Aso Başkanı Özdebir'den Yeni Hükümete Çağrı: Asgari Ücret Zammını Gözden Geçirin

ANKARA(ANKA) - Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Kurulacak yeni hükümetten asgari ücret zammını gözden geçirmesini istiyoruz” dedi.

Haberler 03.11.2015, 14:20
Aso Başkanı Özdebir'den Yeni Hükümete Çağrı: Asgari Ücret Zammını Gözden Geçirin

Verimlilik artışıyla desteklenmeyen ücret artışlarının ekonomi üzerinde olumsuz etkiler doğuracağını belirten Özdebir, "Ekonomik vaatlerin özelikle düşük gelirli kesimlerin gelirlerini etkileyerek toplumsal refahta geçici bir artış sağlayacağı açıktır ancak, bu artışlar sonunda yine dar gelirlileri vuracaktır" dedi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir açıklamalarında, "Seçimleri ülke olarak başarılı bir biçimde geride bıraktık. Artık, işlerin başına dönme ve ekonomik sorunlar üzerinde odaklanma zamanı gelmiştir. Öncelik artık ekonomi olmalıdır. Hükümetlerin ilk yüz günü icraat için çok önemlidir ve bu nedenle çok iyi değerlendirilmelidir. Yapılacak öncelikle şeyler bellidir. Öncelikle ekonominin önünü tıkayan konularda yapısal reformları gerçekleştirerek üretimin ve ekonomik büyümenin önü açılmalıdır" dedi.

-“ASGARİ ÜCRET, BİRÇOK EKONOMİK DEĞİŞKENİN DE BELİRLEYİCİSİ”-

Özdebir açıklamasında seçim vaatleri konusuna da değinerek, "Seçim vaatleri de öncelikli konular arasında yer almaktadır. Ancak, bu vaatlerin ekonomik etkileri iyice hesaba katılmalıdır. Ekonominin tek çıpası olarak elimizde mali disiplin kalmıştır. Seçim vaatlerinin bütçe üzerinde fazla bir yük getirmeyeceği ifade edilmektedir. Bu şüphesiz mali disiplinin korunması açısından çok önemlidir. Diğer yandan asgari ücrete yapılacak yüzde 30'luk zammın ekonominin rekabet gücü açısından önemli etkileri olacaktır. Biz her zaman, verimlilik artışıyla desteklenmeyen ücret artışlarının ekonomi üzerinde olumsuz etkiler doğuracağını ifade etmişizdir. Asgari ücret, ülkemizde başta cezalar olmak üzere birçok ekonomik değişkenin de belirleyicisidir. Ayrıca asgari ücrete yapılacak zam, ücret skalasının her aşamasını etkileyecek ve ücretlerde genel bir artışa yol açacaktır. Bunun rekabet gücümüzü olumsuz etkileyeceği açıktır. Ekonomik vaatlerin özelikle düşük gelirli kesimlerin gelirlerini etkileyerek toplumsal refahta geçici bir artış sağlayacağı açıktır ancak, bu artışlar sonunda yine dar gelirlileri vuracaktır. Bu nedenle toplumsal refahta kalıcı artışlara yol açacak uzun vadeli ve sürdürülebilir politikalara odaklanılmasında, kısa vadeli çözümlerin olumsuz ekonomik sonuçlarının bir kez daha değerlendirilmesinde büyük yarar görmekteyiz. Kurulacak yeni hükümetten asgari ücret zammını gözden geçirmesini istiyoruz" diye konuştu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@