Avrupa'nın En Büyük Kapalı Devre Kerevit Kuluçkahanesi Açılıyor

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde Avrupa’nın en büyük kapalı devre kuluçkahanesinin kuruluşu tamamlandı. 2015 yılı itibariye faaliyete geçen kuluç

Haberler 07.04.2015, 09:47
Avrupa'nın En Büyük Kapalı Devre Kerevit Kuluçkahanesi Açılıyor

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde Avrupa’nın en büyük kapalı devre kuluçkahanesinin kuruluşu tamamlandı. 2015 yılı itibariye faaliyete geçen kuluçkahane toplam 2,5 milyon TL’ye mal edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde Avrupa’nın en büyük kapalı devre kuluçkahanesinin kuruluşu tamamlandı. 2015 yılı itibariye faaliyete geçen kuluçkahane toplam 2,5 milyon TL’ye mal edilmiş olup, 334 bin TL’si Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, geri kalanı ise Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nce karşılandı.

-AVRUPA’NIN EN MODERN TESİSLERİNDEN BİRİ-

Donanım ve teknoloji açısından Avrupa’nın en modern tesislerinden ve ülkemizdeki en modern ve teknolojik kapalı devre araştırma sistemi olanKerevit Kuluçkahanesi iki ayrı modülden oluşuyor. İki sistem istendiğinde birbirinden bağımsız çalışma özelliğine sahip olup her iki ünitede farklı su özellikleri oluşturabiliyor. Bir sistemde sıcak su balıkları ve kerevit üretilebilirken, diğer sistemde alabalık gibi soğuk su balıkları da üretilebilecek.

Kerevit (tatlısuistakozu)Türkiye’nin iç sularında doğal olarak yayılış gösteren ve ekonomik değeri yüksek olan önemli bir ihraç ürünü.Türkiye’de ilk defa Marmara Bölgesi’ndeki Uluabatve Manyas göllerinde, 1960’lı yıllarda avlanarak ihraç edilmeye başlandı. Artan taleplerle diğer göllerde de avcılığı başladı, başta Eğirdir, Işıklı, Beyşehir, Akşehir, Eber ve Hotamış gölleri olmak üzere bütün rezervuarlarımızdan avlanarak, ihraç edildi. Ancak, 1985 yılında ortaya çıkan “Kerevit Vebası” hastalığı, bilinçsiz avcılık ve diğer nedenlerden dolayı 1984 yılında 8 bin ton civarında olan kerevit üretimi 2013 yılında 532 tona kadar düştü ve stoklar bitme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bu nedenle Avrupa’nın giderek artan talepleri karşılanamaz hale geldi, stokların takviye edilmesi ya da göllerin yeniden çeşitlendirme gibi ihtiyaçlardan dolayı kerevit yetiştiriliciliği önem kazanmaya başladı.

Faaliyetine başlayacak olan kerevit kuluçkahanesi ile sağlıklı kerevit yavru üretimine başlanarak azalan doğal stokların takviye edilmesi ve göllerin kerevitle çeşitlendirmesisağlanabilecek. Bu AR-GE merkezi ile kerevit, aynı zamanda diğer içsu türleri  ile ilgili daha detaylı yetiştiricilik ve hastalıkla mücadele çalışmaları gerçekleştirilebilecek.

-GÖLLER BÖLGESİ MEYVECİLİĞİNDE EĞİTİM HAMLESİ-

Yılda ortalama 2 bin 500 çiftçi ve teknik elemana çeşitli konularda eğitim veren Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde, eğitim çalışmalarının daha etkin yapılabilmesi için Eğitim Merkezi kuruluyor. Eğitim Merkezinde, eğitim faaliyetlerinin yanısıra birçok sempozyum, kongre ve toplantıya ev sahipliği yapılacak. Eğitim merkezi 750 metrekare taban alanda, 2 katlı olarak inşa edilecek olup, toplam bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacak. Eğitim Merkezi içerisinde farklı büyüklüklerde 4 adet toplantı salonu ve fuaye alanı yer alacak. Çağın gerektirdiği donanım ve teknolojiye sahip olacak tesis için 1 milyon 800 bin TL ödenek sağlandı. Eğitim Merkezinin 2014 yılında ihalesi yapılarak, yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. İnşaat çalışmalarına başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesinde kurulan Kerevit Araştırma Merkezinin Açılışıile Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesinde kurulan Eğitim Merkezinin temel atma töreni 8 Nisan 2015 tarihinde saat 14.30da Tarımsal araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak ve Isparta Valisi Vahdettin Özkan’ın katılımlarıyla yapılacak. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@