Aso'dan Teşvik Paketi Yorumu: Sanayiye Pozitif Ayrımcılık Memnuniyet Verici

ANKARA(ANKA) - ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yeni teşvik paketine ilişkin, “Açıklanan teşvik paketini, bu talebimize verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz. Alınan bu tedbirleri sanayiye pozitif ayrımcılık olarak

Haberler 02.04.2015, 13:49
Aso'dan Teşvik Paketi Yorumu: Sanayiye Pozitif Ayrımcılık Memnuniyet Verici

ANKARA(ANKA) - ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yeni teşvik paketine ilişkin, “Açıklanan teşvik paketini, bu talebimize verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz. Alınan bu tedbirleri sanayiye pozitif ayrımcılık olarak değerlendiriyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, açıklanan yeni teşvik paketini değerlendirdi.  Özdebir, kendilerini uzun bir süredir sanayinin, üretimin ve yatırımın yeniden gündemin birinci maddesi olması gerektiğini söylediklerini anımsatarak, “Açıklanan teşvik paketini, bu talebimize verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz. Alınan bu tedbirleri sanayiye pozitif ayrımcılık olarak değerlendiriyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Yatırımların yerinde yapılması gerektiğine dikkat çeken Özdebir, "Yüksek teknoloji yatırımları gelişmişlik düzeyine bağlı olarak ancak gelişmiş bölgelerde yapılabilir. Daha az gelişmiş bölgelerimizde ne nitelikli işgücü ne de orada çalışmak isteyecek yetenekli yönetici bulabilirsiniz. Bu nedenle Birinci Bölgede yapılacak olan ileri teknoloji yatırımlarına Beşinci Bölge teşviklerinden yararlanma imkanının sağlanması çok olumlu olmuş, sanayi üretiminin yüksek teknoloji yatırımlarına yönelmesinin önü biraz daha açılmıştır" diye konuştu.

KKDF'nin sıfırlanmasını önemli olarak değerlendiren Özdebir, "Ancak, bu uygulamanın yapılacağı yatırım ve aramalı listelerinin çok dikkatli hazırlanması gerekir. Eğer KKDF, ülkemizde üretilen yatırım ve ara malları için uygulanırsa, bu yerli üretici için haksız rekabetin doğmasına yol açar. Bu nedenle kaş yapayım derken göz çıkarılmamalıdır" dedi.

Zayıf seyreden iç talebin düşük büyüme performansında çok önemli bir rol oynadığını hatırlatan Özdebir, "Bu nedenle harcama eğilimi en yüksek toplumsal kesim olan emeklilere yapılan ödemelerin artırılması pazarın canlanmasına katkı sağlayacaktır" dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@