Altın Fiyatları Neden Yükseldi, Neden Düşüyor? Uzman İsim Madde Madde Açıkladı!

Altın piyasası pandemi sürecinin başlamasıyla beraber büyük bir çıkış gerçekleştirirken son dönemlerde ise fiyatlarda önemli miktarda düşüşler meydana geldi. Altın yatırımcıları ise fiyatlardaki bu değişikliğin nedenlerini merak etmeye başladılar. Ekonomi yazarı Faruk Erdem altın fiyatlarındaki değişimleri ve bunun nedenlerini açıkladı.

Altın Fiyatları Neden Yükseldi, Neden Düşüyor? Uzman İsim Madde Madde Açıkladı!

Altın piyasasında hızlı fiyat değişimleri yatırımcıların başını döndürmeye devam ediyor. Pandemi döneminin yatırım yıldızı olan altında son haftalarda ciddi bir gerileme kaydedildi. Peki altın fiyatları neden yükseldi ve şimdi neden düşüyor?

PANDEMİ SÜRECİNDE ALTIN FİYATLARI RALLİ YAPTI!

Ekonomi yazarı Faruk Erdem altın piyasasına yönelik çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Altının son bir yıllık piyasa sürecini analiz eden Faruk Erdem, “Geçtiğimiz yıl başlarken gram altın 290 TL ile fiyatlanmıştı. Bir anda gram altında yüzde 50'nin üzerinde artış meydana geldi. Çünkü piyasaya o zaman bazı krediler verildi. Dolaşıma çıkan bu paraların önemli bir kısmı ise altına yöneldi. Bu sadece Türkiye'de değil tüm dünyada böyle oldu. Haliyle fiyatlar da talepten dolayı yükseldi.” dedi.

YÜKSEK FİYATTAN ALTIN SATIN ALDIRDILAR!

Altın piyasasına çok güvenilmemesi gerektiği şeklinde uyarılar yaptığını söyleyen Faruk Erdem, “Altına talep artınca fiyat da doğal olarak yükseliş kaydetti. Ancak o dönem biz hep uyaran tarafta olduk. Yükselişler ve düşüşler çok sert oluyor, altına güvenmeyin dedik. Kısa vadede altın size çok kazanç getirmez uyarısı yaptık. Ancak gram altın 540 TL'ye ulaşınca çok daha artacak düşüncesiyle insanlar altın alımı yaptılar. Uluslararası finans kuruluşları ve spekülatörler sürekli ons altın 3.000 dolar olacak dediler. Vatandaşlarımız da yüksek fiyattan altın alımı yaptılar. Ancak zararları çok büyük oldu.” ifadelerini kullandı.

SON 3 AYDA ALTIN FİYATLARI YÜZDE 35 DÜŞTÜ!

Altın piyasasındaki fiyat gerilemesine değinen Faruk Erdem, “Altın piyasasının son 3 ayına baktığımız zaman yüzde 35 oranında gerileme olduğunu görüyoruz. 3.000 dolar olarak denilen ons altın 1700-1800 dolar seviyelerine düştü. Güvenli liman olarak pompalanan altın piyasasında talep balonu çok kötü patladı. Altın yatırımında bir ayrıntı var. Altın yükselişe geçtiğinde herkes çıkıp daha da yükselecek diyorlar ve altın yatırımı yapıyorsunuız. Ancak diğer yatırım araçlarında bir teknik analiz var, onu kullanarak isabetli yatırımlar yapabiliyorsunuzç Altında sadece algı var, teknik analiz yok. Bu algıyı da spekülasyon olarak kullanıyorlar.” açıklamasını yaptı.

MADDE MADDE ALTIN FİYATLARININ YÜKSELİŞ NEDENLERİ!

Altının pandemi sürecinde neden yükseldiğini madde madde açıklayan Faruk Erdem, “pandemi döneminde piyasalarda endişeler artmaya başladı. Risk iştahı azalınca yatırımcılar güvenli liman arayışına girdiler. Bu sırada ise altın için güvenli liman algısı yaratılıp talep yönlendirmesi yapıldı. Ons altın 3.000 dolar olacak denilerek yatırımcılar yönlendirildi. Kurdaki hareketlilik de fiyatların yükselişini etkiledi. Daha da yükselecek beklentisi ise talep artınca fiyat yükselişleri gerçekleşti.” dedi.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altın fiyatlarının neden son dönemlerde düştüğünü de madde madde açıklayan Faruk Erdem, “Koronavirüs aşısına dair haberler sıklaşmaya başlayınca altının güvenli liman etkisi oldukça azaldı. Yatırımcılar piyasaların açılmaya başlamasıyla altın piyasasında çıkarak daha riskli alanlara yöneldiler. Bu sırada sprekülatörler de kazanç için ellerindeki önemli miktardaki altını satarak piyasayı manipüle ettiler. İç piyasada altına olan talebin azalması ve kurdaki gevşemeler de fiyatların geriye düşmesini sağladı. Türk lirasına olan ilgi artınca yatırımcı da altından çıktı. Bu nedenle fiyatlarda gerileme hareketleri hakim olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@