Asgari Ücretin Enflasyona Etkisi 1,5 Puan

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, asgari ücret artışının toplam talebi artırıcı etkisi olacağını belirterek, “Orta Vadeli Plan\'da (OVP) 2016 yılı için enflasyon konusunda yüzde 5 tavsiye ederdik ancak yüzde 6,5 konusunda ortak bir projeksiyon belirledik.

Haberler 09.12.2015, 15:04
Asgari Ücretin Enflasyona Etkisi 1,5 Puan

-Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, FED'in getirdiği belirsizliklerin giderek azaldığına da dikkat çekerken, “Avrupa Merkez Bankası'ndan gelebilecek belirsizliklere karşı da önlemlerimiz hazır. Bizim yine Avrupa ile ilgili de tüm pencerelerimiz açık. Borç alma ve borç verme pencerelerimizin hepsi hazır vaziyette. Oradaki aşırı bir oynaklığa ve arzu edilmeyen bir gelişmeye karşı da onları kullanabilecek durumdayız” diye konuştu.

ANKARA(ANKA) - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, asgari ücret artışının toplam talebi artırıcı etkisi olacağını belirterek, “Orta Vadeli Plan'da (OVP) 2016 yılı için enflasyon konusunda yüzde 5 tavsiye ederdik ancak yüzde 6,5 konusunda ortak bir projeksiyon belirledik. Bu yüzde 1,5 puanlık artış asgari ücretteki artışın etkisi olarak özetlenebilir. Bu yönetilebilir bir etki olarak görülüyor” dedi.

Merkez Bankası’nın 2016 Yılı Para ve Kur Politikası Sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğini ifade eden Erdem Başçı, alınmakta olan tedbirlerin ekonominin dış şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını iletti.

Erdem Başçı, “Bizim yine Avrupa ile ilgili de tüm pencerelerimiz açık. Borç alma ve borç verme pencerelerimizin hepsi hazır vaziyette. Oradaki aşırı bir oynaklığa ve arzu edilmeyen bir gelişmeye karşı da onları kullanabilecek durumdayız” diye konuştu.

Başçı, resmi rezervlerin kısa vadeli dış borçları karşılama oranının, bankaların yurtdışı şubelerine olan borçları hariç yüzde 100'ün üzerinde olduğunu ifade etti. Bankacılık sektörünün yurtdışı borçlarının ağırlıklı ortalama vadesinin uzadığını söyleyen Erdem Başçı, ortalama vadenin 2013 yılındaki 44 ayın üzerine çıkarak 50 ayın üzerine geldiğini, daha da uzama eğilimi olduğunu kaydetti.

-“BOTAŞ'IN DÖVİZ TALEBİ DAHA DA AZALACAK”-

Bir soru üzerine, BOTAŞ'ın döviz talebinin yarı yarıya düştüğünü belirten Başçı, sakin günlerde talebi kamu bankaları tarafından karşıladıklarını; Mart ayından itibaren BOTAŞ'ın döviz talebinin daha da azalacağını söyledi. Başçı, 2016 ilk çeyrekten itibaren ılımlı bir döviz rezervi artışı görülebileceğinin altını da çizdi.

Başçı, asgari ücret artışının toplam talebi artırıcı yönde etkisi olacağını da ifade etti. Enflasyona talep tarafından yönetilebilir etkinin kalacağını bildiren Başçı, yüzde 6,5 olan 2016 enflasyon tahmini için 1,5 puanlık ilavenin buradan kaynaklandığını belirtti.

-“KREDİLERİN BÜYÜME HIZI KUR ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ OLARAK YÜZDE 15'İN ALTINDA YILI KAPATACAK”-

Başçı bir soru üzerine de, enflasyon hedefinin hükümet ile beraber belirlenmesi gerektiği görüşünde olduklarının altını çizdi. AB müktesebatında bu hedefin merkez bankası tarafından belirlendiğini belirten Erdem Başçı, “Bankacılık sektöründe sermayenin getirisi yüzde 10'un biraz üzerinde; şu anda bu seviyede stabilize olmuş durumda. Kredilerin büyüme hızı kur etkisinden arındırılmış olarak yüzde 15'in altında yılı kapatacak” dedi.

-“AVRUPA MERKEZ BANKASI'NDAN GELEBİLECEK BELİRSİZLİKLERE KARŞI ÖNLEMLERİMİZ HAZIR”-

Fed'in getirdiği belirsizliklerin giderek azaldığına da dikkat çeken Başçı, “Artışların hızı ve zamanlaması önemli diyorlar ve bunun çok hızlı olmayacağını söylüyorlar. Avrupa Merkez Bankası'ndan gelebilecek belirsizliklere karşı da önlemlerimiz hazır. Bizim yine Avrupa ile ilgili de tüm pencerelerimiz açık. Borç alma ve borç verme pencerelerimizin hepsi hazır vaziyette. Oradaki aşırı bir oynaklığa ve arzu edilmeyen bir gelişmeye karşı da onları kullanabilecek durumdayız” açıklamasında bulundu.

-“NİSAN AYINDAN SONRASI TAMAMEN HÜKÜMETİN TAKDİRİ”-

TCMB başkanlığının zor ve sorumluluğu yüksek bir görev olduğunu söyleyen Başçı, “Verildiği son güne kadar yapılır, Nisan ayından sonrası tamamen hükümetin takdiridir.  Sadeleşmeyle ilgili ifadeler daha öncekilerin tekrarı. Küresel gelişmeleriz izlemek gerekir. Dolar değer kazandı. Bir miktar cari açık veren ülkelere göre yükselmesi fazla olmuştu. Cari açıktaki iyileşme nedeniyle o kanaldan baskı gelmeyebilir. Döviz kurlarında bir zayıflama. Cari açıkla ilgili kaygılar geride kaldığında önümüzdeki günlerde o kadar baskı olmayabilir” diye konuştu.

-“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE O KADAR BÜYÜK BİR BASKI OLMAYABİLİR”-

Merkez Bankası Başkanı Başçı, “Dolar endeksinin kuvvetlenmesi Türk ekonomisine yönelik bir risk oluşturuyor mu?” şeklindeki bir sorusu üzerine, “Dolar tabi bütün paralara karşı son Mayıs 2013’ten bu yana değer kazandı. Bir miktar cari açık veren ülkelere karşı değer kaybı yükselmesi daha fazla olmuştu. Fakat bahsi geçen 5 ülkenin 5’inde de cari açık iyileşiyor. Cari açıktaki iyileşme nedeniyle de o kanaldan en azından bu kanala çok büyük baskı gelmeyebilir. Bu sefer de petrol ve metalleri satan ülkelerin döviz kurlarında bir zayıflama görmeye başladık. Dolayısıyla cari açık ile ilgili kaygılar geride kaldıkça Türkiye’nin de petrol ve metal ithal eden bir ülke olduğu dikkate alındığında artık önümüzdeki dönemde o kadar büyük bir baskı olmayabilir” yanıtını verdi. (ANKA/SON)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@