Ambalaj Sanayicilerinden Açıklama

İSTANBUL (ANKA)- Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, ambalaja olan talebin dünyayla birlikte Türkiye’de de giderek arttığını belirterek, “19 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye ambal

Haberler 08.04.2015, 04:40
Ambalaj Sanayicilerinden Açıklama

İSTANBUL (ANKA)- Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, ambalaja olan talebin dünyayla birlikte Türkiye’de de giderek arttığını belirterek, “19 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye ambalaj sanayi, yaklaşık 300 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğü etkiliyor.Türkiye ekonomisinin ve ihracatın büyümesinde ambalaj sanayinin önemli bir rol var.Türkiye’de kişi başına düşen ambalaj miktarının artışı aynı zamanda gelişmişliğin de bir göstergesi.Geçen 10-12 yılda 100 dolarlı rakamlardan bugün  240 dolara ulaşan  kişi başına ambalaj tüketimini 2023 yılında 300 doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz”dedi.

-“AMBALAJLI ÜRÜN İNSANA VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİ”-

Ekonomi basınıyla bir araya gelen ASD Başkanı Sadettin Korkut ambalajın  bir ürününün giysisi olduğunu belirterek “Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun giysisi iyi değilse onu kimse beğenmeyecektir. Dolayısıyla satmanız da zor olacaktır. Ambalaj, ürünü tüketiciye en ekonomik yolla ulaştırır, korur, depolama kolaylığı yaratır.Ürünlerin giysisi olan ambalaj, markalara ve ürünlere değer katıyor.Günümüzün rekabet koşullarında ambalajsız ihracat yapmak mümkün değil. Ambalajlı ürünler hijyen ve sağlık açısından insanlara verilen önemin de bir göstergesi. Ambalaj ürünü izlenebilir hale getiriyor, kayıt dışını ortadan kaldırıyor, ülke ekonomisine katkı sağlıyor” diye konuştu. ASD Başkanı Korkut, 2011’den bu yana her yıl ortalama yüzde 15 büyüyen sektörün gelişmesinde, perakende zincirlerinin yaygınlaşmasının yanı sıra, ambalajlı ürün talep eden Anadolu’daki büyük marketlerin de önemli payı bulunduğunu ifade etti.

-“EN BÜYÜK SORUN OLAN KAYITDIŞILIK GIDA GÜVENLİĞİNİ DE TEHDİT EDİYOR”-

Türkiye’de hâlihazırda pek çok gıda maddesi ambalajlı satılmadığını belirten ASD Başkanı bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gelişmiş ülkelerde ise neredeyse ambalajsız ürün bulmak mümkün değil. İsrafın önlenmesi ve hijyenin sağlanması bakımından açıkta satılan gıda maddelerinin mutlaka ambalajlı satılması gerekiyor. Sektördeki en temel sıkıntılardan biri kayıt dışı üretim. Her sektörde olduğu gibi, kayıt dışı ekonominin yarattığı haksız rekabet ambalaj sektörünün de sorunlarından biri. Ciddi kuruluşlar ücretlerde vergi ve sigorta yükümlülüklerinden uymak zorunda oldukları her türlü mükellefiyeti yerine getirirken, kayıt dışı iş yapanlar bir yandan haksız kazanç sağladıkları gibi, gıda güvenliği ve hijyeni hiçe sayan ortamlarda üretim yapıyor ve bu nedenle ciddi tehlikeler yaratıyor. Kayıt dışı ekonomi ve üretimin önüne geçilmesi için ASD gibi sivil toplum kuruluşlarına üyeliğin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Zira ASD gibi STK’lara üye olan şirketler her türlü yasal yükümlülüklerini yerine getirdikleri gibi düzenli olarak denetleniyorlar.”

Sadettin Korkud, ambalajın önemine vurgu yaparken “Bugün dünyada her sekiz kişiden biri gece yatağına aç yatıyor. Yılda 842 milyon insanın yetersiz beslendiği ve milyonlarda insanın açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği dünyamızda gıda israfı ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Dünya Gıda Örgütü FAO verilerine göre dünyada 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor.  Oysaki doğru ambalajlarla, her gün daha fazla insana gıda ulaştırılabilir” dedi.

