Bakan Işık: Aziz Sancar'ın Başarısı Herkesi Gururlandırdı (2/son)

ANKARA(ANKA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Öd&uu...

Haberler 08.10.2015, 12:20
Bakan Işık: Aziz Sancar'ın Başarısı Herkesi Gururlandırdı (2/son)

ANKARA(ANKA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmasını, “Başarısı herkesi gururlandırdı. İnşallah arzumuz bundan sonra Türkiye'de çalışan bilim insanlarının da Nobel alacak seviyeye gelmesi” ifadeleriyle değerlendirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yerli otomobil konusunda da konuşan Sanayi Bakanı Işık, “Şu anda prototipler üretildi, çalışmalar sürüyor. 2016'da 30-40 araçlık bir filo üretimini, 2020'de de seri üretimde pazara çıkmış olmasını hedefliyoruz” dedi.

Bakan Işık'a, Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel ödülüne layık görülmesine ilişkin görüşleri de soruldu. “Prof. Dr. Aziz Sancar, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü. Bilim Bakanı olarak siz ne dersiniz?” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Işık, “Gerçekten Aziz Hocanın bu başarısı herkesi gururlandırdı. Ben de kendisine teşekkür ediyorum. Mardin'de okuma yazma bilmeyen 8 çocuklu bir aileden yetişen biri. İnşallah arzumuz bundan sonra Türkiye'de çalışan bilim insanlarının da Nobel alacak seviyeye gelmesi. Yaptığı açıklamalardaki Türkiye vurgusu çok önemliydi” dedi.

-“2 YILDIR BÜYÜME ORANLARIMIZDA BİRAZ YAVAŞLAMA VAR”-

Bakan Fikri Işık, “IMF, 2015'in ardından Türkiye'nin 2016 için büyüme tahminini de düşürdü, yüzde 2.9'a çekti. Ekonomik performansın daha iyi olması için yatırımcıya nasıl bir yeni hikaye sunmak gerekiyor, yeniden yüksek oranlı büyümenin sağlanabilmesi için?” yönündeki bir soruya da “Türkiye gibi ülkeler yüksek büyüme oranlarını hedeflemeli. 2 yıldır büyüme oranlarımızda biraz yavaşlama var. Tasarrufların artırılmasına yönelik gayret göstereceğiz” yanıtını verdi.

“AK Parti'nin seçim beyannamesi açıklanıp ekonomik taahhütler öne çıkıncı ''Bunlar neden 7 Haziran öncesi gündeme getirilmedi" soruları gündeme geldi. Bu hususta ne söylemek istersiniz?” sorusuna ise Fikri Işık, şu şekilde cevap verdi:

“Bunlar aslında 7 Haziran öncesinde de gündeme geldi. Ancak o zaman gündem farklıydı. Seçim atmosferiyle de ilgili herhalde. AK Parti seçim beyannamesini çok daha detaylı hale getirdi aradaki temel fark bu olabilir.

Şu anda bizim bin 300 liralık asgari ücreti açıklamadan önce çok yoğun bir çalışmamız oldu. Artışın etkilerini değerlendirdik. İşbaşı eğitimini 1 yıla çıkarmak gibi. İşverenin üzerindeki yükleri alarak... İlaç sektöründe asgari ücretler daha yüksek emek yoğun sektörlerde bu asgari ücret var özellikle. Emek yoğun sektörlerde sembolik kirayla fabrika yapılması.”

-“2016'DA 30-40 ARAÇLIK BİR FİLO ÜRETİMİNİN PAZARA ÇIKMIŞ OLMASINI HEDEFLİYORUZ”-

Yerli otomobil Bakanlar Kurulu'na sunumunun ne zaman olacağına ilişkin bir soru sorulması üzerine de Bakan Işık, “Biliyorsunuz yerli otomobil Türkiye açısından çok önemli. Sektörde iddialı olmak için Türk markası çıkarmalıyız. Marka çıkarırsak Türkiye stratejik ortak konumuna yükselecek. Mesela batarya sadece otomobilde lazım değil insansız hava araçlarında batarya lazım. Sadece batarya teknolojisi için değil elektrikli motor teknolojisi... Belki 10 yıl sonra yollarda bugünkü bildiğimiz markaların dışında çok marka göreceğiz. Belki Google, Apple otomobillerini göreceğiz. Şu anda prototiplerimiz üretildi testlerimizi yapıyoruz. Lansman seçimden önce yetişirse seçimden önce yetişmezse seçimden sonra. 2016'da 30-40 araçlık bir filo üretimini, 2020'de de seri üretimde pazara çıkmış olmasını hedefliyoruz. Sadece devlet olmayacak özel sektör de olacak. Dünyaya motor satan bir ülke konumuna geleceğiz. Milli lokomotif projesi... Bugün ilk örnekleri göreceğiz galiba. Yerli üretimi biz çok önemsiyoruz. Ölçek bazında buna odaklanmalıyız. Milli trenin sürücü sisteminden sonra ikinci etap hızlı tren testlerini üretmek” açıklamasında bulundu.

-“AK PARTİ ÇÖZÜM SÜRECİNDEN VAZGEÇMİŞ DEĞİL”-

Fikri Işık, “Siyaseten bizim 7 Haziran'dan sonra konuştuğumuz en önemli başlıklardan biri çözüm süreci neden yürümedi ve terör olayları neden bu noktaya geldi?” şeklinde sorulan bir soru üzerine ise, “Çözüm sürecini başlatan bugünkü cumhurbaşkanımız. En fazla eleştirilen, yıpratılan da sayın cumhurbaşkanımız ve AK Parti. Hedefimiz terör örgütüne diz çöktürmek. Çözüm süreci rafta inebilir. AK Parti çözüm sürecinden vazgeçmiş değildir. Süreçten vazgeçmedik ama kamu düzeni de bizim için olmazsa olmazdır” ifadelerini kullandı. (ANKA/SON)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@