Alliance Küresel Varlık Raporuna Göre Dünyada Orta Düzey Varlıklı İnsan Sayısı 1 Milyarı Aştı

İSTANBUL (ANKA)- Finans şirketi Allianz’ın “6. Küresel Varlık R...

Haberler 30.09.2015, 18:55
Alliance Küresel Varlık Raporuna Göre Dünyada Orta Düzey Varlıklı İnsan Sayısı 1 Milyarı Aştı

İSTANBUL (ANKA)- Finans şirketi Allianz’ın “6. Küresel Varlık Raporu”na göre küresel net finansal varlıklar 100 trilyon Euro’yu aşarken, küresel boyutta orta düzey varlık sınıfına mensup kişi sayısı ilk kez 1 milyarın üstüne çıktı. Rapora göre, bireylerin toplam borçları 35 trilyon Euroya ulaşarak rekor kırdı. Varlık büyümesi Doğu Avrupa'da düştü, Çin ise ilk kez Japonya'yı geçti. Rapora göre Türkiye, kişi başı ortalama finansal varlık ile listenin 43’üncü sırasında yer alıyor.

Allianz’ın raporuna göre, biraz yavaşlamış olsa da geçen yıllardaki güçlü büyümenin 2014 yılında da devam etmesi sonucu hane halkı bireylerinin küresel brüt finansal varlıklarında yüzde 7,1 artış görüldü. Büyümenin temelinde hanelerde tasarruf çabasının artması yatarken, Asya'da ve Amerika'da da hisse senedi piyasaları büyümeyi körüklemeye devam etti. Bu da toplam küresel brüt finansal varlıkların yeni bir rekor kırarak, dünyada borsaya kote şirketlerin ve tüm devlet borçlarının toplam değerinin üstüne çıkarak 136 trilyon Euro’ya ulaşmasını sağladı.Allianz Baş Ekonomisti Michael Heise bu verilerin tasarruf bolluğuna bağlanmasının yanlış bir bakış açısı olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Düşük faiz ortamı sonucu çoğu hane halkı halen, ileri yaşlar için yeterince tasarruf yapamıyor. Politika kurumları tasarrufu kısıtlamayı bırakmalı ve tam aksine birikim isteğini özendirecek yeni yollar ve teşvikler bulmaya çalışmalıdır. Karşımızdaki iklim değişikliği, fakirlik/göç, dijital devrim, eski altyapı gibi zorluklar çok büyük olduğundan bu konudaki yatırım fırsatlarını kaçırmak gibi bir lükse sahip değiliz.”

-BİREYLERİN TOPLAM BORÇLARI 35 TRİLYON EURO İLE REKOR KIRDI-

Rapora göre finansal varlıklardan daha yavaş olsa da, hane halkı bireylerinin borçları da geçen yıl yüzde 4,3 artışla küresel toplamda 35 trilyon Euro’ya ulaştı. Bu da finansal krizden bu yana yeni bir rekor.  Brüt finansal varlıklardan borçları çıkardığımızda 2014 yılı sonu itibarıyla net finansal varlıklar önceki yıla göre yüzde 8,1 artışla 100 trilyon Euro’yu aşarak yeni bir rekora imza attı.

-FİNANSAL VARLIKLARIN BÜYÜMESİNDE ASYA BİRİNCİ-               

Raporda geçmiş yıllarda da olduğu gibi, farklı bölgelerdeki finansal varlık büyüme hızlarının birbirinden çok farklı olduğuna dikkat çekerek, Asya’nın halen Japonya hariç büyük farkla bir numara olduğu kaydedildi.. Asya'da net finansal varlıklar 2014 yılında yüzde 18,2 büyüdü.  Büyümenin arkasındaki ana etken, özellikle Çin'deki genelde sürdürülebilir olmayan menkul kıymet bazlı varlıklardaki sert artış. Öte yandan, Latin Amerika ve Doğu Avrupa gibi dünyanın gelişmekte olan iki bölgesinde de finansal varlık büyümesinde çok daha ciddi bir yavaşlama gözleniyor. (sırasıyla yüzde 4,2 ve yüzde 8,6).  Bu da, Doğu Avrupa için 2013'e göre yüzde üç puanlık bir düşüşe işaret ediyor. Bölgesel büyüme oranlarının homojen olmaktan çok uzak olduğu belirtilen raporda,özellikle Rusya, Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerde  büyük bir sıkıntı yaşandığına dikkat çekildi. Finansal krizden bu yana ilk kez Euro bölgesi, 2014 yılında Kuzey Amerika'dan daha hızlı bir büyüme elde etti. Kuzey Amerika'da büyüme oranı yüzde 5,3 olurken, Euro bölgesinde büyük oranda uygulanan "sıkı borç disiplini" sayesinde yüzde 6,2'lik güçlü bir büyüme görüldü. 2014 yılında çoğu Avrupa ülkesinde özel sektörün borç ihraçlarında yavaşlama devam etti.

