Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten Dolar Kuru Beklentisi! Dolar Kaç TL Olacak?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş dolar kuru ve altın fiyatlarına yönelik yen değerlendirmede bulundu. İslam Memiş, yüksek fiyattan dolar alımı yapanların ne yapabileceklerine dair de tavsiyede bulundu.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten Dolar Kuru Beklentisi! Dolar Kaç TL Olacak?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş hem dolar kuru hem de altın fiyatlarına yönelik yeni bir analiz yaptı.

DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞ KAÇINILMAZ HALE GELDİ

Değerlendirmesinde dolar kurundaki düşüşe dikkat çeken İslam Memiş, “Dolar kuru son 6 ayın en düşük seviyesine yani 7 TL'nin altına doğru sarktı. Psikolojik destek seviyesi aşağı yönlü kırılmış oldu. Merkez Bankası'nın iki defa faiz artırımı yapması ile dolar kurunda düşüşler kaçınılmaz hale geldi. Yabancı yatırımcı 8 TL seviyesinde dolarını sattı, borsaya girdi, mevduattan da kar elde etti ve düşük kurdan da dolarını yerine koyma şansı buldu. Bu atmosferde dolar kuru için düşüş de kaçınılmaz hale geldi.” dedi.

DOLAR KURU BEKLENTİLERİ!

Dolar kurunun kısa vadeli hareketine dair beklentileri açıklayan İslam Memiş, “Teknik olarak dolar kurunda önce 6,80 TL ve ardından da 6,50 TL beklentisi var. Yabancı yatırım şirketleri de dolar kurunun 6,,60 TL ve 6,50 TL olacağına dair raporlar yayınlanmaya devam ediliyor. Dolar kurundaki sert düşüşün gram altını olumsuz olarak etkilediğini haftanın ilk işlem gününde gördük.” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRACAK MI?

Merkez Bankası'nın faiz politikasının dolar kurunda düşüşü sağladığını söyleyen İslam Memiş, “Merkez Bankası perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası faiz artırımına gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum şu anda piyasalarda fiyatlanıyor. Merkez Bankası büyük bir ihtimal Haziran ayına kadar faizleri değiştirmeyecek. Şu anda faiz arttıracak bir neden de yok. Türkiye'de yüksek bir faiz var ve sıcak para akışı da devam ediyor. Dünyada en fazla faizi veren bir Merkez Bankası ile karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

YÜKSEK FİYATTAN DOLAR ALANLAR NE YAPMALI?

Yüksek fiyattan dolar satın alıp zarar edenler hakkında da bir değerlendirme yapan islam memiş, “Yüksek fiyattan dolar alımı yapanlar karşılaştıkları zararları nasıl telafi edebileceklerini merak ediyorlar. Süreçiçerisinde farklı enstürmanlarda dolarınızı değerlendirerek de zararlarınızı telafi edebilirsiniz. Ons altın yatırımcısına zaman zaman orta ve uzun vadede alım şansı sunuyor. O şanslarını değerlendiren yüksek fiyyattan dolar alımı yapanlar altın tarafına geçerlerse orta ve uzun vadede zararlarını karşılayabilirler. Zira altın fiyatları orta ve uzun vadede yükselecektir. Fiziki altın talepleri artmaya başladı. Bu da fiyatlara yansıyacaktır. Bu yolu tercih eden yüksek fiyattan dolar almış olan yatırımcılar zararlarını telafi edebilirler.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberde yer alan ifadeler ilgili uzman kişiye aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@