Bakanlık'tan ‘Arsenik' Açıklaması: Söz Konusu Ürünlerin Satışı Türkiye'de Yasak

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tavuk etinde arsenik bulundu...

Haberler 19.11.2015, 10:35
Bakanlık'tan ‘Arsenik' Açıklaması: Söz Konusu Ürünlerin Satışı Türkiye'de Yasak

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tavuk etinde arsenik bulunduğuna dair çıkan haberler üzerine, “Ülkemizde ise Roxarsone etken maddeli ilaç veya yem katkı maddesi ruhsatlı değildir. Bu ürünlerin Türkiye’ye ithalatı söz konusu olmadığı gibi ülkemizde satışı da yasaktır” açıklamasında bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında, tavuk etinde arsenik bulunduğuna dair çeşitli haberlerin yer alması üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 2011 yılında yapılan bir araştırmada; Roxarsone etken maddeli antikoksidiyal (kanatlılarda hastalığa sebep olan koksidiya cinsi protozoalara karşı kullanılan) ilacın kullanıldığı tavuk etinde arsenik kalıntısına rastlandığı raporlandığı bildirilen açıklamada, “Raporun yayınlanmasıyla birlikte üretici firma araştırmaya konu ürünü satıştan kaldırılmıştır. Ülkemizde ise Roxarsone etken maddeli ilaç veya yem katkı maddesi ruhsatlı değildir. Bu ürünlerin Türkiye’ye ithalatı söz konusu olmadığı gibi ülkemizde satışı da yasaktır” ifadelerine yer verildi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@