-ASYA VARLIKLARINI İKİYE KATLADI-

Asya'daki kalıcı yüksek büyüme, dünyanın varlık haritasında değişikliklere neden olurken, bu bölgedeki ağırlıklar da değişmeye devam etti.  2014 yılında küresel finansal varlık hacmi içinde Asya bölgesinin (Japonya hariç) payı en az yüzde 16 olurken (hem brüt hem net), Doğu Avrupa'nın payı 1,1'de kaldı. Bu da, söz konusu bölgenin elindeki varlıkların toplam varlıklar içindeki payının 2000 yılından bu yana ikiye katlandığı anlamına geliyor. Geçen yıl bu büyüme çabaları sırasında başka bir temel kilometre taşı daha aşıldı. Çin'in toplam brüt finansal varlıkları 2014 sonunda ilk kez Japonya'yı geçti. Allianz Baş Ekonomisti Michael Heise konuyla ilgili şunları söyledi: "Son zamanlarda Asya'da özellikle Çin'deki finansal varlık büyümesi gerçekten çok olumlu bir gelişme. Bu tablo karşısında da halen şahit olduğumuz büyüme yavaşlaması aslında endişe edecek bir şey değil. Çin'in bu yarıştaki iddiası bitecek gibi değil. Çin bugün çok farklı bir ülke. Beş on yıl öncesinden çok daha zengin.  Çin'in, dünya genelinde ekonomide ve finansal piyasalarda ön plana çıkmasının halen çok büyük olumlu etkisi var.”

-14 YILDA 600 MİLYON İNSAN VARLIKLI GRUBUNA KATILDI-                 

Geçen yıl, dünyada orta sınıf varlık grubuna mensup insanların sayısı ilk kez 1 milyarı aştı.  2000 yılından bu yana yaklaşık  600 milyon insan, "az varlıklı" sınıfından orta sınıf varlık grubuna katıldı. Toplamda bakıldığında da bu bin yılın başından bu yana bu grubun mensuplarının sayısı üçe katlandı. Rapora göre, bütün bu ivme sadece bir bölge ve hatta tek bir ülke ile sınırlı kaldı: Çin. Dünyada orta sınıf varlık grubuna yeni katılan insanların yaklaşık üçte ikisi Asya'dan ve bunun yüzde 85'i de Çin'den. Diğer taraftan, bu sınıfa mensup Doğu Avrupalı sayısı ise sadece 40 milyon.

-TÜRKİYE’NİN FİNANSAL VARLIKLARI DOĞU AVRUPA’DAN 2 KAT HIZLI BÜYÜDÜ-

Rapora göre geçen yıl Türkiye'de brüt finansal varlıklar yüzde 14,7 büyüdü. Bu da Doğu Avrupa'nın ortalaması olan yüzde 7,8'den çok daha hızlı bir büyümeye işaret ediyor. Varlık sınıfları arasında, sigorta ve emeklilik varlıkları yüzde 23,9 oranında büyüyerek en büyük büyüme hızını sergiledi. Ancak buna rağmen bu sınıfın, toplam finansal varlıklar içindeki payı halen yüzde 6'nın çok az altında. Türkiye'de hane halkının büyük çoğunluğunun tasarruflarını banka mevduatında topladığı hatırlatılan raporda,varlık portföyünün yüzde 82'sinin gecelik ve vadeli mevduatta ve tasarruf hesaplarında bulunduğu kaydedildi. Pasiflerdeki artış büyük oranda yavaşlamayla on yıldan uzun süredir en düşük büyüme hızı olan yüzde 7,3'e inerken 2014 yılında net finansal varlıklar yüzde 21,9 ile rekor bir büyüme kaydetti. (ANKA)

(NÇ/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@