Asgari Ücretliler, Özel Sektörde Çalışanlar Temmuz 2021'de Enflasyon Zammı Alacaklar Mı?

Asgari ücretle çalışanlar, özel sektörde çalışanlar Temmuz ayında enflasyon farkı zammı alacaklar mı? Enflasyon oranları asgari ücrete yansır mı? Asgari ücrete en erken zam ne zaman? Kamu Gündemi'nde.

Asgari Ücretliler, Özel Sektörde Çalışanlar Temmuz 2021'de Enflasyon Zammı Alacaklar Mı?

Ekonomi gündeminin en temel konularının başında emekli ve memurlara yapılacak olan maaş zammı var. 

Enflasyon oranlarına göre yapılacak olan zamlar için TÜİK verileri merakla takip edilirken uzmanlarda açıklanan verilere göre maaş zam oranlarına dair değerlendirmelerde bulunuyorlar. Peki maaş zammı asgari ücretlilere, özel sektörde çalışanlara da olacak mı?

ASGARİ ÜCRETLİLERE TEMMUZ'DA ZAM VAR MI?

Bilindiği üzere memur ve emekliler için maaş zam oranları toplu iş sözleşmesine göre belirlenir. 

Her 6 aylık dönemler için zam oranı belirleyen hükümet ve sendikalar bu toplu iş sözleşmesi görüşmelerini belli dönemlerde yapıyorlar. Bu sözleşmeler kapsamında memurlar, memur emeklileri, SSK emeklileri, Bağkur emeklileri dul ve yetim maaşı alanların ücretleri her 6 ayda bir zamlanır. 

Asgari Ücretliler için;

Ancak asgari ücretliler için süreç bu şekilde işlemez. Asgari ücret zam oranları yıllık olarak belirlenir ve bu şekilde uygulanır. 

Her yılın Aralık ayında işçi sendikaları, işveren sendikaları ile Çalışma Bakanlığı bir araya gelir. 1 aylık toplantılar sonunda asgari ücret zam oranı belli olur. Zam oranı 12 aylıktır ve asgari ücret her 12 ayda bir artar. Bu kapsamda asgari ücretle çalışanlar için Temmuz 2021 döneminde ek zam yapılmaycaklar. 

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLARA SÖZLEŞME DETAYI

Özel sektör bünyesinde çalışan personellerin maaşları ise sözleşme kapsamında artar. 

İşe başlarken işveren ve çalışan arasında imzalanan sözleşme kapsamında maaş zam ve dönemleri belli olur. Eğer çalışan işveren ile 6 aylık süreler için zam anlaşması yapmış ise sözleşmede belirlenen tarih aralıklarında zam uygulanır. 

Çalışan işveren ile asgri ücret zam oranına göre 12 aylık sözleşme imzalamışsa zam oranı sözleşmede yer alan maddelere göre belirlenir. 

ASGARİ ÜCRETLİLERE EN ERKEN ZAM

Asgari ücretle çalışanlar için en erken zam dönemi Ocak 2022. Aralık 2021 döneminde  işçi sendikaları, işveren sendikaları ile Çalışma Bakanlığı, Asgari Ücret Belirleme Komisyonunda toplanacaklar. Burada zam görüşmesi gerçekleştirecek komisyon nihai kararı Aralık ayı sonunda açıklayacak, zamlı maaşlar ocak ayında yatacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@