Bakan Zeybekci: İhracatımız Diğer Ülkelere Nazaran Oldukça İyi

ANKARA(ANKA) -Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ağustos ayı dış ticaret verile...

Haberler 30.09.2015, 15:05
Bakan Zeybekci: İhracatımız Diğer Ülkelere Nazaran Oldukça İyi

ANKARA(ANKA) -Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ağustos ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirme yaptı. Zeybekci, "Dünya genelinde emtia fiyatlarının ciddi düşüşler gösterdiği ve küresel ticaretin önemli ölçüde daraldığı bu dönemde Türkiye’nin Ağustos ayında ihracatının sadece yüzde 2,8 geriliyor olması, bizim ihracat performansımızın diğer ülkelere nazaran oldukça iyi bir durumda olduğunu gösteriyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ağustos ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Bugün açıklanan dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin ilk 8 aylık ihracatında yüzde 8.7’lik bir azalma yaşanmışken, ithalatında yüzde 11.5 daralma görüldü. Geçen yıl ilk 8 ayda 54,4 milyar Dolar olan dış ticaret açığı bu yılın ilk 8 ayında 45,2 milyar Dolara geriledi. Dış ticaret açığımız geçen yılın aynı dönemine göre 9,2 milyar Dolar azaldı. 

Açıklanan dış ticaret verilerinin Türkiye ekonomisi için oldukça iyi bir durumda olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci, "Ekonomi Bakanlığı olarak, 2015 yılında bir küresel dış ticaret daralmasının gerçekleşeceğini tahmin ettiğimizi belirtmiştik. Tüm dünyada görüldüğü gibi Türkiye’nin de hem ihracatında hem de ithalatında düşüşler görülüyor. Ancak Hükümet olarak Ekonomi bakanlığı eliyle aldığımız önlemler ve Türk ihracatçısının büyük özverisi sayesinde ihracatımızdaki düşüş ithalatımızdaki düşüşten çok daha yavaş" ifadelerini kullandı. 

-"YILSONUNDA CARİ AÇIĞIN GSYH'A ORANI BİZİM İÇİN SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK"-

Dış ticaret açığındaki daralmanın yılın geri kalan bölümünde daha hızlı gerilemeye devam edeceğini de vurgulayan Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak DTÖ’de Ağustos ihracat verisi açıklanan 22 ülkenin 20’sinden daha iyi performans gösterdik. Ağustos ayında Brezilya’nın ve Norveç’in ihracatında yüzde 24, Çin ihracatında yüzde 5,5, Hindistan’da yüzde 21, Güney Kore’de yüzde 15, Japonya’da yüzde 14, Endonezya’da yüzde 12 gerileme yaşandı. Bu 22 ülkenin toplam ihracatı ise yüzde 9,8 gerilemiş durumda. Dünya genelinde emtia fiyatlarının ciddi düşüşler gösterdiği ve küresel ticaretin önemli ölçüde daraldığı bu dönemde Türkiye’nin Ağustos ayında ihracatının sadece yüzde 2,8 geriliyor olması, bizim ihracat performansımızın diğer ülkelere nazaran oldukça iyi bir durumda olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde Irak’a olan ihracat kaybımızdaki baz etkisinin geçmiş olması ile birlikte ihracatımızdaki düşüşün önümüzdeki aylarda Ağustos ayındaki gibi düşük olmasını ve Eylül ayından itibaren paritedeki baz etkisinin azalmaya başlaması ile birlikte de yılsonuna doğru ihracatımızda yükselişlerin görülebileceğini öngörüyoruz. Ayrıca, yılın üçüncü çeyreğinde kısmen, dördüncü çeyreğinde ise daha etkin bir şekilde ihracatımızda toparlanmanın başlamasıyla birlikte net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermesini bekliyoruz.

Dış ticaret açığının hızla düşmeye devam etmesi ile birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 70’lere ulaşmış durumdayız. Yılsonu itibariyle serbest bölgeler net ihracatı ve bavul ticaretinin de eklenmesi ile ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 80’lere ulaşabileceğini öngörüyoruz. Dış ticaret açığındaki bu iyileşme, hizmetler ticaretimizdeki fazla ile birlikte cari açığımızı ciddi anlamda düşürecektir. Türk lirasının dış ticaretimizdeki payının artması ile birlikte cari açığın finansmana ihtiyaç duyulan kısmında azalma yaşıyoruz. Yılsonunda finansman ihtiyacı duyduğumuz cari açığın GSYH’a oranı artık bizim için sorun olmaktan çıkacak." (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@