Bankamatik'in Mucidi Bir İcat Daha Çıkardı!.. İşcepmatik'le 100 Milyon Dolarlık Tasarruf Öngörülüyor

İSTANBUL(ANKA) - İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran İşCepMatik sayesinde 100 milyon dolarlık...

Haberler 16.09.2015, 14:50
Bankamatik'in Mucidi Bir İcat Daha Çıkardı!.. İşcepmatik'le 100 Milyon Dolarlık Tasarruf Öngörülüyor

İSTANBUL(ANKA) - İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran İşCepMatik sayesinde 100 milyon dolarlık bir tasarruf öngördüklerini belirterek, “Cihaz ilk etapta 6 ay boyunca 40 adet olarak pilot bölgelere yerleştirilecek ve 2 bin 500 bankamatiğe beacon teknolojisi yerleştirilerek kullanıma sunulacak. Bizim hedefimiz bundan sonrasında İşCepMatik’lerle ilerlemek ve normal bankamatik alımlarını sadece ihtiyaç duyduğumuz süre içinde yapmak, sonrasında alımı durdurmak. Çünkü bankamatik bizim üretmediğimiz bir şey ve yerli üretimle cari açığa bu yönde katkıda bulunmak istiyoruz’’ dedi.

İş Bankası,  yeni nasıl bankamatik olarak nitelendirdiği İşCepMatik cihazını İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, DGI Works Genel Müdürü Özer Akçınar ve Softtech Genel Müdürü Şerafettin Özer’in katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında tanıttı.

-“2018’DEN İTİBAREN BANKAMATİKLERİMİZİ İŞCEPMATİKLERLE YENİLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ’’-

Konuşmasında DGI Works firması ile iki yıl önce projeye başladıklarını belirten Aran, İşCepMatikleri  kuracakları yerleri ilk aşamada dijital değişim programlarına uygun olarak üniversiteler, oteller, hastaneler, sinemalar ve şubeler arasından seçtiklerini, kurulumlar sonrasında hem müşterilerin deneyimini hem de cihazların performansını sahada gözlemleyerek iyileştirme fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi. Bankamatiklere oranla çok daha az yer kaplayacak İşCepMatik cihazlarını, 2016-2017 yıllarında yaygınlaştırmayı planladıklarını vurgulayan Aran, “Bu yola daha önce bankamatiklerin boyutları nedeniyle giremediğimiz dar mekanlara da girmeyi ve müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin  İşCepMatik’lerimize göstereceği ilgi doğrultusunda 2018 yılından itibaren de bankamatiklerimizi kullanım ömürlerine göre İşCepMatik’lerle yenilemeyi düşünüyoruz’’ diye konuştu.

-“MOBİL İŞLEM PAYI İNTERNET İŞLEM PAYININ ÜZERİNDE’’-

Aran, tüm para çekme makinelerinin ortak adı haline gelen bankamatik cihazlarını Türkiye’de geliştiren ilk banka olduklarını ve bankamatiklerin 1982 yılında kullanılmaya başlandığını hatırlattı. O günden bu yana bankamatiklerin her yıl daha da artan bir taleple kullanıldığını vurgulayan Aran, 2009 yılında “Bankamatik İş Bankası’ndan neyi eksik’’ sloganı ile şubelerden bankamatiklere doğru başlattıkları kanal göçü stratejilerinin ilk aşamasının sonuçlandığını belirtti. Aran, “Bugün bankamatiklerimiz, sigorta işlemleri dâhil 130’a varan işlem çeşidi ve 12 ayrı dilde hizmet verme özelliği ile tam bir banka şubesi özelliğine ulaşmıştır. Türkiye’nin her yerine dağılmış, sayıları 6 bin 500’e yaklaşan bankamatik cihazımızın artık dijital değişim sürecinde yeni bir aşamaya geçme zamanı gelmiştir. Bankamatik dijital değişimde nasıl bir yol alır dediğimizde bunun yanında müşteri tercihlerinin nasıl değiştiğini de gözlemlememiz gerekiyordu. Bankamatik kısmını bir kenara koyup İşCep’le mobil taraftaki hikâyeye bakalım dedik. Mobil bankacılık da İşCeb’in de hızlı yükselişini görmüştük.  Önce geçen yıl cep şubesinden yapılan işlemlerle İş Bankası’nın 1350 şubesinden yapılan işlemlerin eş değer olduğunu gördük. Artık İşCep’ten yapılan işlemler internetten yapılan işlemleri de geçti ve yüzde 25lik bir paya ulaştı. Bugün mobil işlemlerin payı internet işlemlerinin üzerindedir’’ dedi.

