Bakanlıktan ‘Peynir' Açıklaması

ANKAR A(ANKA) – “Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği”nde öngörülen sıcaklık, ...

Haberler 29.09.2015, 12:50
Bakanlıktan ‘Peynir' Açıklaması

ANKAR A(ANKA) – “Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği”nde öngörülen sıcaklık, muhafaza ve nakliye gibi teknik ve hijyenik şartların sağlanması durumunda peynir her yerde satışa sunulabilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamada, bugün birçok basın yayın organında, 8 Şubat 2015’te yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’ne göre “Açıkta peynir satışına yasak” başlığı altında bazı haberlerin yer aldığı belirtildi.

Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nin yürürlüğe girmesiyle, peynirlerin, muhafaza, taşınması ve piyasaya arz edilme sürecinde 10 santigrat derecenin altında tutulmasının zorunlu hale getirildiği aktarılan açıklamada, “Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nin ‘Bu tebliğ kapsamında doğrudan satış için, hazır ambalajlı hale getirilmiş olan peynirler, sadece bu tebliğin hijyen ile ilgili kriterlerini karşılayan yerlerde piyasaya arz edilir’ hükmü pazar vb yerlerde peynir satılmasına engel oluşturmamaktadır. Tebliğin öngördüğü sıcaklık, muhafaza ve nakliye gibi teknik ve hijyenik şartların sağlanması durumunda peynir her yerde satışa sunulabilecektir” denildi.

Açıklamada peynir satışı yapmak isteyen perakendecilerin, hazır ambalajdaki (büyük teneke ambalaj gibi) peyniri ambalajından çıkarıp gıda ile temasa uygun olarak üretilmiş başka bir ambalaj malzemesine koyarak daha küçük miktarlarda markette veya başka yerde satışa sunabilecekleri kaydedildi.  

Bu durumda Etiketleme Yönetmeliğinin belirlediği, gıdanın adı, bileşenler listesi, alerjen bileşenler, son tüketim tarihi, üreticinin, ambalajlayıcının, ithalatçının veya dağıtıcının adı veya ticari unvanı ve adresi, menşe ülke gibi bazı zorunlu bilgilerin tüketicinin görebileceği yerde bulundurulması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca müşterinin talebi halinde tüm zorunlu etiket bilgileri tüketiciye sunulacak. Diğer yandan peynirlerin coğrafi işaret olarak tescil edilmiş adlarına göre piyasaya arz edilebileceği gibi coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla yöresel veya ülkesel adlarına uygun olarak da piyasaya arz edilebilecektir. Ancak tüketicilerin yanıltılmaması adına peynirler ‘köy peyniri’, ‘geleneksel peynir’, ‘doğal peynir’, ‘çiftlik peyniri’ gibi ifadelerle satışa sunulamayacaktır.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@