Bakan Işık: Sanayi Üretimi Zor Geçen Kış Koşullarına Rağmen Beklentilerin Ötesinde Büyüdü

ANKARA(ANKA) - Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin zor geçen kış koşulları ve dünya piyasalarında yaşanan çalkantılara rağmen beklentilerin ötesinde büyüdüğünü söyledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Ba

Haberler 08.04.2015, 21:25
Bakan Işık: Sanayi Üretimi Zor Geçen Kış Koşullarına Rağmen Beklentilerin Ötesinde Büyüdü

ANKARA(ANKA) - Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin zor geçen kış koşulları ve dünya piyasalarında yaşanan çalkantılara rağmen beklentilerin ötesinde büyüdüğünü söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Şubat ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini değerlendirdi. Verilere göre, 2015 yılı Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı. Arındırılmamış endekste de benzer şekilde artış yüzde 1 seviyesinde gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 1.7 artış görüldü.

Sanayi üretiminin zor geçen kış koşulları ve dünya piyasalarında yaşanan çalkantılara rağmen beklentilerin ötesinde büyüdüğünü belirten Bakan Işık, “Sanayi üretiminin artışında iç talebin etkisi daha belirgin görülmeye başlamıştır. Özellikle dayanıklı tüketim mallarında ve yatırım mallarında hem aylık hem de yıllık üretim artışları iç talepte canlanmaya işaret etmektedir. İhracat pazarlarımızda ve çevre ülkelerde yaşanan gelişmeler ile Euro/dolar paritesinin getirdiği maliyet baskısı sanayi üretimimiz üzerinde sınırlayıcı etkisini sürdürmektedir. İhracat pazarlarındaki tüm bu gelişmelere rağmen ihracat miktar endekslerinin arttığını görmek, miktar cinsinden ihracatın büyüdüğünü görmek sevindiricidir. İhraç ettiğimiz ürünlerin yüzde 95’inin sanayi ürünlerinden geldiğini düşünürsek bu durum sanayicilerimizin başarısının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

İlk çeyrek verilerinin değerlendirilirken geçen yılın ilk çeyreğinde yüksek gelen sanayi üretiminin getirdiği baz etkisini de göz önüne almak gerektiğinin altını çizen Bakan Işık, “2015 yılının ikinci çeyreğinden itibaren hem ülke büyümesinin hem sanayi üretiminin daha da hızlanacağını, yılın ikinci yarısından itibaren ise bu hızlanmanın daha belirgin olmasını bekliyoruz. Bu hızlanmada geçen yıl Dünya’da yaşanan belirsizlik nedeniyle ertelenen yatırım ve tüketim taleplerinin yılın ikinci yarısından itibaren hayata geçecek olması, Euro Bölgesi’nde parasal genişlemenin sonuçlarının görülemeye başlanacak olması, petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşüşünün etkisinin yılın ikinci yarısından itibaren fiyatlara yansıması 2014 yılının ikinci yarısından itibaren görülen düşük baz etkisi belirleyici olacaktır” dedi.

-“İSTİHDAM, SANAYİ YATIRIMI VE ÜRETİMİ DESTEKLEME PAKETİ TEŞVİK VE DESTEKLER İÇERİYOR”-

Bakan Işık, hükümetin sadece kısa vadeli büyümeyi değil, uzun dönemli ve sürdürülebilir bir büyümeyi de desteklemek amacıyla gerekli adımları attığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Son açıklanan “İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi” de bu yönde atılan önemli adımlardandır. Paket ülkenin üretim altyapsını geliştirmek, uzun dönemli ve yüksek katma değerli üretim yapısına geçişi hızlandırmaya dönük teşvik ve destekler içermektedir. Özellikle yüksek teknoloji ürünleri üretiminin öncelikli alanlar kapsamına alınıp beşinci bölge desteklerinden faydalanacak olması, ar-ge’ye dayalı yatırımlar için finansman desteğinin gelmesi ve tasarımın daha fazla teşvik edilmesi sanayide dönüşümü ve rekabetçiliği hızlandırmaya dönük adımlardır. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin bir yandan büyümeye devam ettiği bir yandan da sanayi de dönüşümü gerçekleştirdiği, kırılganlıklarını azalttığı ve rekabetçiliğini artırdığı bir dönem olacaktır. Türkiye tüm kurumların desteği ve sanayicilerimizin dinamik yaklaşımları ile birlikte bu dönüşümü yapacak güçtedir.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@