Bakan Eroğlu: Anamur'un Bereketli Toprakları Suya Kavuşacak

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alakö...

Haberler 13.10.2015, 10:25
Bakan Eroğlu: Anamur'un Bereketli Toprakları Suya Kavuşacak

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak su ile Anamur’da 83 bin 600 dekar zirai alana su vermek maksadıyla hazırlanan projenin ihale safhasına geldiğini belirterek, “Bu projeyle Anamur’un bereketli toprakları suya kavuşacak” dedi.

Orman Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak su ile Anamur’da 83 bin 600 dekar zirai alana su vermek maksadıyla hazırlanan projenin ihale safhasına geldiğini belirterek, “Bu proje ile Anamurlu çiftçilerimizin yüzü gülecek, Anamur’un bereketli toprakları suya kavuşacak. Bu alanların suya kavuşmasıyla ürün çeşitliliği artacak ve çiftçilerimizin gelirleri önemli ölçüde yükselecek” dedi.

-“SULAMA SİSTEMİ YAĞMURLAMA İLE DAMLAMA SULAMA ŞEKLİNDE OLACAK”-

Sulama alanının 65 bin 900 dekarının cazibeli, 17 bin 700 dekarının ise terfili olarak sulanacağını ifade eden Eroğlu, “Bu projede son derece kaliteli borular kullanılacak ve sulama sistemi yağmurlama ile damlama sulama şeklinde olacak. Böylece eski sistemler terk edilerek su tasarrufu en üst seviyeye ulaşacak. Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imkânı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak. Mersin Anamur Alaköprü Barajı Sulaması Projesinin bitirilmesi ile sulama maliyeti önemli ölçüde düşürülüp verimlilik artacağından ülke ekonomisine de katkısı büyük olacak ve yöre halkının ekonomisi güçlenecek. Ayrıca çeşitli desen bitki üretimi yapılacağından özellikle muz ve çilek ihracatında artış sağlanacaktır” dedi.

-“BU HAFTA İÇERİSİNDE PROJENİN EKAP GİRİŞİ YAPILACAK”-

Eroğlu, bu projenin Anamur’un bereketli topraklarını suya kavuşturacağını belirterek, “Proje boru alımı ve sulama inşaatı olarak ayrı ayrı ihale edilecek. Yapım ihale süreci ise bu hafta içerisinde EKAP girişi yapılarak başlatılacak. Proje tamamlandığında 5 yıl gibi kısa sürede kendini amorti edecek ayrıca ve baraj sayesinde kurak yıllarda dahi sulama suyu temini imkânı olacaktır” ifadelerini kullandı.

-“BARAJ AYNI ZAMANDA KKTC’NİN UZUN VADELİ SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK”-

Alaköprü Barajı’nda toplanan su ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını da ifade eden Eroğlu “Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 su, Akdeniz’e döşenen boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacak ve KKTC’nin istifadesine sunulacak. Deniz altına döşenen boru hattından ilk su geçtiğimiz günlerde KKTC’ye ulaştı. Projenin açılışını ise 17 Ekim 2015 Cumartesi Günü Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın iştirak edeceği merasimle yapacağız” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@