Bağkur Erken Emeklilik Yöntemleri Neler? Kadınlar ve Erkeklere Özel Formül

Bağkur primi ödeyen ve Bağkur'dan emekli olmak isteyen kadın ve erkekler için erken emekli olma yöntemleri var. SGK mevzuatında yer alan bu iki yöntem ve erken emeklilik şartları Kamu Gündemi'nde.

Bağkur Erken Emeklilik Yöntemleri Neler? Kadınlar ve Erkeklere Özel Formül

Bağkur primi ödeyerek emekli olmak isteyenlerin sağlamaları gereken prim, gün ve yaş şartı öne çekilebilir. SGK mevzuatına göre Bağkur primi ödeyerek emekli olmak isteyenler; askerlik borçlanması yaparak, doğum borçlanması yaparaj yada engelli sağlık kurulu raporuna sahip olmaları durumunda erken emekli olabilirler. 

BAĞKUR ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Kadın çalışanlar doğum borçlanması ile erken emekli olabilirler. Benzer koşullar erkek çalışanların askerlik borçlanmaları için de geçerlidir. Kadn ve erkek çalışanlar doğum, askerlik borçlanmaları yaparak borçlanma gün sayıları için hesaplanan prim borcunu bireysel olarak ödeme yoluyla daha erken emekli olabilirler.

Doğum Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

Kadın çalışanlar için SGK, 3 çocuğa kadar doğum borçlanması izni sağlar. Doğum borçlanması ile kadınlar 2160 gün borçlanma yapabilirler. Kadınlar Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında kadınlar borçlanılan bu gün sayısına ait prim çalışan tarafından ödenir. Prim ödemelerinin ödenmesi sonucu ise erken emeklilik sağlanır. Hesaplama kapsamında kadın çalışanlar her çocuk için 2 yıllık doğum borçlanması hakkı verilir. 

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

Askerlik borçlanması da erkek çalışanlar için sağlanır. Erkek çalışanlar askerlik borçlanması ile vatani görevlerini yerine getirdikleri süre kadar borçlanma yapabilirler. Askerli sürecinin tamamı yada emeklilik için gerekli olan bir bölümü için borçlanma yapılır. Geçmiş dönemlerde askerlik sürecinin uzun olması o dönemde işe başlayanlar için önemli avantaj sağlar. 18 ay askerlik yapan erkekler 540 günün tamamını borçlanabilirler. 12 ay için 360 gün, 6 ay için ise 180 gün borçlanma yapılır. 

BAŞVURULAR SGK'YA

Kadın çalışanlar doğum borçlanması ile erkek çalışanların askerlik borçlanması erken emeklilik başvurularını SGK İl Müdürlüklerine yapacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@