-“TÜRKİYE'DE HER YIL 16 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE TAZE MEYVE-SEBZE İSRAF EDİLİYOR”-

Türk ambalaj sektörünün kalitede dünya standartlarına ulaştığını söyleyen Sadettin Korkut, bu konuda şunları söyledi:

“Türkiye’de ISO 9000, ISO 14001 ve ISO 22000 alan firma sayısında önemli bir artış var. Sektörde Ar-Ge faaliyetleri ve yeni ambalaj tasarımları bugün dünyayla rekabet ediyor. Dünyada ve Türkiye’de ambalaj sanayinin ilgi alanının yaklaşık yarısını gıda sektörü oluşturuyor. Gıdada ambalaj, hijyen açısından çok önemli. Merdiven altı, kayıt dışı üretim ambalaj sektörüne de zarar veriyor. Avrupa’da ambalajlama sayesinde gıdalarda sadece yüzde 2-3 oranında bir israf oluyor. Türkiye'de her yıl 16 milyar lira değerinde taze meyve-sebze,  1.5 milyar liralık ekmek israf ediliyor. Hem ekmeğin hem bakliyatın hem de yaş sebze ve meyvenin ambalaja girmesi gerekiyor. Türkiye’nin büyük emeklerle yetiştirdiği gıda ürünlerini ambalajsız satacak kadar zengin değiliz.”

-DÜNYADA BÜYÜKLÜK 820 MİLYAR DOLAR-

Dünyada ambalaj sektörünün gelişimi konusunda da bilgi veren Sadettin Korkut, 2016’da 820 milyar dolara ulaşması beklenen ambalaj sanayinin, yılda ortalama yüzde 3 oranında büyüdüğünü, en büyük iki pazarın ise ABD ve Çin olduğunu belirterek, “Çin’in 2017 yılında ABD’yi geçeceğini öngörülürken, Hindistan’ın ise gelecek 5 yılda ambalaj tüketimini yaklaşık ikiye katlayarak 24 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması ve dünyadaki en büyük 10 ambalaj tüketicisinden biri haline gelmesi bekleniyor. WPO-Dünya Ambalaj Örgütü verilerine göre, küresel ambalaj üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini gıda ve içecek ürünlerin ağırlıkta olduğu günlük ihtiyaç maddeleri, yüzde 20-30’unu diğer gıda dışı tüketim malları ve yüzde 20-30’unu ise endüstriyel ambalajlar oluşturuyor” dedi. 

-“TÜRKİYE AMBALAJDA AVRASYA’NIN ÇEKİM MERKEZİ-“

Ambalajın, ürünleri tüketicilere ulaştırmanın en önemli aracı, küresel iş yapma sürecinin de en önemli unsurlarından biri haline geldiğini vurgulayan Korkud “Bu durumun yansımalarını Türkiye’de ambalaj sektörümüzün gelişiminden de görebiliyoruz. AB ülkeleri başta olmak üzere dünyada 183 ülkeye ambalaj ihraç eden Türkiye’nin en iyi müşterileri Almanya, İngiltere, Irak, İran ve Fransa. 2014’te yaklaşık 1,5 milyon ton ambalaj ihracat gerçekleştiren ve 4 milyar dolar ihracat geliri elde eden sektör,  bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında artış kaydetti. Sektörün dış ticaret fazlası her yıl artarken, ithalatı ise azalmaya devam ediyor. Güçlü altyapısı,  gelişmiş teknolojisi, yetişmiş insan kaynağı, dünyadaki gelişmeleri takip eden yönetim yapısıyla Türkiye Ambalaj Sanayi, Avrasya'nın ambalaj merkezi olma hedefine hızla yaklaşıyor”dedi.  Korkut, Türkiye’de ambalaj malzemesi üreten yaklaşık 3 bin firmanın 53’ünün  iş hacmi bakımından Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi arasında bulunduğuna ve yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağladığına dikkat çekti.

-İHRACAT HEDEFİ 30 MİLYAR DOLAR-

ASD olarak hedeflerinin 2023’te toplam ihracatı 10 milyar dolara, pazar büyüklüğünü 30 milyar dolara, kişi başı tüketimi ise 300 doların üzerine taşımak olduğunu belirten Korkut,  Türkiye’nin, imalat sanayindeki büyümeye cevap verebilecek üretim altyapısına sahip olduklarını söyledi. Hızlı kentleşme, nüfus artışı, yaşam standartlarının yükselmesi, kadınların iş hayatına katılımı, tüketim alışkanlıklarındaki değişim ve talep artışının yansıra alışveriş merkezlerinin yaygınlaşması, perakende alışveriş eğiliminin artması, ihracattaki tırmanışı gibi nedenlerin de sektörün hızlı gelişmesini tetiklediğini belirtti.(ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@