaşanan belirgin düşüş oldu. Bu düşüş doğrultusunda, enerji grubunun yıllık enflasyonu önemli oranda azaldı ve yılsonunda sıfırın altına geriledi. Düşen petrol fiyatları kaynaklı olumlu maliyet gelişmeleri aynı zamanda çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeye katkı yapıyor.

Özetle yılın son çeyreğinde enflasyon üzerinde petrol fiyatlarının düşüş yönlü etkisini açık bir biçimde gözlemledik. Enflasyon beklentilerinde uzunca bir sürenin ardından belirgin bir iyileşme yaşanırken petrol fiyatlarının genel enflasyon düzeyine olumlu etkisi başta hizmetler olmak üzere birçok alt gruba olumlu yansıdı. Enflasyona düşüş yönünde katkı yapmakta olan uluslararası fiyat gelişmelerinin yanında döviz kurunun birikimli etkilerinin kademeli olarak ortadan kalkmasının, gıda enflasyonunun geçmiş yıllar ortalamasına dönmesinin ve para politikasında sürdürdüğümüz sıkı duruşun enflasyondaki düşüş eğilimini önümüzdeki dönemde de destekleyeceğini değerlendiriyoruz. Bu çerçevede özellikle yılın ilk çeyreğinde tüketici enflasyonunda belirgin bir iyileşme olacağını ve enflasyonun yılın ortalarında hedefle uyumlu seviyelere gerileyeceğini öngörüyoruz.”

-“İHRACATIN GÖRELİ OLARAK ZAYIF SEYRİ BU DÖNEMDE BÜYÜMEYİ SINIRLAYICI ROL OYNADI”-

2014 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) verilerine göre iktisadi faaliyetin, Ekim Enflasyon Raporu’nda ortaya koyulan görünüme kıyasla daha zayıf gerçekleştiğini bildiren Merkez Bankası Başkanı Başçı, şu hatırlatmalarda bulundu:

“GSYİH üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.7 oranında artarken, bir önceki çeyreğe göre büyüme ise yüzde 0.4 ile sınırlı kaldı. Milli gelir bileşenlerini üretim yönünden incelediğimizde, olumsuz hava koşulları nedeni ile tarım katma değerinde yaşanan daralmanın milli gelirin düşük oranlı büyümesinde önemli bir faktör olduğunu görüyoruz. Harcamalar yönünden baktığımızda ise, üçüncü çeyrekte nihai yurt içi talep ilk yarıdaki düşüşünü telafi ederek 2013 yılı son çeyrek seviyesinin bir miktar üzerine çıktı. Özel tüketim harcamalarında iki çeyrek aranın ardından gördüğümüz güçlü toparlanma ve uzun bir süredir zayıf seyreden özel kesim yatırımlarının makine teçhizat yatırımları kaynaklı artması dönemlik büyümeyi destekledi. Öte yandan, ihracatın göreli olarak zayıf seyri bu dönemde büyümeyi sınırlayıcı rol oynadı.”

-“FAİZ DIŞI HARCAMALARIN MİLLİ GELİRE ORANININ KADEMELİ OLARAK AZALACAĞINI VARSAYDIK”-

2015 yılında iç talebin ılımlı şekilde toparlanmasını, dış talebin ise zayıf seyrini korumasını beklediklerini söyleyen Başçı, hava ve yağış koşullarına bağlı olarak tarım katma değerinde beklenen düzeltmenin büyümeyi destekleyecek bir faktör olacağına da vurgu yaptı. Bununla birlikte, dış talep koşullarının büyüme üzerinde aşağı yönlü bir risk unsuru olarak önemini koruduğuna dikkat çeken Başçı, şu ifadeleri kullandı:

“Bu çerçevede, 2015 yılında talep koşullarının enflasyondaki düşüş sürecini destekleyeceğini değerlendiriyoruz. Büyüme kompozisyonunun yurt içi nihai talep lehine değişmesini beklememize rağmen, dış ticaret hadlerindeki iyileşme ve makroihtiyati tedbirlerin katkıları ile cari açıktaki iyileşmenin sürmesini bekliyoruz. Enflasyon tahminlerinde gıda, enerji ve ithalat fiyatları da önemli rol oynuyor. Dolayısıyla, tahminlere geçmeden önce kısaca söz konusu değişkenlere dair varsayımlarımızı aktaracağım.

2014 yılı son çeyreğinde petrol ve ithalat fiyatları görünümü Ekim Enflasyon Raporu’nda öngördüğümüz patikanın oldukça altında gerçekleşti. Bu nedenle, ortalama petrol ve ithalat fiyatları varsayımlarını önemli ölçüde aşağı yönlü olacak şekilde güncelledik. Bahsettiğim bu gelişmelerin doğrudan ve dolaylı etkileri neticesinde, bir önceki Rapor’a göre 2015 yılsonu enflasyon tahmininde aşağı yönlü 0.6 puan güncelleme yaptık. Gıda fiyatlarında 2015 yılsonu enflasyon varsayımımızı ise yüzde 9 olarak koruduk. Orta vadeli tahminlerimizi üretirken vergi ayarlamalarının ve yönetilen/yönlendirilen fiyatların enflasyon hedefleri ve otomatik fiyatlama mekanizmaları ile uyumlu olacağı bir görünümü esas aldık. Maliye politikasının orta vadeli duruşu için 2015-2017 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program projeksiyonlarını temel aldık. Bu çerçevede, dönem boyunca sıkı bir maliye politikası duruşu sergileneceğini ve faiz dışı harcamaların milli gelire oranının kademeli olarak azalacağını varsaydık.”

-“2015 YILSONU ENFLASYON TAHMİNİMİZİ AŞAĞI YÖNLÜ GÜNCELLEYEREK YÜZDE 5.5’E ÇEKTİK”-

Orta vadeli tahminleri oluştururken enflasyon görünümünde sağlanan iyileşmenin kalıcı olması için temkinli bir yaklaşım sergileyeceklerini ve getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruşlarını sürdürecekleri bir çerçeveyi esas aldıklarını vurgulayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2015 yılı sonunda yüzde 4,1 ile yüzde 6.9 aralığında (orta noktası yüzde 5.5), 2016 yılı sonunda ise yüzde 3.2 ile yüzde 6.8 aralığında (orta noktası yüzde 5) gerçekleşeceği tahmin ediyoruz. Enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörüyoruz. Sonuç olarak, Ekim Enflasyon Raporu’nda yüzde 6.1 olan 2015 yılsonu enflasyon tahminimizi, 0.6 puan aşağı yönlü güncelleyerek yüzde 5.5’e çektik. Bu güncelleme petrol fiyatlarından kaynaklandı. 2014 yılına göre enflasyonda beklediğimiz belirgin düşüşte birikimli kur etkilerinin azalmaya devam edeceğine ve gıda enflasyonunun geçmiş yıllar ortalamasına döneceğine dair öngörülerimiz ile gerileyen petrol fiyatları belirleyici oldu. Enflasyonun 2015 yılı içindeki seyrinde ise baz etkileri belirleyici olacaktır. Ağustos ayına kadar baz etkilerinin yıllık enflasyonu düşürücü yönde, yılın geri kalanında ise artırıcı yönde olacağını tahmin ediyoruz. Bu çerçevede yıllık enflasyonun yılın üçüncü çeyreğine kadar düşüşünü sürdüreceğini, son çeyrekte ise baz etkisiyle bir miktar yükselerek yüzde 5.5 seviyesine geleceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu. (ANKA/DEVAM)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@