Bakan Şimşek: İçi Boş Fıkralık Noktaya Gelmişiz… Merkez'in Elini Güçlendireceğiz

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 25 sektörel dönüşüm programıyla verimliliği artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Mikro reform yeni bir konu. Burada atacağımız adımlarla Merkez Bankası'nın elini daha da güçlend

Haberler 19.05.2015, 00:52
Bakan Şimşek: İçi Boş Fıkralık Noktaya Gelmişiz… Merkez'in Elini Güçlendireceğiz

ANKARA (ANKA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 25 sektörel dönüşüm programıyla verimliliği artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Mikro reform yeni bir konu. Burada atacağımız adımlarla Merkez Bankası'nın elini daha da güçlendireceğiz” dedi. CHP’nin ekonomiyle ilgili sundukları seçim vaatlerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Şimşek, “İçi boş fıkralık noktaya gelmişiz” diye konuştu.

Maliye Bakanı Şimşek, katıldığı bir televizyon programında “AK Parti’nin seçim sonrasında ekonomideki ilk önceliği ne olacak?” şeklindeki  soruya, “Seçimlere epey zaman kala 2013-14 yıllarını çok kapsamlı reform programlarını hazırlamakla geçirdik. 5 yapısal dönüşüm programını hazırladık. Şu anda programları da uygulamaya koyduk. Avrupa 6 yıllık bir borç krizine girdi, Rusya’da ciddi sıkıntılar var, Ortadoğu’da kaos var. Bütün bunlara rağmen Türkiye’de güçlü bir hükümet olduğu için yoluna güçlü bir şekilde devam ediyor. En büyük önceliğimiz büyüme, istihdam bunun içinde yatırım ve ihracat” şeklinde yanıt verdi.

-“MUHALEFET, OLMAYAN KAYNAKLARI NASIL DAĞITIRIM YARIŞINDA”-

Enflasyonla ilgili bir soru üzerine de Bakan Şimşek, “Hedefimiz, 25 sektörel dönüşüm programıyla verimliliği artırmak. Bu şekilde enflasyon da düşecek. Mikro reform yeni bir konu. Burada atacağımız adımlarla Merkez Bankası’nın elini daha da güçlendireceğiz. Enflasyon şu anda yüzde 7.9; çekirdek enflasyon yüzde 7. Enflasyonda bir katılık var. Bu katılığı aşmanın yolu mikro reformlarla olacak. Bin 250 mikro reformun bir tanesi yalıtım. Mesela bir teşvik getireceğiz, yalıtım için. Bu ne yapacak? Enerji tasarrufu, cari açığı azaltacak, yeni istihdam yaratacak. Uzun vadede enflasyonu da düşürecek. Biz Türkiye için bir yapısal reform öngörüyoruz dedik. Muhalefet, olmayan kaynakları nasıl dağıtırım yarışında. Onların yarışı 1990’lı yılların zihniyeti. Biz Türkiye’yi küresel yarışta nasıl daha güçlü tutarız nasıl daha ileri taşırız onun peşindeyiz” ifadelerini kullandı.

-“FIKRALIK NOKTAYA GELMİŞİZ”-

Bakan Şimşek, CHP’nin ekonomiyle ilgili seçim vaatlerine de değindi. Şimşek, “423 milyar TL’lik bir bütçemiz var. Bütçenin her kuruşu bir harcamaya tahsislidir. Bu sene memura ödeyeceğimiz para 140 milyar TL’dir. Emekliye ödeyeceğimiz maaş 160 milyar TL. Oradan mı kısacaklar.  Olay şu: muhalefet her seçimde olduğu gibi bu seçimde de bol keseden yapamayacağı vaatlerde bulunuyor. Biz ya tamam bunları söylüyorsunuz ama bunların kaynağı neresi diye sorguladık. Kaynak bütçe diyorlar ama bütçe açık veriyor. Siz bütçe açığını 10’a katlarsanız bunu finansmanını nasıl yapacaksınız, para mı basacaksınız? Bugüne kadar somut hiçbir şey yok. Dolayısıyla zaten ben de vazgeçtim. Bu kadar gerçeklikten kopuk bu kadar içi boş fıkralık noktaya gelmişiz. Onun için muhalefetin bu vaatleri acaba birkaç kişinin kafasını karıştırır mıyız buna yöneliktir” açıklamasında bulundu.

-“BÜTÇEMİZ SAĞLAM, MANEVRA ALANI VAR AMA İKİZ AÇIĞA İZİN VEREMEM”-

Bakan Şimşek, mali disiplini devam ettirmedikleri sürece enflasyonun yükseleceğine dikkat çekerek, “Bütçemiz sağlam, manevra alanı var ama ikiz açığa izin veremem. Reformlara kaynak lazım. Türkiye'nin temellerini sağlamlaştırarak çevreden etkilenmesini en aza indirgemeye çalışıyoruz. Ben nutuk atmam. Ekonomide yavaşlama var evet doğru ama bu reformlar yapılmasa, Ortadoğu'daki kriz karşısında Avrupa'daki ekonomi karşısında Türkiye nasıl böyle kalırdı?” dedi.

-“PİYASALAR İÇ TARTIŞMALARIMIZI TAKİP EDİYOR OLABİLİRLER”-

“8 Mayıs’tan itibaren piyasalarda dikkat çekici bir hareket var. Bu iyimserliği neye bağlıyorsunuz, bu bir seçim fiyatlaması mıdır?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine Bakan Şimşek, “Sebeplerden bir tanesi Amerika’daki faiz artışına ilişkin eskiden güçlü bir beklenti vardı. O beklenti biraz zayıfladı. Ama belki de bizim kendi iç tartışmalarımız vardı ondan dolayı biz bir miktar zemin kaybetmiştik. Ama son dönemde tekrar zemin kazanmaya başladık. Dolayısıyla piyasalar bunu da takip ediyor olabilirler” diye konuştu. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@