Araç Kiralama Firmaları Yüzde Yüz Doluluğa Ulaştı

ANKARA(ANKA) -Kurban Bayramı’nı fırsat bilen tatilciler iç turizmi hareketlendirdi, araç kir...

Haberler 22.09.2015, 11:20
Araç Kiralama Firmaları Yüzde Yüz Doluluğa Ulaştı

ANKARA(ANKA) -Kurban Bayramı’nı fırsat bilen tatilciler iç turizmi hareketlendirdi, araç kiralama firmaları yüzde yüz doluluğa ulaştı. Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 25 bin kiralık aracın yollarda olması beklenirken birçok araç kiralama firması rezervasyonlarını günler öncesinden kapattı.

Yaz tatilinin son günlerine denk gelen Kurban Bayramı sayesinde turizm sektörü oldukça hareketli günler geçiriyor. Yurtdışından gelen yabancı turist adetlerindeki düşüş nedeniyle sönük geçmesi beklenen 2015 yaz sezonu, iç turizm sayesinde hareketlenerek biraz da olsa yüzleri güldürdü. Kurban Bayramı’nın Eylül sonuna denk gelmesi ve okulların bayram sonrası açılacak olması yaz sezonunu Eylül ayı sonuna kadar uzattı. Yerli turist sayısındaki artışın yurtdışı potansiyelindeki kaybı telafi etmesiyle turizm sektöründe yoğunluğun en fazla yaşandığı alanlardan biri de araç kiralama oldu. Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 25 bin kiralık aracın yollarda olması beklenirken birçok araç kiralama firması rezervasyonlarını günler öncesinden kapattı.

Dünyanın ilk araç kiralama markası olan Hertz’in Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı ve sektördeki hareketliliği şöyle değerlendirdi:

“Her sene Ağustos ayında son bulan yaz sezonu 2015’te önceki yıllardan farklı olarak Eylül ayı sonuna kadar uzamış oldu. Kurban Bayramı’nın Eylül sonuna denk gelmesi ve okulların bayram sonrasında açılacak olması Eylül ayını hareketlendiren en önemli etkenler. Ayrıca Eylül ayında fiyatların yüksek sezona göre daha uygun olması, hava ve deniz sıcaklıklarının en ideal seviyelerde olması da Eylül ayını hareketlendiren diğer etkenler arasında yer alıyor. Bu hareketlenmeye bağlı olarak araç kiralamaya olan talep de hayli arttı. Araç kiralama sektörünün Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nı da yüzde yüz dolulukla geçireceğini öngörüyoruz. Kurban Bayramı tatilinde Hertz olarak üç bin aracımız yollarda olacak. Sektör bazında baktığımızda ise toplamda 25bin kiralık aracın yollarda olması bekleniyor. Yoğun talep üzerine, Hertz olarak biz bazı bölgelerdeki rezervasyonlarımızı haftalar öncesinden kapattık. Kurban Bayramı’nda araç kiralama trafiğinin en yoğun yaşanacağı yerler havaların güzel gitmesi sebebiyle Bodrum, Antalya ve İzmir gibi sahil şeridi olacak. Ayrıca Trabzon ve Gaziantep şubelerimizde yaşanan araç kiralama taleplerindeki artış kültür ve doğa turizmine yönelenlerin de arttığını gösteriyor.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@