Ato Başkanı Bezci: Asgari Ücrette İşçi Sevinsin, İşveren Mağdur Olmasın

 ANKARA(ANKA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, asgari ücrette y&u...

Haberler 14.11.2015, 13:10
Ato Başkanı Bezci: Asgari Ücrette İşçi Sevinsin, İşveren Mağdur Olmasın

 ANKARA(ANKA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, asgari ücrette yüzde 30 artış sağlanmasının, asgari ücretle çalışanlar, aileleri ile bu artışın canlandıracağı ekonomi açısından yararlı olacağını ancak uzun vadede bu etkilerin tersine döneceğini belirterek, “Asgari ücrette, işçiyi sevindirecek işvereni de mağdur etmeyecek bir çözüm üretilmelidir” dedi.

Asgari ücret artışı konusunda yazılı açıklama yapan Bezci, asgari ücret artışının işçi, işveren ve genel ekonomik dengeler açısından ele alınması gerektiğini kaydetti. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün asgari ücret belirlemede altı kriterin esas alınarak veri toplanmasının önemine işaret ettiğini Bezci, “Bu kriterler, işçilerin ve ailelerin ihtiyaçları, ülkedeki maaşların genel seviyesi, yaşam koşulları, sosyal güvenlik şartları, diğer sosyal gruplara göre yaşama koşulları, büyüme, üretkenlik ve istihdam gibi ekonomik faktörlerdir” dedi.

Türkiye’de sosyal dengenin sağlanması açısından asgari ücretin bin 300 TL’ye yükselmesinin yararlı olacağını ancak asgari ücretle birlikte maaşların genel seviyesinin de yükseleceğini kaydeden Bezci, “Sadece 5,5 milyon asgari ücretli değil, diğer çalışanların da ücret seviyesi ve buna bağlı olarak istihdam vergilerinin işverene maliyeti artacaktır” diye konuştu. Ücret artışının harcamalar yoluyla iç piyasaya canlılık getireceğini kaydeden Bezci, bu etkinin çok uzun sürmeden yerini olumsuzluklara bırakacağını dikkat çekti. Bezci, şunları söyledi:

“Asgari ücret zammı sadece işverenin cömertliği veya hasisliği olarak değerlendirilmemelidir. Asgari ücret zammı suya atılan bir taştır ve dalga dalga etki alanı genişleyecektir. Ülkemizde istihdam edilebilir nüfusa her yıl 700 bin kişi eklenmektedir. Halihazırda işsizlik önemli bir sorunken, üretim maliyetlerinin dünyayla kıyaslanması söz konusuyken, dış ticarete dayalı büyüme mecburiyeti varken ve dünya ekonomileri tehlike çanları çalarken konuyu sadece zam olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır.”

 -“AYNI GEMİDEYİZ”- 

Asgari ücret zammı konusunda işçi, işveren ve hükümetin azami uzlaşma sağlayacağı bir çözümün üretilmesi gerektiğini savunan Bezci,  “İşçilerimiz, biz ve hükümetimiz Türkiye gemisindeyiz. Bizim bu gemiye su aldırmadan yüzdürmeyi başarmamız gerekiyor. Bunun da yolu asgari ücreti 1.300 lira yaparken, taşlar yerine oturuncaya kadar işverene gelecek yükün bir bölümünün devlet tarafından üstlenilmesidir” diye konuştu.  Bezci,  asgari ücret konusunun uzlaşmayla çözümlenmesinin seçim sonuçlarıyla gelen “istikrar” havasını pekiştireceğini söyledi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@