Allianz Grubu 8.15 Milyar Avro Kâr Etti

İSTANBUL(ANKA)-Sigorta ve finans şirketi Allianz, 2015’in ilk dokuz ayında 8.15 milyar avroluk faaliyet k&...

Haberler 09.11.2015, 12:15
Allianz Grubu 8.15 Milyar Avro Kâr Etti

İSTANBUL(ANKA)-Sigorta ve finans şirketi Allianz, 2015’in ilk dokuz ayında 8.15 milyar avroluk faaliyet kârı elde etti. Dokuz aylık dönemde hissedarlara ait net kâr yüzde 3.9 artarak 5.20 milyar avroya yükseldi. Allianz Grubu aynı dönemde yüzde 200’lük güçlü Mali Yeterlilik II (Solvency II)  sermaye yapısına ulaştı. Özellikle Türkiye’de kaydedilen güçlü prim artışı da yüzde 37.6 oranında gerçekleşen dönemsel büyümeye katkıda bulundu.

Sigorta ve finans şirketi Allianz Grubu’nun toplam geliri 2015 yılının ilk dokuz ayında, yüzde 3.5 artarak 95.5 milyar avroya ulaştı. Grup, 8.15 milyar avro faaliyet kârı elde ederken, hissedarlara ait net kârı ise yüzde 3.9 artarak 5.20 milyar avroya yükseldi. Allianz SE CFO’su Dieter Wemmer konuyla açıklama yaparak, “Volatilitesi yüksek bir finansal piyasa ortamında, Allianz’ın temel unsurları üçüncü çeyrekte tüm iş segmentlerinde sağlam düzeyde kaldı. Faaliyet kârının yılsonunda artarak 10 ila 10.8 milyar avroluk hedef aralığımızın üst sınırına ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nin, şirketleri varlık ve yükümlülüklerini risk bazlı ölçmekle yükümlü tuttuğu Solvency II düzenlemesine göre mali yeterliliğini 31 Aralık 2014’e göre yüzde 9 oranında artırarak 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla yüzde 200 olarak gerçekleştirdi. Böylece sağlam bir sermaye yapısı olduğunu gösteren Allianz Grubu’nun 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 60.7 milyar avro olan öz sermayesi, yüzde 0.9 artarak 61.3 milyar avroya ulaştı.

-“MAL VE KAZA SİGORTA SEGMENTİNDE BRÜT PRİMLER, 3.ÇEYREKTE YÜZDE 2.4 ARTTI’’-

Allianz Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre, Mal ve Kaza sigorta segmentinde brüt primler, üçüncü çeyrekte yüzde 2.4 artarak 11.52 milyar avro’ya ulaştı. Döviz kuru ve konsolidasyon etkileri hariç tutulduğunda, dönemsel büyüme yüzde 0.4 olarak gerçekleşti. Özellikle Türkiye’de kaydedilen güçlü prim artışıyla yüzde 37.6 dönemsel büyüme gerçekleşti. Küresel iş alanı Allianz Worldwide Partners’ta, Allianz Global Assistance yüzde 12.1’lik dönemsel büyümenin ana kaynağı olurken, İspanya’da primler yüzde 7.3 arttı. Avustralya özellikle araç ve konut sigortası alanlarında yüzde 4.2 ile dahili olarak güçlü büyüme trendini devam ettirdi.

-“3. ÇEYREKTE MAL VE KAZA SİGORTA SEGMENTİNİN FAALİYET KÂRI 1.35 MİLYAR AVROYA GERİLEDİ’’-

Açıklamaya göre, üçüncü çeyrekte Mal ve Kaza Sigorta segmentinin faaliyet kârı yüzde 5.0 azalarak 1.35 milyar avroya geriledi. Bu düşüşte büyük oranda hedefin altındaki yatırım sonucu etkili olurken, risk değerlendirmede istenen hedefe ulaşılamaması da rol oynadı. Doğal afetlerin etkisi önceki yıla göre 137 milyon avro yükselerek 144 milyon avro olarak gerçekleşti. Birleşik rasyo yüzde 0.6 oranında azalarak yüzde 94.1’e indi. Segmentin sağlıklı gelişimine devam ettiğini söyleyen Wemmer, “Mal ve Kaza Sigortaları segmentimiz, önceki yıla kıyasla hava koşullarıyla ilgili hasarlardaki artışın yanı sıra çok sayıda büyük hasara rağmen güçlü risk değerlendirme marjını korudu” dedi.

-“YENİ İŞLERDEN ELDE EDİLEN GELİR İKİNCİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE  55 ARTTI’’-

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bu dönemde primler, birim bağlantılı ve diğer verimli sermaye ürünlerine kaydı. Bu durum özellikle Almanya, Fransa ve İtalya gibi ana pazarlarda kendini gösterdi. Bu geçiş hedefinin sonucunda, yeni iş kârlılığı yüzde 0.3  puan artarak yüzde 3 olarak gerçekleşti. Yine söz konusu geçişin sonucunda Hayat ve Sağlık Sigortalarındaki zorunlu primler önceki yılın aynı çeyreğinde artan satışlara göre yüzde 9.7 düşerek 14.31 milyar avroya geriledi. Faaliyet kârı, kısmen, Güney Kore’de ertelenen satın alma maliyetlerinden kaynaklanan zarar nedeniyle, yüzde  6.6 düşerek 738 milyon avro olarak gerçekleşti. Yeni işlerden elde edilen gelir yüzde 1.6 gibi düşük bir oranda azalarak 325 milyon avroya geriledi. Yeni işlerden elde edilen gelir ikinci çeyreğe göre yüzde  55 arttı. Bu artış, hedeflendiği gibi sermaye yoğun ürünlerden uzaklaşmanın bir başka sonucu oldu.

-“FON YÖNETİMİ ÜÇÜNCÜ TARAF NET ÇIKIŞLARI DAHA DA YAVAŞLAMA KAYDETTİ’’-

Üçüncü çeyrekte, Fon Yönetimi segmentinin faaliyet gelirleri yüzde 1.1 artarak 1.64 milyar avro’ya ulaştı. Bu artışta, üçüncü taraf fon yönetiminin ortalamasının daha düşük olmasının etkisini fazlasıyla telafi eden yüksek performans ücretleri ve önemli ölçüde güçlenen Amerikan doları rol oynadı. Faaliyet kârı bu çeyrekte, yüzde  13.5 düşerek 600 milyon avro’ya geriledi. Bu çeyrek ve önceki çeyrekte gerçekleşen net çıkışlardan etkilenen gider-gelir oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63.3’e gerilerken, ikinci çeyrekte gerçekleşen yüzde 67.4’lük orana kıyasla güçlendi.  30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla fon yönetimi 1.75 trilyon avro olarak gerçekleşti. Bu rakam 2014 yılı sonunda 1.80 trilyon avro seviyesindeydi. 2014 yılı sonunda 1.31 trilyon avro olarak gerçekleşen üçüncü taraf fon yönetimi, 1.26 trilyon avroya geriledi. Net çıkışlara ek olarak, volatilitesi yüksek sermaye piyasaları da bu düşüşte etkili oldu.Üçüncü çeyrekte fon yönetiminde görülen üçüncü taraf net çıkışları yavaşlamaya devam ederek 14.8 milyar avro olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde, üçüncü taraf net çıkışları 47.4 milyar avro olarak gerçekleşmişti. PIMCO’daki net çıkışlar üçüncü çeyrekte 16 milyar avro olurken Allianz Global Investors1.3 milyar avroluk net giriş kaydetti."(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@