Bakan Zeybekci'den Evteks'e Destek Sözü

İSTANBUL(ANKA) - Düzenlendiği her yıl dünya çapında yankılar uyandıran EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile 21. kez açıldı. Bakan Zeybekci, “Bakanlık olarak, EVTEKS gi

Haberler 19.05.2015, 19:16
Bakan Zeybekci'den Evteks'e Destek Sözü

İSTANBUL(ANKA) - Düzenlendiği her yıl dünya çapında yankılar uyandıran EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile 21. kez açıldı. Bakan Zeybekci, “Bakanlık olarak, EVTEKS gibi markalaşmış birkaç fuarımıza yurtdışındaki fuarlara katılım konusunda verdiğimiz desteğin aynısını vereceğiz. EVTEKS gibi bir fuarı destekleyememek bize mağlubiyet gibi geliyor” dedi.

Düzenlendiği alan itibariyle alanında dünyanın 2. en büyük fuarı olan “21. EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı” başladı. CNR EXPO Yeşilköy’de 23 Mayıs’a kadar devam edecek fuar,Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TESİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık ve CNR İstanbul Fuarıcılık A.Ş Genel Müdürü Alkan Usta’nın katılımı ile gerçekleşti.

EVTEKS Fuarı açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, her yıl mekan tekstili ile ilgili dünyada düzenlenen fuarları takip ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“İlk olarak 1988 yılında Frankfurt’ta bir fuara katıldım. O zaman 1 veya 2 Türk katılımcı firma vardı. Bugün biz dünyada alanında 2. en büyük fuarı düzenliyoruz. EVTEKS, sektörün gelişimini gözler önüne seriyor.”

-“EVTEKS GİBİ BİR FUARI DESTEKLEMEMEK MAĞLUBİYET”-

Hükümet olarak fuarcılık sektörünün takipçisi olduklarını anlatan Zeybekci, “ EVTEKS gibi markalaşmış birkaç fuarımıza yurtdışındaki fuarlara katılım konusunda verdiğimiz desteklerin aynısını vereceğiz. EVTEKS gibi bir fuarı destekleyememek bize mağlubiyet gibi geliyor. Buradan sektörümüze bir başka müjdemiz de artık satın alınan tasarımlara da destek verecek olmamızdır” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 2023 ihracat hedefi için de, “Son 12 yılda ihracatımız her yıl 13.1 oranında artıyor. Bu gidişle 500 milyar dolar ihracata ulaşırız. İleri teknoloji ve tasarıma geçilmeli. Kilogram fiyatı 1.60 olan ihracatımızı 2.5 dolara çıkarmalıyız” dedi.

-“YÜKSEK TEKNOLOJİYE YATIRIM”-

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de EVTEKS’in Türkiye’nin yüz akı olduğunu belirterek, ihracata olan katkısının önemine değindi. Tekstil sektörünün 8 milyar dolarlık ihracatının yüzde 40’ının ev tekstilinden geldiğini anlatan Büyükekşi, şöyle konuştu: “ Yüksek teknolojiye yatırım yapan firmalara 5. Bölge teşvikleri veriliyor. Sektör olarak bu değerlendirilmeli. Tasarım Merkezlerine verilen 1 milyon dolarlık destek de sektör adına önemli bir gelişme.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@