Bakan Şimşek'ten Bütçe Açıklaması: Bütçe Hedefleriyle Uyumlu, Kaygılanmaya Gerek Yok

ANKARA(ANKA) -Bütçenin Eylül ayında 14.1 milyar TL açık verdiğini bildiren Maliye Bakanı...

Haberler 16.10.2015, 12:05
Bakan Şimşek'ten Bütçe Açıklaması: Bütçe Hedefleriyle Uyumlu, Kaygılanmaya Gerek Yok

ANKARA(ANKA) -Bütçenin Eylül ayında 14.1 milyar TL açık verdiğini bildiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Ocak-Eylülde bütçe açığı 13.5 milyar TL oldu. Ocak-Eylülde bütçede FDF 31.3 milyar TL oldu. Bütçede 9 aylık gerçekleşmeler bütçe hedefleriyle uyumlu, kaygılanmaya gerek yok. Bu yılki bütçede revize hedeflere ve diğer hedeflere rahatlıkla ulaşabileceğiz” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Eylül 2015 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçlarını düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Toplantıda açıklamalarda da bulunan Bakan Şimşek, küresel ekonomideki gelişmelere değinerek, “Ekonomideki kaygıların temelinde Çin var. Fed’in faiz artırması muhtemelen gecikecek. ABD’de gidişat iyi gidiyor ama Çin ile ilgili kaygılar var. Gelişmekte olan ülkelerin de derdi, Fed faiz artıracak mı, Çin ile ilgili kaygılar, emtia fiyatları...” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin bu yıl yüzde 3 büyüyebileceğini söyleyen Şimşek, bunun kötü bir büyüme olmadığını,  iki seçimin yapıldığı böyle bir siyasi ortamda yüzde 3 büyümenin iyi bir rakam olduğunu ifade etti.

Orta uzun vadede devam eden reformlarla Türkiye'nin daha hızlı büyüme patikasına gireceğine inandığını vurgulayan Bakan Şimşek,  sene sonu için öngördükleri enflasyon oranının yüzde 7.6 olduğunu belirtti. Şimşek, cari açığın daha çok düşmesini parite etkisinin önlediğini kaydetti.

-BÜTÇEDE 9 AYLIK GERÇEKLEŞMELER BÜTÇE HEDEFLERİYLE UYUMLU, KAYGILANMAYA GEREK YOK-

Maliye Bakanı Şimşek, Eylül ayında bütçenin 14.1 milyar TL açık verdiğini, 6 milyar TL'sinin ise dönemsellik arz ettiğini açıkladı. Şimşek şöyle devam etti:

“Eylül ayında 7.7 milyar TL faiz dışı açık meydana geldi. Ocak-Eylülde bütçe açığı 13.5 milyar TL oldu. Ocak-Eylülde bütçede FDF 31.3 milyar TL oldu. Bütçede 9 aylık gerçekleşmeler bütçe hedefleriyle uyumlu, kaygılanmaya gerek yok. Bu yılki bütçede revize hedeflere ve diğer hedeflere rahatlıkla ulaşabileceğiz. 2015 sonu bütçe geliri 503 milyar TL, gider 478,5 milyar TL bekleniyor.”

Şimşek, yatırımlara, eğitime ve sağlığa bu yıl daha fazla kaynak aktardıklarını belirterek buna rağmen hedefleri tutturduklarını ve kamunun tamamında bütçenin dengede olduğunu açıkladı. Şimşek, “Gerçekleşmeler gösteriyor ki, mali disiplin en güçlü şekilde devam ettirildi. Büyüme 2016 için yüzde 4 öngörülüyor ama Türkiye'nin siyasi belirsizliği azalırsa rahat bir şekilde fazladan 1 puan daha büyür, biz iktidarda olursak mali disiplini güçlü şekilde devam ettireceğiz" diye konuştu.

-YENİ VERGİ YOK-

Şimşek, açıklamalarında yeni vergi ya da ilave bir vergi artışının olmayacağını da söyledi. Bu yılki bütçede revize hedeflere ve diğer hedeflere rahatlıkla ulaşabileceğinin altını çizen Bakan Şimşek şöyle devam etti:

“Bu yılki gerçekleşmelere bağlı olarak 2016 yılı bazımızda iyileşme var vaatlerimize rağmen 2016 bütçesinde sapma yok. Gerçekleşmeler gösteriyor ki, mali disiplin en güçlü şekilde devam ettirildi. Seçimin ardından yeniden iktidara gelirsek 2016 bütçesini bu şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Büyüme 2016 için yüzde 4 öngörülüyor ama Türkiye'nin siyasi belirsizliği azalırsa rahat bir şekilde fazladan 1 puan daha büyür. Biz iktidarla olursak mali disiplini güçlü şekilde devam ettireceğiz. Bütçe gelirlerinin gelecek yıl yüzde 9.8 artmasını öngörüyoruz ve bu hedef gerçekçi. Seçim için beyannamede verdiğimiz taahhütleri bu bütçeye koyduk. Gelecek yıl 91.5 milyar TL sosyal güvenliğe aktaracağız. Gelecek yıl yatırımlara 52.1 milyar TL harcayacağız. Tarıma gelecek yıl 16.9 milyar TL’lik kaynak aktaracağız. Gelecek yıl yatırım ve personel dışındaki yatırımları sadece deflatör kadar artırıyoruz. İmkanlar olursa yatırımları öngörümüzden biraz daha fazla artıracağız. Seçim taahhütlerimiz bütçe öngörülerimizde herhangi bir bozulmaya yol açmayacak. Türkiye mali disiplinle 2016'ya girecek ve reformlar için gerekli kaynak var. Türkiye 25 yapısal reform uygulamasını hayata geçirecek. Reformlar için gerekli kaynak var.”

-“YABANCIYA KONUT SATIŞININ İHRACAT SAYILMASI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK”-

Bakan Şimşek, yabancılara konut satışının ihracat sayılması konusundaki tartışmalara ilişkin de şunları kaydetti:

“Bizim hükümetimiz döneminde önemli düzenlemeler yaptık. Biz, Türkiye'ye ne kadar çok kişi gelir para harcarsa olumlu diye düşünüyoruz. Türkiye kazanacak, bunu teşvik ediyoruz. Ama bunu ihracat kalemine sokmak gündemimize gelmedi, çalışılmadı. Bu aşamada yeni bir çalışma yok, herhangi bir husus gündemde değil.”

-2016'DA KAMUYA 74 BİN PERSONEL ALINACAK-

Şimşek, toplantıda kamuya 2016 yılında 74 bin personel alımının planlandığını açıkladı. Savunma harcamaları konusunda ise Şimşek, savunma güvenlik harcamalarının 2015'te 47,4 milyar TL olmasını; 2016 yılında ise harcamayı 55 milyar TL olarak öngördüklerini söyledi. Suriyeli sığınmacılara ayrılan kaynakla ilgili sorulan bir soruya da “Türkiye 2,5 milyon mülteciyi ağırlıyor, yaptığımız harcama şu ana kadar 8 milyar dolar” yanıtını verdi.

Şimşek gelecek yıl özelleştirmeden 10.8 milyar TL gelir öngördüklerini belirterek, “Bu gerçekçi bir tahmin, 2015'te 6.1 milyar TL” dedi. (ANKA/SON)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@