Baraj Ve Göletlerdeki Balık Üretim Tesislerinde 551 Milyon Lira Gelir Elde Edildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından baraj ve göletlerde faaliyete geçirilen ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği tesislerindeki toplam üretim 102 bin tona ulaştı.

Haberler 18.08.2015, 12:31
Baraj Ve Göletlerdeki Balık Üretim Tesislerinde 551 Milyon Lira Gelir Elde Edildi

ANKARA (ANKA) -Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından baraj ve göletlerde faaliyete geçirilen ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği tesislerindeki toplam üretim 102 bin tona ulaştı. DSİ’nin tasarrufu altında bulunan baraj ve göletlerdeki tesislerde gerçekleşen 102 bin tonluk fiili üretimden yaklaşık 510 milyon TL gelir elde edildi.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından, yedi adet Su Ürünleri İstasyonu ile su ürünleri çalışmalarını yürütülüyor. Bu kapsamda balık varlığının belirlenmesi ve değerlendirilmesi maksadıyla avlanabilir stok tespiti çalışmaları yapılıyor. Türkiye’nin baraj göllerinde bulunan yaklaşık 30 farklı türde doğal balık varlığı, kontrollü su ürünleri avcılığı yapılarak değerlendiriliyor.

Bu kapsamda, bugüne kadar 159 adet baraj su ürünleri üretimine açıldı. DSİ tasarrufu altında bulunan barajlardan 2014 yılında avcılık yoluyla çeşitli türlerde 13 bin 350 ton su ürünleri üretimi yapıldı.

-551 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLDİ-

Baraj göllerinde yürütülen ticari avcılık faaliyetleri neticesinde üretilen 13 bin 350 ton su ürünleri üretiminden yaklaşık 41 milyon Lira, baraj ve göletlerde faaliyete geçen yetiştiricilik tesislerinden elde edilen 102 bin ton fiili üretimden 510 milyon Lira olmak üzere, toplam 551 milyon Lira gelir elde edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU,  baraj ve göletleri balıklandırarak bölgedeki ticari ve olta balıkçılığının gelişmesine katkıda bulunduklarını ifade ederek, “Tabii varlıklarımızı koruma ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakma çalışmalarımız artarak devam edecek.” dedi. Bu kapsamda, DSİ Genel Müdürlüğü baraj ve göletlerin mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılmasını sağlamak maksadıyla uyguladığı balıklandırma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Balıklandırma programı çerçevesinde her yıl 25 milyon yavru sazan balığı üreten DSİ, bu pullu sazan yavrularının tamamı ile yaklaşık 90 adet baraj gölünü balıklandırıyor. Ayrıca, üretilen 300 bin şabut balığı da Atatürk Baraj Gölü’ne bırakılıyor.

-AMATÖR VE SPORTİF AVCILIK FAALİYETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR-

DSİ Genel Müdürlüğü baraj göllerinin bulunduğu yörelerdeki vatandaşlara yeni iş imkânı yaratıyor ve kiralanan alanlardaki balıkçıları destekliyor. Ayrıca, ekonomik gayenin yanında baraj ve göletlerde doğal yaşam alanlarının korunması, su ürünleri kaynaklarından amatörce yararlanılması, vatandaşların dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla belirli kurallar çerçevesinde amatör ve sportif avcılık faaliyetleri de gerçekleştiriliyor. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@