-“MÜŞTERİLER TERCİHLERİNİ MOBİLDEN YANA KULLANDI’’-

İşCeb’in yalnızca kendi bünyesinde değil bankacılık sektöründe de büyük bir payı olduğunu belirten Aran, “Türkiye Bankalar Birliği verisine göre her iki yatırım işleminden biri İşCep’ten yapılıyor. Her 3 fatura yatırma işleminden 1’i, 5 finansal işlemden 1’i, İşCep’ten yapılırken, her 6 müşteriden biri İşCep kullanıyor dolaysıyla Türkiye’de mobil bankacılık verilerine bakıldığında İş Bankası’nın verilerini sektöre de uyarlayabilirsiniz. Bankamatiklerde bu gelişme bize çok net olarak şunu gösterdi, artık müşteriler tercihlerini mobilden yana kullandı.  Bizde bu sebeple sloganımızı ihtiyaç duyduğunda bankan yanında sloganına dönüştürdük. Müşterilerimiz her işlemini cep telefonu üzerinden yapması üzerine bizde para çekme işlemini nasıl mobil üzerinden yapabiliriz diye düşündük. Ülke olarak tüm bankamatiklerimizi ihraç ediyoruz. Bankamatik konusunda yerli üretimiz söz konusu değil. Mademki 6 bin 471 adet bankamatiğe sahibiz, mademki bu alanda lideriz, 1982 yılında bunu Türkiye’ye getiren ilk bankayız yeni bir açılım yapabilir miyiz dedik. DGI Works ve Softtech firmasıyla birlikte kart okuyucusu, klavyesi olmayan tüm işlemlerin İşCep’ten yapıldığı bankamatiğin ise özüne yani  para çekme ve yatırmaya döndüğü, bizim yerli üreteceğimiz bir cihaza dönüşebilir mi diye yaklaşık 2 yıl önce DGI Works firmasıyla görüştük ve bugün ortaya İşCepMatik çıktı’’ diye konuştu.

Aran ayrıca ortak ATM kullanımını da değerlendirerek, “Ortak ATM kullanımında bugün çok arzu edilen yere gelinmedi. Bankaların müşterilerinden, bir başka bankayı kullandıkları zaman aldıkları ücretler müşterileri ortak ATM kullanamaya çok teşvik etmedi. Bankalar birliği ve Bankalar Arası Kart Merkezi aracılığıyla konuyla ilgili çalışmalar oldu ama onlar da hayata geçmedi. Dolayısıyla ortak ATM’ler ücretler nedeniyle Türkiye’de istenilen yere ulaşmadı’’ dedi.

-“2 AY SONRA PARA YATIRMA İŞLEVİ DE EKLENECEK’’-

Cihazın yüzde 62.4ü’nün yerli üretim olduğunu vurgulayan DGI Works Genel Müdürü Özer Akçınar, “Çalışmamız tamamen mobil bankacılık ile ATM bankacılığını birleştiren bir çalışma. Amacımız yeni nesil ATM’ler geliştirmek, satışa sunmak ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunarak ürünlerimizi dünya pazarına sunmak.  Biz mobil bankacığı ve ATM bankacılığını birleştiren ürünlerin artık bu sektörde daha fazla yer edineceğini ve bu geliştirme faaliyetlerini  çok daha ileriye taşıyacağımızı düşünüyoruz. Bu ürün para çekme ünitesi olan bir ürün ve 2 ay sonrasında ise yatırma fonksiyonu da eklemiş olacağız. Üründe bir kart girişi veya şifre giriş modülleri yok. İçinde i 5 işlemci bulunuyor. Aynı zamanda tuşsuz veya fiziksel olarak hareket sağlamadan Beacon teknolojisi sayesinde haberleşme sağlayan bir modülümüz var. Para çekme ünitemiz var ve bu modül 4 çarpı 3 bin banknotluk bir kapasiteye sahip. İçinde olmayan bir çok modül sayesinde Bu ürünleri ithal ürünlerin maliyetlerinin çok daha altında üretebiliyoruz’’ dedi.

-PARA ÇEKME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?-

 Verilen bilgiye göre, müşteriler cep telefonlarından İşCep uygulamasına giriş yaptıktan sonra “Para çekme’’ işlemini tıklıyor, para çekeceği hesabını seçiyor. İhtiyacı olan tutarı giriyor ve cep telefonunu İşCepMatik cihazının önündeki “Beacon’’ alanına yaklaştırıyor. İşCep uygulaması ile İşCepMatik cihazı üzerindeki beacon saniyenin onda biri kadar zaman diliminde ihtiyaç duydukları bilgi alışverişini banka sistemi üzerinden güvenli bir şekilde tamamlıyor, ardından cihaz İşCep’ten girilmiş olan tutarı müşteriye sunuyor. Beacon teknolojisiyle para çekmek için cep telefonunun bluetooth fonksiyonunun açık olması yeterli oluyor. Ayrıca kart taşımaya ve kart şifresi tuşlamaya gerek kalmıyor. İşCepMatik ile para yatırma özelliğinin ise kısa bir süre sonra kullanıma sunulması planlanıyor. (ANKA)

(TB/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@