Asgari Ücret AGİ Ne Zaman İkinci Zammı Alacak? 2021 Temmuz'da İşçilere Ek Zam Var Mı?

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için en merak edilen soruların başında ek zam konusu geliyor. Kamu Gündemi sitemize yapılan geri dönüşlerde çok sayıda çalışan asgari ücret zam tarihini sordu. İşte asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin tüm ayrıntılar ve sürecin işleyiş düzeni.

Asgari Ücret AGİ Ne Zaman İkinci Zammı Alacak? 2021 Temmuz'da İşçilere Ek Zam Var Mı?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar 2021 yılı Ocak ayı zammı ile birlikte brüt 3577 TL net 2825 TL maaş alıyorlar. 

Enflasyon oranlarında sürekli yaşanan artış oranları, pandeminin ekonomik etkileri ve diğer tüm etmenler vatandaşların alım gücünü zorladı. Memurlar bu süreçte maaş artışı için Temmuz ayını beklerken asgari ücretle çalışanlar maaşların ne zaman artacağını araştırıyorlar. 

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI NE ZAMAN ARTACAK?

Türkiye'de asgri ücretle çalışan 7 milyon vatandaş bulunuyor. Asgari ücretle çalışanların maaşları ise yıllık düzende artıyor. Memurlara ve emeklilere uygulanan 6 aylık zam dönemi özel sektör için geçerli değil. Özel sektörde asgari ücretle çalışanların maaşları 12 ayda bir artar. Her yılın Ocak ayında maaş zammı alan çalışanlar için belirlenen maaş bir yıl geçerli olur. Sonuç olarak asgari ücretli çalışanların maaşlarına Temmuz 2021 döneminde ek zam yok. 

Asgari Ücret Zam Oranı Nasıl Belirlenir?

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için zam oranı uzun bir süreç sonunda belli olur. 

Her yılın Aralık ayında TİSK, Türk İş ve Çalışma Bakanlığı biraraya gelir. TİSK'in ev sahipliğinde bir toplantı, Türk İş Sendikasının ev sahipliğinde bir toplantı ve Çalışma Bakanlığı'nın ev sahipliğinde bir toplantı olmak üzere 3 toplantı gerçekleştirilir. Bu toplantı sayısı duruma göre artabilir. 

Toplantıların ardından ise işveren, işçi ve hükümet aynı payda da buluşurlarsa maaş zam oranı açıklanır. Ancak ortak payda olmazsa oy çokluğu ile karar alınır. 

2021 YILI ZAM GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2021 yılında asgari ücret zam görüşmeleri Aralık ayında başlayacak. Aralık ayının ilk haftasından sonra görüşmeler başlar. İlk görüşmelerin ardından 3 toplantı sonrası karar açıklanır. Asgari ücret zam kararı çok büyük olasılıkla Aralık ayının son birkç gününde duyurulur. 1 Ocak'ta maaş alan işçiler zamlı maaş ödemesi alırlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@