Ankara Alışveriş Festivali Başlıyor

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) bu yıl dördüncüsüne imza attığı Ankara Alışveriş Festivali (ASF

Haberler 27.08.2015, 15:10
Ankara Alışveriş Festivali Başlıyor

ANKARA (ANKA) - Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) bu yıl dördüncüsüne imza attığı Ankara Alışveriş Festivali (ASF-Ankara Shopping Fest) 29 Ağustos Cumartesi günü başlayacak. “İçindeki festivali keşfet” sloganının kullanıldığı Festival’in başlama gongu, 28 Ağustos Cuma akşamı vurulacak.

Türkiye’yi yasa boğan terör olayları nedeniyle eğlenceye yönelik etkinlikleri iptal edilerek, ağırlıklı olarak sosyal sorumluluk projeleri ile kültür ve sanat organizasyonlarına yer verilen festival, 13 Eylül’e kadar devam edecek.

-TERÖRE PRİM VERMEYİZ- 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, eğlenceye yönelik etkinliklerin önemli bir kısmını festival programından çıkardıklarını ancak teröre prim vermemek için festivali iptal etmediklerini söyledi. Festivalin daha önce ilan edildiği gibi 29 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında yapılacağını belirten Bezci, “Festivali iptal etmek, teröre prim vermek anlamına gelir. Terörün amacı da zaten halkı korkuya ve paniğe sürüklemek, günlük hayatımızı felce uğratmaktır. Teröre prim vermeyiz” dedi.

-BEZCİ FESTİVALE DESTEK İSTEDİ -

Alışveriş Festivali’nin Ankara’nın marka kent haline gelmesini ve daha çok turist çekmesini hedefleyen çok önemli bir etkinlik olduğunu vurgulayan Bezci,  “Festival yoluyla Ankara’nın adını dünya çapında duyurmaya çalışıyoruz. Bunda da belli bir başarıyı yakaladığımıza inanıyorum” dedi. Bezci, Ankara’daki tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine festivale destek vermeleri çağrısında bulundu.

-60 METRE MASADA REKOR DENEMESİ-

Dördüncü kez düzenlenen Alışveriş Festivali’nde yine Guinness Rekorlar kitabına aday bir rekor denemesi yapılacak. Geçen yıl “Dünyanın En Çok Kişiyle Çiçek Soğanı Dikimi” rekorunu kırarak Ankara’nın adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırdıklarını hatırlatan Bezci,  bu yıl da binlerce çiçekle 60 metrelik masada en çok çiçekle aranjman dalında rekor denemesi yapacaklarını anlattı Bezci, “2002 yılında İrlanda’nın 37 bin 500 çiçekle kırdığı rekoru egale etmek istiyoruz” dedi.

ATO Çiçekçiler ve Baharatçılar Komitesi Başkanı Yakup Özkılıç da 9 Eylül Çarşamba günü Ankamall Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliğe 20 çiçek ustası, 20 yardımcı, 25 gözlemci ve 5 hakemin refakat edeceğini belirterek, “Sloganımız 41 bin çiçekle 41 bin kere maşallah… İrlanda’nın elinden rekoru alıp Ankara’nın adının bir kez daha Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesini arzuluyoruz” diye konuştu. Çiçekçilerin sabah saat 09.00’da başlayacak ve akşam saat 21.00’e kadar devam edecek rekor denemesini isteyen Ankaralılar izleyebilecek.

-FESTİVAL ETKİNLİKLERİ-

 Ankara Alışveriş Festivali kapsamında, Hediye Yağmuru, Ankara Kalesi Etkinlikleri, Gezici Çocuk Tiyatrosu, Aysun Kaba Stil Otobüsü ve Vitrin Yarışması, Kent Müzisyenleri ve Sokak Sanatı, Ritim Atölyesi, Medya Futbol Turnuvası, Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi, Hafize Ayık Defilesi, Davul Şov, Otistik Gençler Masa Tenisi Turnuvası, Zihinsel Engelli Çocuklar Dans Gösterisi ve Perküsyon Şovu, SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği) Gezici Fotoğraf Sergisi gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.

