Altını Tahtından Eden Gümüş Piyasası Hakkında Uzman Yorumu! 2021'de Gümüş Fiyatları Yükselecek Mi?

Koronavirüs sürecinde yatırımcıların imdadına yetişen ve güvenli liman olan altın piyasası büyük bir irtifa kaybetti. Gram altın 540 TL'den 410 TL'ye kadar gerilerken yatırımcılar lşimdi yeni bir güvenli liman arayışına girdiler. Uzmanların yeni yatırım tavsiyelerinde neler var?

Altını Tahtından Eden Gümüş Piyasası Hakkında Uzman Yorumu! 2021'de Gümüş Fiyatları Yükselecek Mi?

Pandemi döneminde varlıklarını korumak isteyen küçük ve büyük yatırımcılar için altın piyasası çok büyük imkanlar sundu. 2020 yılında büyük bir çıkış yakalayan altın fiyatları 2021 yılı ile beraber aynı büyüklükte gerileme yaşamaya başladı.

Altın piyasasında güvensiz bir ortam hakim olurken artık yatırımcılar varlıklarını altın halinde muhafaza edemeyeceklerini anladılar. Bu nedenle yeni bir güvenli liman arayışı başladı. Türk lirasının değer kazanımı ile dolar kuru da güven vermeyince yatırımcıların yeni gözdesi gümüş oldu. Gümüş piyasası hakkında uzmanlar, “Gümüş açısından hem vadeli hem de spot piyasada ciddi bir fon akışı meydana geliyor. Bu yoğun talep de gümüşüm emtia piyasalarında öne çıkmasını sağlıyor” yorumlarında bulunmaya başladılar.

2020 YILI ALTIN VE GÜMÜŞ KAZANÇ KARŞILAŞTIRMASI

2020 yılı verilerine göre ons altın yıla 1507 dolar seviyesinden başladı. Yılı ise 1900 dolardan kapatan ons altın yatırımcılarına yıl genelinde yüzde 25'lik bir kazanç getirdi. Gram altın 2020 yılına 290 TL'den başlarken yıl içerisinde yüzde 56'lık bir kazanç sağladı.

Gümüş cephesinde ise 2020 yılına ons gümüş 17,87 dolar seviyesinden başladı. Yıl içerisinde ons gümüş yüzde 48'i aşan bir kazan sağlarken yıl sonunda 26,44 dolardan kapanışı yaptı. Gram gümüşte ise kar bunun çok daha üzerinde oldu. 2020 yılına 3,42 TL'den başlayan gram gümüş yılı yüzde 84'lük kazançla kapatmayı başardı.

Gümüş fiyatlarına ilişkin olarak bir değerlendirmede bulunan Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, “Gümüşün çok farklı endüstrilerde kullanılabiliyor olmasıaltın piyasasının risklerinden kaçınabilme imkanı sunuyor. Gümüş aynı zamanda kıymetli madenlerin piyasa avantajlarından da yararlanabiliyor. Gümüş piyasasını bu açıdan değerlendirmek gerekir.” dedi.

GÜMÜŞ FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Gümüşün pandemi sonrası da rağbet göreceğini ifade eden Zafer Ergezen, “Pandemi sona erip ekonomiler açıldığında tüm dünyada farklı şartların hakim olduğunu göreceğiz.Bu yıl küresel büyümenin yüzde 4, Çin'in büyümesinin ise yüzde 8 olacağı tahmin ediliyor. Bu da endüstride gümüşün daha çok kullanılacağı anlamına geliyor. Ons alrtından daha çok tercih edilen gümüşün bu özelliği fiyatlar üzerinde olumlu etki yapacaktır.” şeklinde konuştu.

ALTIN PİYASASI VE GÜMÜŞ PİYASASI FİYAT BEKLENTİLERİ!

Gümüş fiyatlarına dair beklentisini de açıklayan Zafer Ergezen, “Ons altına olan rağbet yerini ons gümüşe bıraktı. Ancak altın piyasasının yeniden yükselişe geçeceğini tahmin edebiliyoruz. Para birimlerine güven azaldıkça, dolar endeksi gevşedikçe ons altın da yükselecektir. Ancak bu durum gümüşün fiyatını etkilemeyecektir. Zira gümüş yine talep gören bir değerli maden olmaya devam edecektir. Kullanım alanının geniş olmasının tüm imkanlarından yararlanacak olan gümüş cazip bir yatırım aracı olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberde geçen yatırım tavsiyeleri sitemizin düşünceleri değil habere konu olan kişinin sözleridir. Sitemiz bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@