Ayakkabı Yan Sanayicisine İran'dan 'yatırıma Gelin' Çağrısı

İSTANBUL (ANKA) -Türkiye’de ayakkabı yan sanayinin en istikrarlı fuarı AYSAF, 53. kez sektörü buluşturdu. CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuarı yerli ve yabancı 24 bin profesyonel ziyaretçi gezdi. AYSAD Başkanı Tan Erdoğdu, “

Haberler 11.05.2015, 19:17
Ayakkabı Yan Sanayicisine İran'dan 'yatırıma Gelin' Çağrısı

İSTANBUL (ANKA) -Türkiye’de ayakkabı yan sanayinin en istikrarlı fuarı AYSAF, 53. kez sektörü buluşturdu. CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuarı yerli ve yabancı 24 bin profesyonel ziyaretçi gezdi. AYSAD Başkanı Tan Erdoğdu, “Batı ambargosunun kalkmasına yönelik adımlarla birlikte büyüyen İran iç pazarındaki hareketlilik  AYSAF Fuarı’nda da hissedildi. İran’dan çok sayıda alım heyeti ve firma yetkilisi fuarı ziyaret etti. özellikle taban, ayakkabı aksamı ve malzemeleri, yeni teknoloji ayakkabı makina ve teçhizatı ile ilgilendiler ve  bu yönde alımlar yaptılar” dedi.

CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen, ayakkabı sektörünün en istikrarlı fuarları arasında yer alan “53. AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı” sona erdi. CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından,Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) ile Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve KOSGEB desteğiyle düzenlendi.

-YAN SANAYİ İÇİN İRAN FIRSATI-

Fuarı ve sektörü değerlendiren AYSAD Başkanı Tan Erdoğdu, “Batı ambargosunun kalkmasına yönelik adımlarla birlikte büyüyen İran iç pazarındaki hareketlilik  AYSAF Fuarı’nda da hissedildi. İran’dan çok sayıda alım heyeti ve firma yetkilisi fuarı ziyaret etti” dedi. 

Erdoğdu, İran pazarının Türk ayakkabı yan sanayi firmaları için son derece cazip olduğunu,  ancak yüksek ithal vergiler nedeniyle pazara girmekte zorlandıklarını söyledi. İran yetkililerinin AYSAF’a gelerek, artan pazardaki talebin karşılanması amacıyla Türk firmalarına yatırım çağrısında bulunduğunu aktaran Tan Erdoğdu, “İran’ın Türk ürünlerine uyguladığı yüksek ithal vergisinin düşürülmesi konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bir yandan da İran’daki potansiyel pazar fırsatını değerlendirmek isteyen yan sanayicilerimiz, İran’da yatırım yapmaya hazırlanıyor. İranlı firmalar AYSAF’ta taban, ayakkabı aksamı ve malzemeleri ile yeni teknoloji ayakkabı makinaları ve teçhizatı ile ilgilendiler. Bu yönde alımlar yaptılar. Çin menşeili makinalar çok daha ucuz olmasına rağmen İranlı alıcıların tercihi Türk makinaları oldu” diye konuştu.

Tan Erdoğdu, “AYSAF Fuarı’na ayrıca Ukrayna, Rusya, Yunanistan, Tunus,Ermenistan, Cezayir, Bulgaristan,Macaristan, Fas, Romanya, Brezilya, Makedonya, Sırbistan, Etiyopya,Bosna-Hersek,Ürdün, Azerbaycan, Dağıstan, Polonya’dan çok sayıda alım heyeti geldi ve alım anlaşmaları yaptılar” dedi.

-SEKTÖRÜN KAPASİTESİ YÜZDE 100 ARTTI-

Özellikle ithal ayakkabıya getirilen yüzde 30-50 oranındaki vergi ile birlikte yurtiçinde poliüretan taban  ve yerli makina üretim talebinde de artış yaşandığını kaydeden Tan Erdoğdu, “Ortadoğu’dan  gelen talebinde artmasıyla, sektörde kapasite kullanımı yüzde 100 arttı.Poliüretan üretimi ile ilgili yerli hammadde ve teknoloji yatırımları da sektöre hareketlilik getirdi. Fuarda poliüretan tabanlara ilgi çok büyük oldu” diye konuştu.

Pozitif Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü Ercüment Yıldızerler de fuara Adana’dan, Hatay’a Trabzon’a kadar Türkiye’nin dört bir yanından alım grupları geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

“AYSAF Fuarı’na yabancı alıcıların ilgisi büyük oldu. 40’ın üzerinde ülkeden alıcının katıldığı fuarı yerli ve yabancı toplam 24 bin profesyonel ziyaretçi gezdi.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@