Başbakan Yardımcısı Yılmaz: İş Dünyası Da Bize Destek Vermeli

ANKARA(ANKA) -Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes’in son döne...

Haberler 17.09.2015, 11:35
Başbakan Yardımcısı Yılmaz: İş Dünyası Da Bize Destek Vermeli

ANKARA(ANKA) -Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes’in son dönemdeki gelişmelerden iş dünyasının rahatsız olduğu yönündeki açıklamalarını, “Yargı içinde bir paralel yapı varsa ve bu yapı iş dünyasını da siyaseti de tehdit ediyorsa bununla mücadele etmek hukuk devletinin görevidir” ifadeleriyle değerlendirdi. Yılmaz, iş dünyasının tedirgin olduğu iddialarına ilişkin de “Bu mücadelede iş dünyası bize destek vermeli” dedi.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes’ın demokratikleşme çabalarına her durumda devam etmek yönünde bir mesajı oldu. İç dünyasının son dönemde tedirgin olduğuna değindi. Bu açıklamaları nasıl değerlendirirsiniz?” şeklindeki bir soru üzerine  Yılmaz, “Yargı içinde bir paralel yapı varsa ve o paralel yapılanma iş dünyasını, siyaseti tehdit ediyorsa bununla mücadele etmek de bir hukuk devletinin görevidir. Böyle bir yapı devam etsin gitsin diye kimse bakamaz. Bunun doğurduğu birtakım sıkıntılar olabilir ama ben Türkiye’nin güçlü bir hukuk devleti olarak önüne bakacağına inanıyorum ben. İş dünyasının da buna destek vermesi lazım. Bizim objektif bir yargıya ihtiyacımız var” diye konuştu.

-“PARALEL YAPILANMA VARSA, BUNUNLA MÜCADELE EDİLMELİ”-

Yılmaz bir soru üzerine de şu değerlendirme bulundu:

“Son 13 yılda Türkiye ekonomisini büyütürken demokrasisini geliştirdi ve sosyal politikalarını da güçlendirdi. Demokratikleşme süreci devam edecek. Diğer taraftan bazı mücadeleleri yapmak zorundayız. yargı içinde bir paralel yapı varsa ve bu yapı iş dünyasını da siyaseti de tehdit ediyorsa bununla mücadele etmek hukuk devletinin görevidir. Bunun olduğu bir takım sıkıntıları olabilir. Ama bunu aşan Türkiye'nin çok daha güçlü bir hukuk devleti olarak yoluna devam edeceğini düşünüyorum.

İş dünyası bunu görmeli. Bir paralel yapılanma varsa, bununla mücadele edilmelidir. Bu topyekün bir mücadele ve iş dünyasının da buna destek vermesi lazım.

Biz geçmişte şunu gördük; belirli bir grup yargı mensubu hiyerarşi dışında kararlar aldılar ve siyasi hamle içine girdiler. Bizim objektif bir yargıya ihtiyacımız var. Gerçek anlamda hukuk ve adalet düzeni istiyoruz.”

-“EMEKLİLERİN TOKİ’DEN EV SAHİBİ OLABİLMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”-


Başbakan Yardımcısı Yılmaz, “Emeklilere birtakım faiz konusunda imkan sağlanmış kredi verileceği yönünde haber çıktı. Buna ilişkin ne söylersiniz?” sorusuna da “Bu tür konularda nihai sözü söylemek için erken. Ancak emekli kesim için çok önemli. Emeklilerimizin gelir dağılımının düzenlenmesi için emeklilere yöneLik her türlü çalışmaya bakıyoruz. Sadece maaş artışı şeklinde değil, öncelikle emeklilerimizin TOKİ’den ev sahibi olabilmesi gibi konularda da elimizden geleninin maksimumunu ama gerçekçi bir şekilde dengeler içinde tüm çalışmalar yapılıyor. Bir tarafta gençleri de çok önemsiyoruz. Ekonomimizin zemini gençlerin üretkenliğinden oluşuyor” yanıtını verdi.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in de Türkiye kararında bir değişiklik beklemediğini söyledi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@