-GÖKTEN HEDİYE YAĞACAK-

“Hediye Yağmuru” etkinliği kapsamında, dış mekanlarda ve alışveriş merkezlerinde, beklenmedik anlarda “drone” cihazı ile havadan küçük paraşütlerle sürpriz hediyeler bırakılacak. Beklenmedik anlarda uçarak gelen hediye yağmuru Ankaralılara keyifli ve kazançlı anlar yaşatacak.

-ANKARA KALESİ ETKİNLİKLERİ-

Festival boyunca Marka Şehir Ankara Derneği (MARŞAD) ile birlikte Ankara Kalesi ve çevresinde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda, modacı Ahmet Özceyhan’ın Anadolu Rüzgarı Defilesi, su kabağı objeleri, profesyonel tren maketleri, ebru sanatı sergisi, mehteran ve seğmen gösterileri, oryantiring (yön bulma) müsabakası, Önder Sürenkök Klasik Otomobil Sergisi, Romanya’daki Türk Halıları Fotoğrafları Sergisi, karma resim sergisi, seramik sergisi ve Dericizade Eski Ankara Fotoğrafları Sergisi yapılacak.

-GEZİCİ ÇOCUK TİYATROSU-

 Ankara Shopping Fest’te çocuklar da unutulmadı. Festival boyunca Sincan Şehir Tiyatrosu semt semt gezerek “Keloğlan İsrafa Karşı” oyununu sergileyecek. Çocuklara eğlenceli vakit geçirtmenin amaçlandığı tiyatro oyununda bir yandan da geleceğin yetişkinleri olan çocuklara israf yapmamaları öğretilecek.

 Stil danışmanı Aysun Kaba, özel olarak tasarlanmış stil otobüsü ile her gün Ankara’nın farklı semtlerini dolaşarak kadınlara cilt, el, ayak ve diş bakımı, giyim gibi konularda önerilerde bulunacak.

 -SERÇEV’DEN GEZİCİ SERGİ-

Ankara Alışveriş Festivali geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor. Festivalde,  SERÇEV (Serebral Palsili-Beyin Felçli Çocuklar Derneği) yararına sergi düzenlenecek. Sergide satılan fotoğrafların gelirleri SERÇEV’e bağışlanacak.

Ankara Otizm Gençlik ve Spor Kulübü (OSEM) tarafından düzenlenecek olan masa tenisi turnuvasında ise otistik bireyler yarışacak.

Festivalde, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) tarafından düzenlenen zihinsel engelli çocuklar dans gösterisi ve perküsyon şovu da izlenebilecek.

-GELENEKSEL EL SANATLARI-

 Festival boyunca Metro Sanat Galerisi’nde Geleneksel El Sanatları sergilenecek. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılmasının amaçlandığı sergide, Keşan dokumadan bakır işlemeye kadar unutulmaya yüz tutmuş bir çok  el sanatı uygulamalı olarak Başkentlilere sunulacak.

-FUTBOL TURNUVASI-

Festival süresince basın kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen bir de futbol turnuvası gerçekleşecek. Media Cup adı verilen futbol turnuvasında 32 takım liderlik için yarışacak. Öveçler Vadisi’nde yer alan Öveçler Halı Saha’da gerçekleşecek futbol müsabakalarını isteyen Ankaralılar izleyebilecek.

-ÇEKİLİŞLE BMW İ8 VE JEEP HEDİYE EDİLECEK-

Ankara Alışveriş Festivali sırasında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çekilişle otomobil hediye edilecek. Alışveriş Festivali boyunca kredi kartı ve banka kartı ile 50 TL’lik alışveriş yapan vatandaşlar, her 50 TL için bir kura numarası almaya hak kazanacak. Bankalararası Kart Merkezi’nin organizasyonu Milli Piyango İdaresi’nin denetiminde yapılacak çekilişler sonucu bir BMV i8, dört Jeep Renegade olmak üzere 5 adet lüks otomobil sahiplerini bulacak. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@