Bakan Işık'tan Sanayi Üretimi Verileri İçin İlk Yorum

KOCAELİ(ANKA) -Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretimin Mart ayında yüzde 4.7 artmasına ilişkin, “Aslında tüm öncü veriler bunu destekliyordu ama bu kadar büyük bir artışı ben de beklemiyordum. Oran olarak

Haberler 08.05.2015, 12:29
Bakan Işık'tan Sanayi Üretimi Verileri İçin İlk Yorum

KOCAELİ(ANKA) -Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretimin Mart ayında yüzde 4.7 artmasına ilişkin, “Aslında tüm öncü veriler bunu destekliyordu ama bu kadar büyük bir artışı ben de beklemiyordum. Oran olarak bu ay beklentimizin oldukça üzerinde. Felaket senaryoları yazanların hiçbirisinin söylediğine itibar edilmemesi gerektiğini bu rakamla da gördük” açıklamasında bulundu.

Bir televizyon programında değerlendirmelerde bulunan Bakan Işık, sanayi üretimi rakamlarına ilişkin, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimin Mart ayında yüzde 4.7 arttığını belirterek, "Aslında tüm öncü veriler bunu destekliyordu ama bu kadar büyük bir artışı yani 4.7’ye çıkacağını ben de beklemiyordum. Belli ki mart ayında da üretim sanayi üretimini de iyi bir noktaya taşımış. Bu Türkiye açısından sevindirici bir durum. Felaket senaryoları yazanların hiçbirisinin söylediğine itibar edilmemesi gerektiğini bu rakamla da gördük. Biz ihracat rakamlarını dolar olarak hesaplıyoruz. Onun için bir düşüş görünüyor. Ama ihracat miktar bazında bakıldığında yüzde 2 arttı. Sanayi üretimde miktar bazında hesaplandığı için aslında miktar bazında ihracata bakanlar, sanayi üretiminin artacağını öngörebilirlerdi” açıklamasında bulundu.

Açıklanan sanayi üretim rakamlarının sürpriz olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Bakan Fikri Işık, “Trend iyi görünüyor. Türkiye’nin üretimi de artıyor. İmalat sanayinin performansı yükseliyor. Otomotiv sektöründe ciddi artışlar yakaladık. Belki oran olarak bu ay beklentimizin oldukça üzerinde. Ama bu sevindirici bir şey yine de bunu tek aya işi indirgeyip de çok iyiyiz başımızı göğe değdi, ya da çok kötüyüz mahvolduk demek doğru değil. Büyümeyi destekleyen bir trend bu” şeklinde konuştu. (ANKA/DEVAM)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@