Altın Dolar Yatırımı Yapanlar, Elinde Olanlar Borçlular! Düşecek Mi, Çıkacak Mı? Yeni Hafta Notları

Altın ve dolar kuru piyasasında yeni hafta öncesi uzman isimlerden değerlendirmeler geldi. Altın ve dolar kurunda bundan sonraki dönemin nasıl geçeceğini değerlendiren uzmanlar hem görüşlerini paylaştılar hemde yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Altın Dolar Yatırımı Yapanlar, Elinde Olanlar Borçlular! Düşecek Mi, Çıkacak Mı? Yeni Hafta Notları

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik, altın fiyatlarında oluşan yükselme trendi bu iki yatırım aracını daha da ön plana çıkardı. 

Önümüzdeki günlerde altın ve dolar kuru fiyatlarının ne olacağını merak eden vatandaşlar için ise piyasanın nabzı ekonomistler tarafından ele alındı. Altın fiyatlarını, dolar kurunun yönünü inceleyen uzmanlar değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştılar. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Altın fiyatları yeni hafta başı öncesinde yeniden yükselme eğiliminde. Bir süredir devam eden yükselme trendini koruyan altın, ons bazında değer kazanmaya devam ediyor. Yurtiçi piyasada ons bazlı değer artışının yanı sıra dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ve enflasyon endişeleri altın fiyatlarının yükselmesini destekliyor. 

Yeni hafta öncesinde altının ons fiyatı 1850 dolar seviyesinin hemen altında yer alıyor. Uzmanların kritik eşik gösterdikleri ve bu seviyenin aşılması durumunda yeni bir eğilimin başlamasını bekledikleri 1850 dolar bandı sonrası hedef 1900 dolar olarak gösteriliyor. 

Ons altın güncel olarak 1845 dolar seviyesinde yer alıyor. Gram altının satış fiyatı 501 TL seviyesini aşarken çeyrek altın ise 801 TL bandında yer alıyor. Gram altının satış fiyatı ise 427 TL seviyesine kadar çıkmış durumda. 

DOLAR KURUNDA SON DURUM

Küresel piyasalarda yaşanan son gelişmeler, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan son değişimler dolar kurunun değer kazanmasına neden oldu. Bunun yanında yurtiçi ekonomide oluşan tablo dolar kurunun TL karşısında yükselmesini destekledi. 

Dolar kuru yeni hafta öncesinde 8.47 TL bandında yer alıyor. Euro ise TL karşısında 10.27 TL seviyesinde bulunuyor. 

ALTIN VE DOLAR KURUNDA UZMAN NOTLARI

Altın için yapılan değerlendirmede ise Türkiye’de altının dolarla fiyatlandığı ifade edildi. Bu nedenle dolar arttıkça altının arttığı kaydedildi. Altının bu nedenle merkez bankalarından talep görüyor ifadesinin yer aldığı altın analizinde rnflasyon endişesi ve seviyesi altına olan talep yönünden itici güç olmaya devam ettiği söylendi. Covid vakaları tüketici talebini etkilese de geleneksel yatırımcı için altın hâlâ önemli bir alternatif ifadeleri haberde yer alan altın değerlendirmesi oldu. 

Milliyet'te yer alan habere göre dolar kuru yatırımcısına bazı uyarılar yer aldı. Dolar kurunun uzun vadede enflasyon ile paralel bir seyir izlendiğinin altı çizildiği değerlendirmede enflasyon bazında korunması nedeniyle birikimler dolara park ediyor, ifadesi yer aldı. Negatif reel faiz ortamının dolarizasyonu artırdığının belirtildiği haberde ayrıca faizlerin yüksek olduğu dönemde enflasyonunda yüksek olduğu vurgulandı. Bu durumun dolar talebini artıracağı işaret edildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@