Almadıysanız 5 Yıl Süreniz Var! Asgari Ücretli Çalışanlara 3 SGK Ödeneği

SGK tarafından sağlanan ödemelerin bazıları çalışanlara da ödenir. Ödemeleri zamanında almayanlar için ise kurum 5 yıllık bir hak tanır. Asgari ücretle çalışanların alabileceği bu 3 destek ödemesi haberimizde.

Almadıysanız 5 Yıl Süreniz Var! Asgari Ücretli Çalışanlara 3 SGK Ödeneği

Sosyal Güvenlik Kurumu çok sayıda ödemenin yapıldığı kurumların başında geliyor. Ödemeler için başvuruları alan ve ödemelerin hangi şartlarla yapılacağını düzenleyen SGK'nın bazı ödemeleri vatandaşların gözünden kaçabiliyor. Bizlerde kamugundemi.com olarak gözden kaçabilecek bu ödemeleri derledik. 

CENAZE ÖDENEĞİNİ ALMADIYSANIZ 5 YIL İÇİNDE BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Cenaze yardım ödeneği çalışanların vefat etmesi durumunda ödenir. Ödemeler kişinin iş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya, sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken vefat edenlerin yakınlarına ödenir. Ödemeler tek seferlik olur ve Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden ödenir.

Ödemeler kişinin yakınlarına belli bir sıra ile ödenir. İlk olarak çalışanın eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine ödenir. Cenaze ödeneği her yıl değişen ödeneklerden bir tanesidir. Zamlanan cenaze ödeneği 2021 yılında 918 TL olarak ödenir. Eğer bir kişi sigortalı yakınını kaybederse cenaze ödeneği için başvuruda bulunabilir. 

Cenaze Ödeneğinden Yararlanmak İçin Nasıl Başvurulur? Başvuru yapacak olan hak sahipleri ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine giderek başvurularını tamamlarlar. 5 Yıl İçinde Geri Alabilirsiniz. Eğer hak sahipleri söz konusu destek ödemesini almayı unuturlarsa hakkın oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl içinde başvuru yapabilirsiniz. 

ÇOCUĞU OLANLARA DOĞUM YARDIM PARASI

Çocuğu olanlara ödenen doğum yardım parası da 5 yıl içinde alınabilen desteklerden. Ödemeler çocuk sayısına göre değişiyor ve 300 TL'den 600 TL'ye kadar çıkıyor. 

15 Mayıs 2015'ten itibaren Türk vatandaşlarına ve 'Mavi Kart' sahibi ailelerin çocukları olması durumunda, her çocuk için destek ödemesi yapılır. Destek ödemeleri için çocuk sayısı önemlidir zira aileler toplamda 1300 TL'ye kadar ödeme alabilirler. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL ödeme yapılır. Eğer aile o tarihten sonra ikinci çocuklarını dünyaya getirise ödeme tutarı 2. çocukta 400 TL olur. 3 veya daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme yapılır. Ayrı ayrı alınan destek ödemelerinde toplam yardım tutarı 1300 TL olur. 

DUL MAAŞI - YETİM AYLIĞI

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun çalışanlara ve ailelerine sağladığı en önemli hakların başında dul maaşı ve yetim maaşı gelir. Dul maaşı ve yetim maaşı genel olarak; emeklilerin yada belli bir tutarda prim ödemiş olan çalışanların vefat etmeleri durumunda geride kalan hak sahiplerine bağlanan aylıklardır. 

Bu ödemeler sigortalının yada emeklinin ödemiş olduğu prim tutarına göre hesaplanır. Dul maaşı yada yetim aylığı alanlar her ay düzenli maaş ödemesi alırlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu maaşlar otomatik bağlanmaz. Geride kalan hak sahiplerinin sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine gitmeleri ve yazılı başvuruda bulunmaları gerek. Yazılı başvuru sonrası ise SGK inceleme süreci başlatacak ve maaşları bağlayacak. Dul maaşı için de 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@