Aksa Enerji Ve İş Yatırım Viop'ta İşbirliği Yaptı

İSTANBUL(ANKA)-Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Aksa Aksen Enerji Ticare...

Haberler 05.11.2015, 13:05
Aksa Enerji Ve İş Yatırım Viop'ta İşbirliği Yaptı

İSTANBUL(ANKA)-Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. Borsa İstanbul VİOP’ta yeni “Piyasa Yapıcılık Programı” kapsamına alınan “Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde” İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Piyasa Yapıcısı oldu.

Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. İş Yatırım aracılığıyla gerçekleştirdiği piyasa yapıcılığı ile Aksa Enerji'nin temel hedefi olan VİOP elektrik ürünleri piyasasının likiditesinin artırılmasına ve daha fazla katılımcının bu pazarda bulunmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Özellikle elektrik üreticileri, toptan ve perakende elektrik ticareti şirketleri, sanayi şirketleri ve elektrik maliyeti riskini koruma altına almak isteyen kullanıcıların Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ndeki avantajlardan faydalanmasını hedefliyor.

-“BU İŞBİRLİĞİ İLE AKSA AKSEN ENERJİ PİYASANIN İHTİYAÇ DUYDUĞU LİKİDİTEYİ SAĞLAYACAK’’-

Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. İş Yatırım aracılığıyla piyasa yapıcısı olarak VİOP’ta yer alan Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde sürekli olarak dar alım satım kotasyonları bulundurarak piyasanın ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlayacak. Bu sayede katılımcılar her zaman piyasada işlem yapmaya olanak sağlayan fiyatları bulabilirken, merkezi karşı taraf (Takasbank) güvencesiyle risk yönetimini de VİOP’ta yapabilecek. VİOP, fiziksel olarak enerji alım satımına ihtiyaç duyan nihai tüketiciler, elektrik üretim ve perakende şirketleri kadar sadece enerji alım ve satımı alanında faaliyet gösteren enerji ticaret şirketlerinin de pozisyonlarını riskten koruyabildikleri bir mecra. Tezgâh üstü piyasalara oranla düşük işlem maliyetleri sayesinde ilgi görmeye başlayan VİOP’un regüle edilmeyen diğer piyasalara göre damga vergisi muafiyeti, düşük komisyon bedeli, gelişmiş işlem yapabilme altyapısı ve karşı taraf riskinin eliminasyonu gibi ciddi avantajları bulunuyor. Aksa Enerji Grubu ilerleyen dönemlerde yurt dışı örneklerde de görüldüğü gibi enerji sektörü dışında bankaların, yatırımcıların ve fonların da ilgili ürünlerde pozisyon almaya başlamasını bekliyor."

Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. Genel Müdürü Murat Kirazlı konuyla ilgili olarak, “Beklentimiz şirketimizin Piyasa Yapıcısı olarak sağlayacağı katkıyla, VİOP içerisinde elektrik ürünlerinin en yüksek hacimli ticari emtiaya dönüşmesi ile sektörel ve finansal katılımcıların çeşitlenmesi, VİOP’un özellikle Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde tezgâh üstü ve spot piyasalara alternatif bir mecraya dönüşmesidir” dedi.

Öte yandan Kirazlı, enerji sektörü katılımcıları için alternatif bir piyasa olan tezgâh üstü piyasalarda halihazırda en yüksek hacim ve işlem sayısına sahip olan Aksa Enerji Grubu’nun, İş Yatırım aracılığıyla Piyasa Yapıcısı olarak ve likidite katkısı sağlayarak VİOP elektrik kontratlarında da, işlem sayısı ve hacim büyüklüğüyle lider olmasını hedeflediklerini belirtiyor.

- “İŞLEM HACİMLERİNİN ARTMASINI AMAÇLIYORUZ’’-

İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Arıkök, bu işbirliği ile enerji sektörüne ve VİOP’a bu iki kurumun tecrübelerini yansıtacaklarını belirterek, “Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde bir süredir işlem hacminin artmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş ile yapılan Piyasa Yapıcılığı işbirliği ile enerji sektörüne ve VİOP’a bu iki kurumun tecrübelerini yansıtacağız. Böylece enerji şirketlerinin risk yönetimlerini VİOP aracılığı ile yapmalarını, aynı zamanda geniş yatırımcı kitlemize elektrik kontratlarının tanıtımını yaparak Piyasa Yapıcılarının sunacağı avantajlardan faydalanmalarını ve işlem hacimlerinin artmasını amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde İş Yatırım olarak Piyasa Yapıcılığı tecrübelerimiz ile piyasaların gelişimine verdiğimiz desteği sürdüreceğiz“ dedi.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@