Ayçiçeği ön alım fiyatı 1.58 lira

SAMSUN,() - KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, bölgedeki ayçiçeği üreticisi için kilogram başına 1.58 TL 'Ön Alım Fiyatı' uygulayacaklarını açıkladı. Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış...

Haberler 02.09.2016, 11:47
Ayçiçeği ön alım fiyatı 1.58 lira

SAMSUN,() - KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, bölgedeki ayçiçeği üreticisi için kilogram başına 1.58 TL 'Ön Alım Fiyatı' uygulayacaklarını açıkladı.
Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik), ayçiçeği ürün alım kampanyasına başlattı. Genel Müdür Ünal Erarslan, ön alım fiyatını 1.58 lira olarak belirlediklerini açıkladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, "Ayçiçeği ürün alım kampanyamızın başladığı bugünlerde, 2016 yılı ayçiçeği hasadı bölgemiz genelinde hızla devam etmektedir. Dünya genelinde yağlık ayçiçeği rekoltesinde artış olacağı tahmin edilmekte, bu durum ve birçok faktör bölgemiz için, ürün fiyatlarının, şekillenmesinde belirleyici olmaktadır. Birliğimiz Yönetim Kurulu mevcut şartlar çerçevesinde üretici lehine azami gayret göstererek ayçiçeği ön alım fiyatını 1.58 TL olarak belirlemiştir" dedi.
FİYAT FARKI ÖDEMESİ DE YAPILACAK
Ünal Erarslan, bir ürün alım sezonunda daha üreticiyi mağdur etmeden faaliyetlerini sürdüreceklerine dikkati çekerek, "İlerleyen zaman içinde, oluşan piyasa şartları çerçevesinde, ayrıca fiyat farkı ödemesi yapılacaktır" diye konuştu.

2 MİLYAR DOLAR İTHALAT BEDELİ
Türkiye'nin halen yağlı tohum ihtiyacının 3’te 2’sini yurt dışından karşıladığını dile getiren Ünal Erarslan, şöyle devam etti:
"Bununla beraber yılın ilk 7 ayında 2 milyar dolar ithalat bedeli ile ülke çapında en fazla döviz ödediğimiz kalemlerden biri yağlı tohumlar ve bunların yan ürünleridir. Türkiye yağlık ayçiçeği ve diğer yağlı tohumların üretimi için uygun toprak yapısına, ekim alanına ve iklime sahiptir. Ülkemizin mevcut yağlı tohum üretim potansiyeli istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde arttırılmalıdır. Yerli üretimin ve yerli üreticinin buluştuğu kooperatifler üst birliği olarak birliğimiz, tüm kaynaklarını, yağlı tohum üreticilerinin mağdur olmaması ve üretimin devamı yönünde her zaman seferber etmiştir. Yeni ürün ön alım fiyatımızın üreticilerimiz ve Türk tarımı için hayırlı olmasını dileriz."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@