Avrupa Birliği'nden Ulaştırma Sektörüne Hibe

ANKARA(ANKA)  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2007 yılında bu yana “Ulaştırma Operasy...

Haberler 08.10.2015, 12:10
Avrupa Birliği'nden Ulaştırma Sektörüne Hibe

ANKARA(ANKA)  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2007 yılında bu yana “Ulaştırma Operasyonel Programı” vasıtasıyla Avrupa Birliği ile mali işbirliği sürecini Program Otoritesi olarak yürütüyor. Bu kapsamda, ulaştırma sektörüne 2007-2013 yıllarını kapsayan IPA-I dönemi için 584,7 milyon Euro; IPA-II olarak adlandırılan 2014-2020 dönemi için ise 442,8 milyon Euro hibe nitelikli fon tahsis edildi. Bu meblağ kişilerin ulaşım anlamında hayatlarını kolaylaştırmak, yol emniyetini artırmak, kazaları önlemek, kirliliği azaltmak ve ulaştırma planlama süreçlerini iyileştirmek amacıyla kullanılıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye- Avrupa Birliği Ortaklığı ile düzenlenen GAIT 2015- Sürdürülebilir Ulaşım Semineri, ulaştırma alanında dünyaca ünlü uzmanların katılımı ile 8-9 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleşiyor. Türkiye- Avrupa Birliği Ortaklığı ile düzenlenen GAIT 2015 (Green,  Accessible, Intelligent Transport) Sürdürülebilir Ulaşım Semineri; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Uluslararası Ulaşım Formu Genel Sekreteri José Viegas, Avrupa Birliği Delegasyonu Sayın Bela Tzsombati ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımlarıyla İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. “Herkes için Sürdürülebilir Ulaşım!” hedefinden yola çıkılarak düzenlenen GAIT 2015- Sürdürülebilir Ulaşım Semineri’nde, sürdürülebilir ulaşımda dünyada gelinen son nokta ve marka olmuş bazı kentlerdeki sıra dışı çözümler iki gün boyunca değerlendirilecek.

 GAIT 2015- Sürdürülebilir Ulaşım Semineri’nin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin konu ile ilgili şunları aktardı:

“Türkiye-AB mali işbirliği kapsamında, programlama dönemi için ‘Avrupa Komisyonu, 2007 – 2013 dönemi için ülkemize, ulaştırma altyapı projelerinde kullanılmak üzere, 584.7 milyon Avro hibe nitelikli fon tahsis etmiş olup, bu fon, demiryolu ağımızın en önemli noktalarında yer alan üç büyük ölçekli projenin yüzde 85 oranındaki finansmanı için kullanılmıştır. Bakanlığımız söz konusu fonun, bugüne kadarki kullanımı konusunda oldukça başarılı bir performans sergilemiştir”

 GAIT 2015 - Sürdürülebilir Ulaşım Semineri’ne Dünyadan ve Türkiye’den konu ile ilgili en yetkili kişiler konuşmacı olarak katılıyor.  Seminerde ‘Sürdürülebilir Ulaşım’ın detayları ve ne şekilde geliştirilebileceği tartışılıyor. GAIT 2015 süresince gerçekleşen oturumlarda; toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bireylerin memnuniyetini arttırma yöntemleri, şehirleri daha düzenli ve rahat yaşanabilir hale getirecek uygulamalar, bireylerin ve ülkenin gelişimine finansal olarak katlı sağlama şekilleri, ulaşımda yeşil yaşamı destekleme yolları, teknolojik alt yapının akıllı uygulamalar ile ihtiyacı karşılayacak şekilde kullanılması konuları ele alınıyor.

-2014-2020 DÖNEMİ İÇİN İSE 442,8 MİLYON EURO HİBE NİTELİKLİ FON TAHSİS EDİLDİ-

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2007 yılında bu yana “Ulaştırma Operasyonel Programı” vasıtasıyla Avrupa Birliği ile mali işbirliği sürecini Program Otoritesi olarak yürütüyor. Bu kapsamda, ulaştırma sektörüne 2007-2013 yıllarını kapsayan IPA-I (Instrument for Pre-accession Assistance-Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) dönemi için 584,7 milyon Euro; IPA-II olarak adlandırılan 2014-2020 dönemi için ise 442,8 milyon Euro hibe nitelikli fon tahsis edildi. Bu meblağ kişilerin ulaşım anlamında hayatlarını kolaylaştırmak, yol emniyetini artırmak, kazaları önlemek, kirliliği azaltmak ve ulaştırma planlama süreçlerini iyileştirmek amacıyla kullanılıyor. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@