Ankara'ya İyi Haber: Tiftik Keçisi Sayısı Yüzde 25 Arttı

ANKARA (ANKA) - Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, yapılan desteklerle Ankara’da tiftik keçisi sayısının son 5 yılda yüzde 25 oranında arttığını, her geçen gün artmaya da devam ettiğini s

Haberler 13.05.2015, 17:41
Ankara'ya İyi Haber: Tiftik Keçisi Sayısı Yüzde 25 Arttı

ANKARA (ANKA) - Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, yapılan desteklerle Ankara’da tiftik keçisi sayısının son 5 yılda yüzde 25 oranında arttığını, her geçen gün artmaya da devam ettiğini söyledi.

Kılınç, Kızılcahamam Belediyesi öncülüğünde 16 Mayıs Cumartesi günü Ankara’nın sembolü Tiftik Keçisi için Oğlak Şenliği düzenleneceğini bildirdi.

Belediyecilikte yüzüncü yılını kutlayan Kızılcahamam, Oğlak Şenliği'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan şenlikle amaç tiftik keçisi yetiştiricileri arasında dayanışma ve işbirliğini artırmak, Ankara’nın sembollerinden tiftik keçisinin tanınmasına katkı sağlamak. Kızılcahamam Oğlak Şenliği Kızılcahamam Belediyesi tarafından Kızılcahamam İlçe Tarım Müdürlüğü, Kızılcahamam Tiftik Kooperatifi ve Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricilerinin desteğiyle düzenlenecek.

16 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek Oğlak Şenliği kapsamında en güzel Tiftik Keçisi Oğlağı Yarışması da düzenlenecek. Ödüllü yarışmaya katılımlar Kızılcahamam ile sınırlı tutulmadı, Türkiye’nin her yerinden tiftik keçisi yetiştiricilerinin katılımına açık olacak.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Oğlak Şenliği ile ilgili bilgi veren Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç yapılan desteklerle Ankara’da tiftik keçisi sayısının son 5 yılda yüzde 25 oranında arttığını, her geçen gün artmaya da devam ettiğini söyledi.

-“ANKARA KEÇİSİ DÜNYAYA ANKARA'DAN YAYILDI”-

Yürüttükleri halk elinde ıslah projeleri ile tiftik keçilerini koruma altına aldıklarını tiftik keçisi sürülerinin içine yabancı ırk tekelerin katılmaması için yoğun bir mücadele yürüttüklerini, yeni doğan oğlakların özel olarak küpelenerek üniversite işbirliği ile yakından takip edildiğini ifade eden Kılınç şöyle devam etti:

“Ankara Keçisi diğer adıyla tiftik keçisi kimsenin itiraz etmediği veya edemediği Ankara’nın sembollerinden biridir. Ankara keçisi dünyaya Ankara'dan yayılmıştır ve anavatanı Ankara’dır. Dünya edebiyatının da üstünde durduğu çok özel bir ırktır. Birçok nedenden dolayı sayısı hızla azalan tiftik keçisi destekler ve birlikler sayesinde tekrar artış gösterdi. Ankara coğrafyasına uygun ve çok değerli bir ırktır. Kızılcahamam’da düzenlenen etkinlik hem bölgede tiftik keçisinin tanıtımına katkı koyacak hem de yetiştiricilerimiz arasında dayanışma ve işbirliğini geliştirecektir. Düzenlenen en güzel oğlak yarışması ile yetiştiriciler arasında damızlık bilincini daha artacağını düşünüyoruz.” (ANKA)

(AR/ORH)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@