Bakanlık'tan Veteriner Sağlık Ürünleri Sektöründe Reform

ANKARA(ANKA) - Hayvan sağlığında kullanılan tüm veteriner tıbbi ürünlerin üretiminde milat s...

Haberler 11.11.2015, 10:05
Bakanlık'tan Veteriner Sağlık Ürünleri Sektöründe Reform

ANKARA(ANKA) - Hayvan sağlığında kullanılan tüm veteriner tıbbi ürünlerin üretiminde milat sayılabilecek İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standartları uygulanmaya başlandı. Hayata geçirilen bu düzenleme ile veteriner tıbbi ürün üretiminde yüksek kalitede üretim standardı aranarak etkin ve güvenilir ürünlerin üretim, ithalat ve ihracat dönemi başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren hayvan sağlığında kullanılan tüm veteriner tıbbi ürünlerin üretiminde milat sayılabilecek İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standartlarının uygulanmaya başlandığı vurgulanarak, “Hayata geçirilen bu düzenleme ile veteriner tıbbi ürün üretiminde yüksek kalitede üretim standardı aranarak etkin ve güvenilir ürünlerin üretim, ithalat ve ihracat dönemi başladı” denildi.

Bakanlığın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında 2011 yılında Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelik ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Kılavuzunu yayımlayarak başlattığı dönüşüm programına, üretim tesislerinden başlayarak hızlı ve önemli bir ilerleme kaydettiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Veteriner tıbbi ürünlerin tüm yaşam döngüsünü içerisine alan bu program 1 Kasım 2015 tarihinde tamamlanmıştır. GMP ile veteriner tıbbi ürünler için üretim öncesi hammadde tedariğinden, veteriner hekim kontrolünde reçete ile uygulanmasına kadar geçen tüm aşamalarda etkinlik ve güvenilirlik sağlanmaktadır.  İthal edilen veteriner tıbbi ürünlerin de Türkiye’de üretilenler ile eşdeğer kalitede olmalarının sağlanması amacıyla iki yıldır yapılan yurt içi ve yurt dışında GMP denetimleri gerçekleştirilmiştir. 31 Ekim 2015 tarihi itibariyle Türkiye’de ve yurt dışında 57 adet tesis denetlenmiş ve bu denetimler sonucunda 30 adet üretim tesisi Bakanlığımızdan GMP sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Bakanlığımızın bu konudaki düzenleme ve uygulamaları, Türkiye’de veteriner tıbbi ürün endüstrisini, yüksek kalite yönetim standartlarını muhafaza eden bir sektöre dönüştürmüştür. Tesislerimiz, uluslararası gereklilikleri karşılayan kalitede üretim yaparak ihracatını arttırmakta ve Türkiye’yi bu konuda dünya piyasasında dikkatleri üzerine çeken ülke haline getirmektedir.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@