Ankara'dan Türkiye'ye Uygun Fiyata Kırmızı Et

ANKARA(ANKA)  - Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yet...

Haberler 28.10.2015, 10:15
Ankara'dan Türkiye'ye Uygun Fiyata Kırmızı Et

ANKARA(ANKA)  - Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile yürütülecek olan Ankara Oğlağı projesi ile lezzetli ve sağlıklı oluşu ile bilinen Ankara Keçisi Oğlağı eti Türkiye’nin 7 bölgesinde zincir marketlerde uygun fiyata satılacak.

Ankara Keçisi Yetiştiricilerine ek gelir sağlamak ve Türkiye’ye ucuz ve sağlıklı kırmızı et arz etmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen proje ile Ankara Keçisi Oğlak eti Türkiye’nin tamamında anlaşmalı zincir marketlerde satışa sunulacak.

Ankara’nın simgelerinden olan ve dünyaya Ankara’dan yayılan Ankara Keçisi sadece tiftik üretimi ile değil sağlıklı ve ucuz kırmızı et kaynağı ile de gündemde. Dünya’ya Ankara’dan yayılan lezzet Felsefesiyle yürütülen proje kapsamında Ankara Oğlağı’nın kesim dönemi olan sonbahar aylarında zincir market aracılığıyla Türkiye’nin 7 bölgesinde satışa sunulacak. Yurtdışında en sağlıklı ve lezzetli kırmızı et diye bilinen Ankara Oğlağı aynı zamanda markette uygun fiyatıyla da öne çıkacak. Dana ve kuzu etinden daha ucuza satılacak Ankara Oğlağının yoğun ilgi ile karşılanması bekleniyor.

-DOĞAL BESLENİYOR-

Ankara Keçisinin en büyük özelliği doğal ve doğadan besleniyor olması. Tiftik kalitesini olumsuz yönde etkilediği için meraların karla kapladığı kış aylarında dahi hazır yem verilmeyen ve tamamen doğal beslenen Ankara Keçisi gevrek tadıyla da literatürde yerini almış durumda.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Dairesi Başkanı Özgür Güven, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak keçi grubu kırmızı etin mutfaklara kazandırılması için öncülük yapmayı hedefledikleri söyledi. Ankara ile özdeşleşmiş tarım ürünlerinin markalaşması için çeşitli işbirlikleri aracılığıyla faaliyetleri olduğunu belirten Başkan Güven, “Kırmızı et fiyatlarının yüksekliğinden şikayet edildiği ülkemizde özellikle keçi grubu, kırmızı ette önemli bir alternatif teşkil ediyor. Sonbahar ile birlikte Ankara oğlağı ile öncülük yapmak istedik. Oğlak üretimlerinde bölgesel farklılıklar var. Yılbaşında Ankara Oğlağı bitiyor Akdeniz’de başlıyor. Diğer bölgelerdeki kurum ve kuruluşlar da bizim projemizden feyiz alır Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni izlerse 12 ay uygun fiyata lezzetli bir kırmızı et kaynağını vatandaş ile buluşturmuş oluruz. Küçükbaş hayvan ürünlerinin tüketiminin artırılması, keçi ve oğlak etinin alternatif kırmızı et kaynağı olarak değerlendirilmesi günümüzde bir devlet politikası. Gıdanın büyük önem taşıdığı günümüzde tüm kurum ve kuruluşlar bu yönde projeler geliştirmeli ve mevcut projelere destek olmalı” dedi.

-“AMACIMIZ ANKARA OĞLAĞINI VE KEÇİSİNİ KIRMIZI ET OLARAK DEĞERLENDİRMEK”-

Ankara’nın önemli bir küçükbaş hayvancılık merkezi olduğuna dikkat çeken Daire Başkanı Güven, “Amacımız Ankara’da küçükbaş hayvancılık alanında gerçekleştireceğimiz projeler ile yetiştiricinin gelirini ve hayvan gen kaynağı kalitesini artırmayı, işletme maliyetlerini azaltmayı hedefliyoruz. Ankara Keçisi de Ankara’nın sembollerinden biri olduğu gibi Türkiye’nin de ihracat potansiyeli taşıyan önemli bir zenginliği. Amacımız tiftiğin fiyatını artırmak Ankara oğlağını ve keçisini kırmızı et olarak değerlendirmek” dedi.

Keçi ve oğlak etinin çok lezzetli ve sağlıklı olduğuna da değinen Güven, “Oğlak ve keçi eti yurtdışında değerli etler arasında yer alıyor. Lüks restoranlarda yüksek fiyata satılıyor. Ayrıca sağlıklı oluşu nedeniyle diyette ve tedavide yemek listelerinde yer alıyor. Sağlıklı ve lezzetli etin danadan daha ucuza satılıyor olması Türkiye halkı için bir şans” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@