Altın Fiyatları Son Ayların En Düşük Seviyelerinde Seyrediyor! 10 Şubat Gram Altın Ne Kadar?

Haftaya düşüşle başlayan altın fiyatlarındaki son dakika gelişmeler milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. 10 Şubat sabahında piyasa verilerine göre gram altın 418 TL’den işlem görüyor.

Altın Fiyatları Son Ayların En Düşük Seviyelerinde Seyrediyor! 10 Şubat Gram Altın Ne Kadar?

10 Şubat (bugün) sabah saatlerinde serbest piyasalardan yansıyan verilere göre gram altın 418 TL olarak şekillenirken, çeyrek altının fiyat ise 683 TL bandında seyrediyor. Altın fiyat grafiklerinde son ayların en düşük seviyeleri görüntülenirken, analistler yatırımcıları yönlendirmek için yorumları paylaşıyorlar.

Gram, Cumhuriyet Altını

Rekor üzerine rekor kıran altın fiyatlarının düşüş hareketini hala devam ettirdiği analistler tarafından açıklandı. Yarım altındaki son düşüş ardından fiyat alış işlemleri için 366 TL olarak şekillendi. Ata altında alış fiyatı 2.800, Cumhuriyet altınında ise 2.793 TL alış fiyatı piyasaya yansıdı.

8 Şubat tarihinde 417 TL’lik alış fiyatı ile grafiklere yansıyan gram altın, dün 420 TL alış fiyatına ulaşarak düşük oranda da olsa bir dalgalanmaya şahit olarak yükseliş yapmıştı. Analistler ise bu dalgalanma hareketinin düşüşün habercisi olduğunu ve fiyatlarda ilerleyen günler için kayda değer bir artış beklemediklerini belirtmişlerdi. Bu sabah tablolara bakıldığında tahmin edilenlerin gerçekleştiği görülüyor. Gram altın için dün geçerli olan 420 TL alış fiyatı bu sabah 418 TL bandına kadar geriledi.

Analist Yorumları

Analistler, vaka sayılarındaki artış, salgın kaynaklı tedbirlere bağlı Ocak ayının ikinci yarısında Euronun altında kaldığı baskı ve Euro/Dolar paritesinde yaşanan düşüş ile dolar endeksinin yükseliş kaydettiğini, altının ise düştüğünü belirttiler.

Ocak ayının sonunda ise 1822 dolar altını test eden ve Şubat ayının başında toparlanmaya çalışan bir ons altın grafiklere yansıyor. Analistler ons altın cephesinde 200 günlük ortalama rakamlarının üzerinde tekrar bir fiyatlanma olduğunu fakat, bunun orta vadede korunamadığını belirttiler. 

ABD Başkanı Biden tarafından açıklanan 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi hakkında beklentiler ise Şubat ayı itibari ile yükseldi. Teşvik beklentileri ons altın fiyatının belirli bir seviyede ilerlemesini ve sert bir düşüş meydana gelmemesini sağlıyordu. Analistler eğer teşvik paketi içinde yer alan her bir detay hızlı şekilde hayata geçilirse ons altın fiyatında yükseliş olacağını ön görüyorlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@